Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Akdinin Feshinde İhbar Tazminatı

Yanıt
Old 14-10-2005, 09:55   #1
MGDurbin

Varsayılan İş Akdinin Feshinde İhbar Tazminatı

Sayın meslekdaşlarım,

Acaba işçinin iş akdini 25 madde uyarınca fesh eden işveren ihbar tazminatı talep edebilir mi ?

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum
Saygılarımla
Av.M.Güray Durbin
Old 14-10-2005, 11:04   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın meslektaşım,

Bildiğiniz gibi ihbar tazminatı karşı tarafın feshine maruz kalan tarafça istenebilmektedir.

İhbar tazminatı iş akdini fesheden taraf için değil karşı taraf lehine getirilmiş, önele bağlı bir tazminat tütü olup akdi fesheden tarafça istenemez. (9 HD, 24.03.1988, 3199 E. 3147 K)
Old 14-10-2005, 11:21   #3
MGDurbin

Sayın Meslekdaşım,

İlginize ve cevabınıza çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 14-10-2005, 15:14   #4
AV.SERTANn

İŞÇİ 17 .MADDE hükümlerine uymayarak işi terk etmişşe ihbar tazminatı ödeme mecburiyetindedir.
Old 03-11-2005, 16:45   #5
av.ademkuvel

Olumlu HAKLI NEDENLE FESİHTE [M.25] İHBAR TAZMİNATI

İhbar Tazminatının yasal dayanağı 4857 sayılı yasanın 17. maddesidir. Madde; "Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır." hükmüne yer vermektedir. İhbar tazminatının söz konusu olabilmesi için varlığı gerekli husus; İş akdinin ihbar önellerine uymaksızın feshedilmesidir. Yasanın maddesinde İŞÇİ tabiri değil İHBAR ÖNELİNE UYMAYAN TABİRİ kullanılmaktadır. Dolayısıyla eğer koşulları varsa işveren de ihbar tazminatı talep edebilir; ancak haklı nedenle fesih durumunda ihbar önellerine uymama gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla 25. madde gereğince iş akdini fesheden işveren ihbar tazminatı talep edemez.
Old 14-12-2005, 09:16   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan katkı

25.madde, 17.maddenin bir istisnasıdır.
17.maddenin amacı, taraflara “yeni bir işçi – yeni bir iş” bulabilme olanağını sağlamaktır. Bu nedenle ihbar süreleri öngörülmüştür. Uymayan taraf tazminat ödeyecektir.

25.madde, işverene bildirim süresini beklemeksizin, iş sözleşmesini fesih olanağı vermektedir.
Böylece işveren, işçiye “en son uygulanacak ve en ağır olan” yaptırım konusunda haklı sayılmaktadır.
Ancak bu arada kendisi de bir eleman yitirmiş olmakla, yeni bir işçi bulmak zorunda bırakılmış, işleri bu nedenle aksamıştır.

25.madde uygulamasında işçinin açtığı davada, işverenin bu maddeye dayanmasında haksız olduğa hükmedilirse, işveren işçiye ihbar, kıdem vb. tüm haklarını ödeyecektir.

İşverenin haklı olduğu anlaşılırsa, sözleşmeyi fesheden işveren olsa da, bunu zorunlu kılan işçidir. O halde işçi işverene neden ihbar tazminatı ödemesin ? (Karşı dava veya dava).

X
Çünkü 25.maddede ihbar öneli öngörülmemiştir,
Çünkü işveren en ağır yaptırımı uygulamıştır,
Çünkü işveren ihbar tazminatı değil, fakat zararını talep edebilir,
Çünkü …
Old 14-12-2005, 10:34   #7
Av. Hulusi Metin

Varsayılan katkı (2)

Fazla mesai ücreti ödenmeyen davacının, hizmet akdini haklı nedene dayanarak feshettiği anlaşılmaktadır. Hizmet akdini haklı nedenle de olsa kendisi fesheden davacı, ihbar tazminatı talep edemeyeceğinden, bu isteğin reddi yerine kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir
(Yargıtay,9. Hukuk Dairesi, E. 2004/26398,K. 2005/16337,T. 12.5.2005).
Old 28-05-2008, 16:56   #8
ahududum

sayın meslektaşlarım
haksız yere iş sözleşmesi fesh edilen bir müvekkilimiz için ihbar ve kıdem tazminatı kötüniyet tazminatı ve kullanmadığı ücretli izin ile ilgili dava açıp talepte bulunacağız ancak işçi 2002 2005 ve 2008 tarihlerinde farklı şirketler bünyesinde ama aynı kuruma hizmet vermiş, ama şirketler birbirinin devam değil farklı farklı şirketler, bildiğiniz gibi kıdem tazminatı isteyebilmemiz için asgari 1 yıl çalışma koşulu vardı, son şirkette henüz bir yılını doldurmamış, kıdem tazminatı hesaplanırken her şirket bünyesinde çalıştığı zamanlar ayrı ayrı mı yoksa 3 şirkette toplam çalıştığı süremi dikkate alınacak, aynı soruyuu kullanmadığı yıllık izinler içinde sormak istiyorum. cevaplama nezaketinde bulunan meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler
Old 17-04-2009, 10:47   #9
Av.Ayşe Öcalan

Merhaba,
Müvekkil özel bir üniversitede öğretim elemanı olarak yaklaşık 6 yıldır çalışmaktadır.Askerlik sebebiyle işinden senelik iş sözleşmesinin sona erdiği tarih olan 30 haziranda ayrılmayı planlamaktadır.Bu nedenle 8 haftalık ihbar öneline tabii olduğıu için çalıştığı üniversiteye işten ayrılma bildiriminde bulunacak.Bana bu konuda yani nasıl bir ihbar dilekçesi vermemiz gerektiği konusunda yardım ederseniz sevinirim.Acaba bu bildirim dilekçesi hangi unsurları taşımalı?Şimdiden teşekkürler...
Old 17-04-2009, 19:27   #10
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Görkem Öcalan
Merhaba,
Müvekkil özel bir üniversitede öğretim elemanı olarak yaklaşık 6 yıldır çalışmaktadır.Askerlik sebebiyle işinden senelik iş sözleşmesinin sona erdiği tarih olan 30 haziranda ayrılmayı planlamaktadır.Bu nedenle 8 haftalık ihbar öneline tabii olduğıu için çalıştığı üniversiteye işten ayrılma bildiriminde bulunacak.Bana bu konuda yani nasıl bir ihbar dilekçesi vermemiz gerektiği konusunda yardım ederseniz sevinirim.Acaba bu bildirim dilekçesi hangi unsurları taşımalı?Şimdiden teşekkürler...

İhbar öneli (ve tazminatı) belirsiz süreli iş sözleşmelerinde söz konusu olur. Müvekkilinizin sözleşmesi belirli süreli olduğundan böyle bir bildirim yapmanıza gerek yok.

Kaldı ki, askerlik sebebiyle iş akdi feshinde de ihbar öneline gerek yoktur.

Saygılar,

(Not: Müvekkilinizin İş Kanununa tabi olduğunu düşünerek cevap yazdım. Zira bildiğim kadarıyla özel üniversitedeki öğretim elemanları İş Kanuna tabi çalışıyor.)
Old 14-09-2011, 15:17   #11
çaçaça

Varsayılan İŞÇİnİn SÖzleŞmeyİ FeshetmİŞ Sayilmasi

Herkese iyi günler..
Bu başlığı buna benzer bir başlığı açtıktan sonra gördüm.. Sorularımın birçoğunun cevabı burdaymış. Ama aklımda son bir soru var.

İşveren iş sözleşmesini haklı sebeple feshederse (işçinin işe gelmemesi sebebiyle) ihbar tazminatı alamıyor. Bu durumda işveren işçiye ihtarname gönderip; "3 gündür işe gelmiyorsun, 2 gün daha gelmezsen ya da mazeretini bildirmezsen seni iş sözleşmesini feshetmiş sayacağım" derse ne olur? İhtarnameye cevap vermeyen ve işe de gelmeyen işçi iş sözleşmesini haksız olarak feshetmiş sayılır mı?
Old 14-09-2011, 16:31   #12
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan çaçaça
İhtarnameye cevap vermeyen ve işe de gelmeyen işçi iş sözleşmesini haksız olarak feshetmiş sayılır mı?

Hayır yine de işverenin haklı feshi sözkonusudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi