Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dava Açıldıktan Sonra Eşyası Taşınan Kiralık Evin Aile Konutu Niteliği,Eşya İadesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-12-2007, 22:45   #1
Konuk

Varsayılan Dava Açıldıktan Sonra Eşyası Taşınan Kiralık Evin Aile Konutu Niteliği,Eşya İadesi

benimde konuya ilişkin ve alakalı bir sorum var.bosanma davası acıldıktan sonra kirada olan evde kalan eşin evi başka bir yere kiraya taşıması yine ortak konut oldugu anlamına gelirmi.evdeki herşeyi alıp başka yere taşımış olması o evin artık kendine ait bagımsız bir yer oldugu anlamına mı gelir yoksa resmen evlilik devam ettiği için ve eşyalarda ortak kullanılan ev eşyaları oldugu için halen ortak konut sıfatını taşırmı.şiddet gördüğü için evine yaklaşamayan eş isterse bu taşınmış olan evede girebilme hakkına sahipmidir.
Old 18-12-2007, 13:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni kanunu ile hayatımıza giren Aile Konutu kavramı yasada şöyle düzenlenm iştir.
Alıntı:
II. Aile konutu

4721 sayılı TMK:
MADDE 194.- Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.
Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hakimin müdahalesini isteyebilir.

Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

Görüldüğü gibi konutun satılması ve kiralık konutun kira sözleşmesinin feshi ile ilgili olarak eşler sınırlandırılmıştır.

Sizin anlatımınıza göre ev eşyalarının taşınması ortak konut özelliğini ortadan kaldırmamaktadır.Bu nedenle kiraya verene yapacağınız bildirim ile kira sözleşmesinin tarafı olabilirveya hakimden aile konutu tespitini isteyebilirsiniz.

Daha geniş açıklama ve Yargıtay kararları için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3290
Old 18-12-2007, 14:37   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
benimde konuya ilişkin ve alakalı bir sorum var.bosanma davası acıldıktan sonra kirada olan evde kalan eşin evi başka bir yere kiraya taşıması yine ortak konut oldugu anlamına gelirmi.evdeki herşeyi alıp başka yere taşımış olması o evin artık kendine ait bagımsız bir yer oldugu anlamına mı gelir yoksa resmen evlilik devam ettiği için ve eşyalarda ortak kullanılan ev eşyaları oldugu için halen ortak konut sıfatını taşırmı.şiddet gördüğü için evine yaklaşamayan eş isterse bu taşınmış olan evede girebilme hakkına sahipmidir.

Sorunuzda kavramları birbirine karıştırdığınızı sanıyorum. Benden önce yanıt veren meslektaşımız evlilik birliği devam ederken(birlikte oturulurken) aile konutu hakkındaki tasarruf ve kısıtlamaları izah etmiş zaten...Ancak sorunuzda
Alıntı:
bosanma davası acıldıktan sonra
ifadesi geçtiği için ben farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Boşanma davası açıldıktan sonra taraflar ayrı yaşama hakkına sahip olurlar. Dolayısıyla isterseniz davadan önceki evde oturabilir; isterseniz başka bir yere taşınabilirsiniz. Artık ortak konuttan söz edilemez. Taşınırken evdeki eşyaların birlikte götürülmesi ise farklı bir olgudur. Diğer eş, mülkiyet iddiasında ise açacağı 'eşya davası' ile bunu kanıtlamalıdır. Dilerse davadan önce eşyaların bulunduğu yerde mahkeme kanalıyla 'tespit' yaptırabilir.

Alıntı:
şiddet gördüğü için evine yaklaşamayan eş isterse bu taşınmış olan evede girebilme hakkına sahipmidir.

Yine bana karışık gelen bir cümleniz de budur. Burada gösterdiği şiddet nedeniyle önceki eve giremeyen eşin, yeni eve girme hakkının olup olmadığını sormak istediğinizi sanmaktayım. Mahkemece verilmiş bir koruma kararı varsa yeni evde de geçerli olacaktır. Ancak zaten şiddet görüp ilk eve (korkudan) giremeyen eşin; yeni eve girip giremeyeceğini soruyorsanız soru anlamsız olmaktadır. Çünkü korkusu devam ettiği müddetçe yeni eve de girmek istemeyecektir.

Saygılarımla
Old 18-12-2007, 22:42   #4
Konuk

Önemli

şimdi anlatmak istediğim şu.boşanma davası acıldıktan sonra evim tasındı.yani yeni tasınan evde biz hiç birlikte oturmadık peki ben bu durumda eşya tespitini neye göre yaptıracagım?evede girme sansım yoksa esyalarımı nasıl alacagım ki esyalarımın ne faturası var ne senedi. adam derseki hepsi benim bu evde benim be ozaman ne yapacagım.
Old 21-12-2007, 11:43   #5
Konuk

özellikle alakanız için teşekkürler ama şimdi burda iki farklı görüş var.benim tam olarak anlamaya calıştıgım şey evde kalan eşin birlikte yasanan evi,evden ayrılmak zorunda bıraktıgı eşten habersiz başka bir yere taşıması ayrı yaşama özgürlüğümü yoksa eşya kaçırmak yada diğer eşi daha çok mağdur etmek için yapılmış bir olay olarakmı degerlendirilmelidir.peki bu konuda kesin bir yargıtay kararı varmıdır.tekrardan ilginize teşekkürler
Old 24-12-2007, 12:41   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davası açılmadan önce birlikte oturulan evin niteliği ve aile konutu özelliği.

Eğer bu evde halen yaşamak istiyorsanız kira kontratını eşiniz tek başına sonlandıramaz.Ev sahibine yapacağınız bildirimle kira kontratının tarafı olabilirsiniz.

2-Boşanma davası açıldıktan sonra eşiniz müşterek konuttan ayrılmış ve yeni bir ikametgah edinmiş ise bu onun yasal hakkıdır.Boşanma davası açılmakla eşlerin ayrı yaşama hakkı doğar.

3-Diğer eşte bulunan kişisel eşyalarınızaynen iadesi veya bedeli için için harç ödeyerek ayrı bir dava açmanız gerekmektedir.

Davanın ispatı eşyaların aidiyetini gösteren faturalardan başka tanık ve diğer yasal delillerle işpatlanabilir.

Bu konudaki Yargıtay kararları için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22852

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5218

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz ilin barosunda bulunan adli yardım servisine başvurmanızı israrla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04197311 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.