Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Imam Nikahlı Eşe Babalık,Maddi -Manevi Tazminat ve Ceza Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2007, 19:17   #1
Konuk

Mesaj Imam Nikahlı Eşe Babalık,Maddi -Manevi Tazminat ve Ceza Davası

merhaba ben 1 sene önce imam nikahlı bi evlik yaptım bu süreçte ailesinin piskolojık baskıları yüzünden ayrıldık bu süreçte 2 kez hamile kaldım ailesinin iftiraları ve hakaretleri yüzünden baskı sonuçu kürtaj oldum şuan gine hamileyim ben bu kişilere yasal yollardan ne yapa bilirim çocuğun ondan olmadığını ve aldırmam için tekrar baskı yapıyolar hamilelik süreçinde dna davası aça bilirmiyim ve tazminat davası açabilirmiyim kısaca benim bu şahıslardan yasal olarak ne tür haklarım var bilghilendirirseniz sevinirim saygılar
Old 21-12-2007, 20:56   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bebeğinizin doğumunu müteakip, tanıma gerçekleşmezse, babalık davası açabilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 24-12-2007, 11:52   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik dışı doğan çocuk ile ilgili aşağıdaki taleplerle dava açmanız mümkündür.

Çocuk İçin:

1-Babalık davası

Birlikte olduğunuz kişinin ,çocuğunuzun babası olduğuna karar verildiğinde çocuğunuz,babanın nüfus hanesine kaydedilecek ve babasının soyadını alacaktır.

2-Tedbir ve iştirak nafakası
Babalık davası ile beraber de açılabilir.Dava süresince tedbir,davanın kabulü ve kesinleşmesi ile beraber iştirak nafakası olarak devamına karar verilecektir.

Kendiniz için:

1-Maddi Tazminat

Doğum giderleri,

Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,

Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler

2-Manevi Tazminat

3-Ceza Davası:

Türk Ceza Kanunu Mad.233/2 ye göre sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir şeklinde düzenleme gereği bir süre beraber yaşadığınız kişiyi Cumhuriyet Savcılığına vereceğiniz bir dilekçe ile şikayet edebilirsiniz.Hakkında dava açılacaktır.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki yardım almanız çok önemlidir.
Mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurarak hukuki yardım ve destek talep etmenizi ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi