Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasını Yaşadığım Şehrin Dışında Açabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-08-2011, 20:04   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasını Yaşadığım Şehrin Dışında Açabilir miyim?

Selamlar. Ben eşimle 3 senedir ayrı yaşıyorum,9 yaşında bir kızımız var benimle kalıyor bende babamın evinde kalıyorum. Bu sebeple nafaka da alıyorum.Boşanma davası açmak istiyorum ama yaşadığım yerde açmak istemiyorum. Kendi ikametgahımı İstanbulda yaşayan ablamın yanına aldırmak ve orada davayı açmak istiyorum ama İstanbula yakın olan kendi yaşadığım yerde kalacağım bu sorun oluşturur mu acaba?Birde işe girmek istiyorum nafaka va tazminatta istediğim meblayı alamazmıyım çalışırsam?Eşimin mesleği çok iyi şu anda 500 lira nafaka alıyorum ama arttırmak istiyorum bunu da boşanma davası açtığım zaman arttırabilimiyim?
Old 04-08-2011, 13:31   #2
Av.Ferahfeza

Sayın Konuk,
1- Medeni Kanunumuzun boşanma davasının açılacağı yerle ilgili yani yetkiye dair düzenlemesi gayet açık olup şu şekildedir.
II. Yetki
MADDE 168.-
Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Buna göre yerleşim yerinizi İstanbul olarak gösterip davayı orda açabilirsiniz ancak bu yasal olmayacaktır. Bunu önermemekteyiz.İkametgahınızın istanbula nakli sözkonusu ise sorun olmayacaktır.

2- Tazminat konusunda ise mevcut veya beklenen menfaatlerinizin boşanma yüzünden zedelendiği gerekçesiyle kusursuz ya da en azından daha az kusurlu olmanız kaydıyla kusurlu taraftan uygun miktarda maddi tazminat isteme hakkınız bulunmaktadır. Yine, boşanmaya sebep olan olaylar dolayısıyla kişilik haklarınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız manevi tazminata hükmedilmesini de isteyebilirsiniz. Siz, size uygun gelen miktarları talep edersiniz. Bunun üzerine uygun miktarda tazminatı Hâkim tarafların kusur derecelerine, sosyo-ekonomik vb. durumlarına göre takdir edecektir.

3- Yasamıza göre sizin ya da eşinizin mali durumunda bir değişiklik olması ya da hakkaniyetin gerektirmesi halinde nafakanın arttırılmasına ya da azaltılmasına karar verilebilir. Yani siz aldığınız nafakanın günümüz koşullarına uyarlanmasını yani arttırılmasını talep edebilirsiniz. Ve eğer çalışmaya başlarsanız da bu defa eşiniz mali durumunuzda meydana gelen değişimi gerekçe göstererek nafakanın azaltılmasını hatta duruma göre kaldırılmasını talep edebilir.

Hukuki işlerinizin hallinde bir meslektaşımızdan doğrudan yardım almanızı öneririz. Eğer maddi durumunuz yetersizse bulunduğunuz yer barosuna başvurarak tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayinini talep edebilirsiniz.
Saygılarımızla…
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi