Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasından sonra yoksulluk nafakasi talebi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2017, 23:34   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasından sonra yoksulluk nafakasi talebi

Ben eşinden yaklaşık 8 ay önce boşandım . Karar kesinleşti. Dava sürecinde cuzi bir miktarda yoksulluk nafakasi alıyordum . Ancak dava sonunda bu nafaka mahkemece kaldırıldı. Geçimimi çok zor sağlıyoruz ve bu nedenle yoksulluk nafaka için dava açmayı düşünüyorum . Davada eşit kusurlu bulunduk . Boşanma davası kesinlestikten sonra yoksulluk nafaka için dava acabilirmiyim . Bunun bir süresi var mıdır . Boşanmaya yoksulluk nafakasini dava boyunca alıp kararda nafakasini kaldırılmış olmasi davayı etkiler mi nasıl etkiler . Çok zor durumdayım ve esimin mali durumu gayet iyi . Kusur oranı nasıl olmalıdır . Beni aydınlatırsanız çok sevinirim . . .
Old 05-07-2017, 14:26   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk
TMK. 175.Maddesine göre kusuru daha ağır olmayan taraf için yoksulluk nafakasına karar verilmelidir. Eşit kusur halinde yoksulluk nafakasına hükmedilir.

Kararı neden temyiz etmediniz veya istinafa götürmediniz?

Boşanma hükmünüzün MUTLAKA incelenmesi gerekir. Yoksulluk nafakası talebinde bulunmamış olabilirsiniz. Bu halde mahkeme kendiliğinden yoksulluk nafakasına hükmetmez.

Tedbir nafakası ise kesinleşme ile kesilir. Tedbir nafakası için talep de gerekmez. Hakim kendiliğinden dava süresince geçerli olmak üzere verir.

Eğer yoksulluk nafakası isteyemeyeceğiniz yönünde bir gerekçelendirme varsa ve karar kesinleşmişse kesin hüküm nedeniyle bir daha talepte bulunamayacağınızı düşünüyorum.

Eğer böyle bir değerlendirme yoksa veya boşanma davası içinde yoksulluk nafakası istemeyi unuttu iseniz, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde yoksulluk nafakası talebi ile bir dava açabilirsiniz.

2. Yoksulluk nafakası
Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Vakit kaybetmeden; boşanma kararınızla birlikte bir avukata gidiniz doğrudan yardım alınız.

Saygı ile,
Old 05-07-2017, 21:41   #3
Konuk

Cevabıniz için çok teşekkür ederim . Gerekçeli kararda aylık 300 TL tedbir nafakasinin kararın kesinlesmesine kadar devamına , yoksulluk nafakasi taleplerinin reddine karar verilmiş . Ancak herhangi bir gerekcelendirme yapılmamış . Bu halde söz konusu davayı açmama herhangi hukuki yönden bir sakınca varmıdır ? Ya da İstinaf yoluna gitsem daha mı mantıklı olur . Bunun için yasal bir süre var mıdır ? Kadınların boşanma sonrasında ekonomik anlamdaki güçlerinin sağlanması ve korunması çok önemli bir konu . Maddi gücü elinden alınmış bir kadının hukuki alanda mücadele etmesi profosyonel anlamda hukuki destek almaları da engellenmiş oluyor çünkü .
Old 06-07-2017, 11:16   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yoksulluk nafakası talebinde bulunmuşsunuz. Boşanma kararının size tebliğinden itibaren iki hafta içinde istinaf yoluna başvurmanız gerekirdi.

Karar kesinleşmişse artık yapacak bir şeyiniz yok.

Yukarıda da belirttiğim gibi eşit kusurlu bulunduysanız mahkeme size yoksulluk nafakası vermeliydi. Tabii asgari ücretin üzerinde bir ücretle çalışıyorsanız ve/veya üzerinize kayıtlı menkul ve gayrimenkuller ve başkaca gelirleriniz varsa boşanma ile yoksulluğa düşmeyeceğinize karar verilmiş de olabilir.

Sizin eşit kusur değerlendirmesi yapıldı açıklamanızın ne derece doğru olduğunu da denetleyemiyoruz.

Boşanma kararınızla birlikte vakit kaybetmeden bir avukattan doğrudan destek almanız gerekmektedir.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi