Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babadan velayeti almak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2011, 15:47   #1
Konuk

Varsayılan Babadan velayeti almak

Merhaba, ben 32 yaşında 8 yıllık evliliğini 1,5 yıl önce anlaşmalı olarak bitirmiş bir bayanım. Eşimle sosyal ve kültürel açıdan asla uyuşamadık ve anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik, evliliğimizden 8 yaşında bir kızımız var fakat ikimizde velayeti almak istiyorduk, Eşim eğer velayeti ona vermessem asla anlaşmalı boşanmam diyordu ve maddi açıdan iyi durumda olduğu için davaya bir avukat ile girdi, bense avukat tutamadım, çünkü o zaman eşim beni evliliğimiz boyunca çalıştırmamıştı ve maddi gücümde yoktu. Eşimin tuttuğu avukat bize bir protokol hazırladı ve bu protokole göre çocuk resmi olarak babada ancak fiilen bende kalacaktı,eşim çocuğun masrafları için bankaya heray 400 tl yatıracak ve hafta sonları çocuğu görecekti. Bende madem çocuk bende kalacak velayetin kimde olduğunun önemi yok dedim ve avukat eğer eşin bu maddelere uymassa hapis cezası alır, ben eşinin avukatığım ama seninde bir anne olarak haklarını gözetiyorum bana güven dedi.Bende eşime ve avukatının söylediklerine inandım eşimde bende protokolü imzaladık. Mahkeme günü hakime hanıma eşimin avukatı protokü verdiğinde hakime hanım kızdı ve böyle bir anlaşma olamaz velayet kimde ise çocuk onda kalır ben bunu kabul edemem dedi.Tabi ben şaşırdım ama eşim bana orada ne yazıyorsa biz ona uyacağız mahkemenin kabul etmemesi önemli deyil ben seni çocuğundan ayıracak deyilim dedi.Bende eşime güvendim ve velayetin babada kalmasını kabul ettim, fakat daha sonra anladımki eşim ve avukatı tarafından kandırılmışım.Şimdi Kızımı ancak 15 günde bir hafta sonları görebiliyorum ve çok acı çekiyorum inanın, kızımında psikolojisi bozuldu babasında kalmak istemiyor anne ben senin yanında kalayım babamı sevmiyorum onun yanına gitmek istemiyorum diyor. Şimdi İyi bir işim var ve kendime ayrı ev tuttum düzen kurdum.Bir avukatla anlaşarak yeniden kızımı almak için velayet davası açmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim. ne yaparsam kzımı alabilirim.Boşanırken ne nafaka ne tazminat istemedim ama şimdi kızım için nafaka istiycem fakat baba benden beş kuruş alamassın diyor.Lütfen bana bir yol gösterin, şimdiden teşekkürler.
Old 06-08-2011, 19:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Velayetin tarafınıza verilmesi için dava açabilirsiniz.Bu davada velayetin sizde olmasının çocuğun üstün yararına uygun olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.Bu davada ,davanın asıl kaderin çocuğun görüşü belirleyecektir.Görüşünün doğrudan veya uzman aracılığı ile alınması ile karar verilerecektir.

Aslında boşanmalı dahi olsa daha önceki davada da çocuğun görüşünün -uzman aracılığı ile de olabilir-alınması gerekmekteydi.

Taraf olduğumuz Çocuk Hakları Sözleşmesinin zorunlu sonucu bu olmalıdır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz
Old 06-08-2011, 20:25   #3
Konuk

Kızım 9 yaşına yeni girdi,dava esnasında hakim bir pedagog veya uzman tarafından dinlenmesini isteyebilirmi? Çünkü eğer ona sorulacak olursa kesinlikle benimle kalmak istediğini söyleyecektir, orada eski eşimin anne ve babası bakıyor kızıma ve ikisi de 70 in üstünde yaşlı insanlar ve doğru dürüst bakılamıyor kızım, babasına her gidişinde ağlayarak gidiyor gitmek istemiyor çünkü, bunu babada biliyor ama sert mizaçlı olduğu için korkuyor kızım onun yanında birşey diyemiyor.
Old 06-08-2011, 21:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Müşterek çocuğunuz görüş ve düşüncelerini açıklama olgunluğunddır.

Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12. ve Avrupa Çocuk Hakları Sözleşmesinin 3. ve 6. maddesi gereğince küçüklerin velayetleriyle ilgili kendilerine danışılması, görüşlerini ifade etmelerinin sağlanması gerektiğinde bir uzmana müracaat edilerek bu yönde rapor alınması, delillerin bir bütün olarak incelenerek bir karar verilmesi gerekir.

Bu ilkeler gözetilmeden verilen karar temyiz edildiğinde bozulacaktır.
Old 06-08-2011, 23:16   #5
Konuk

Verdiğiniz cevap ve bilgiler için çok teşekkür ederim, eminimki dava aşamasında çok işime yarayacak bu bilgiler. Sevgi ve saygıarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi