Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim ve ailesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2008, 14:34   #1
Konuk

Mesaj Eşim ve ailesi

Eşimle mutlu bir evliliğimiz vardı. Eşim ailesi ile ilgili bazı nedenler yüzünden, ailesinin dolduruşuna gelerek gerçek olmayan suçlamalarla boşanma davası açtı. Boşanma davası reddedildi. Ayrı yaşadığımız süre içerisinde ben hep eşimin gelip beni almasını bekledim. Yuvamızın yıkılmasını istemedim. Fakat eşim ailesinin etkisiyle beni istemedi. Ben evimize gitmek istiyorum. Fakat eşim ve ailesinin bazı olumsuz davranışlarda bulunma ihtimaline karşı Emniyet Müdürlüğü'nden yardım isteyip polisle birlikte gidebilirmiyim. Eşim beni eve almazsa boşanma davasında ispat amacıyla mahkeme veya savcılığa bildirimde bulunabilirmiyim. Eşimin yengesi "biz kaç gittik geldik sana gelmedin" diye telefonda bile bana yalan söyledi. Boşanma davasında da yalan söyleyeceklerinden eminim. Ne yapabilirim. İlginize şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.
Old 22-11-2008, 18:17   #2
Jeanne D'arc

Sayın Konuk,

Halihazırda eşiniz tarafından açılan boşanma davası reddedilmiş. Yani halen evli bulunmaktasınız. Dolayısıyla müşterek konut olarak kullandığınız eve gidebilir, orada ikamet edebilirsiniz.

Eğer eşinizin ailesi ile birlikte oturuyor değilseniz, aile üyelerinin sizin eşinizle birlikte oturduğunuz müşterek konut üzerinde herhangi bir söz hakkı bulunmuyor demektir.

Eşinizin ailesi ile birlikte oturuyor iseniz: Eşinizin veya ailesinin olası olumsuz davranışlarının, şiddet düzeyine varması halinde 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'na istinaden savcılık veya bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesinden koruma kararı talep edebilirsiniz. Bu halde şu hakları elde etmiş olacaksınız:

Alıntı:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Aile konutunun diğer aile bireylerine özgülenerek şiddet uygulayanın uzaklaştırılmasına hakim karar verebilir. Hakim kararına uymayan eş, 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Evi terk etmiş olmanız haklı sebebe dayanıyor ise; eşinizin sizi eve alıp almamasını boşanma davasında ispat bakımından düşünmenize gerek yoktur. Mevcut dava zaten reddedilmiş yani eşinizin iddialarına itibar edilmemiştir. İleride açılabilecek davada ise evi terkiniz haklı sebebe dayanıyor ise aleyhinize kullanılamaz. Kaldı ki eşinizin sizi eve almamasına bir kaç şahit bulmanız yeterlidir. Bunun için savcılık veya mahkemeye başvurmanıza gerek yoktur. Bu haliyle böylesi bir talep zaten kabul görmeyecektir.

Ancak 3 yıl müddetle müşterek yaşam yeniden kurulamaz ise açılacak boşanma davasında boşanmanıza karar verilebilir.

Bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yer barosunun adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi