Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Duruşmaya Tanık Mazeretsiz Katılmazsa...

Konuyu Kilitleyin
Old 09-07-2008, 13:54   #1
Konuk

Varsayılan Duruşmaya Tanık Mazeretsiz Katılmazsa...

"Şiddetli Geçimsizlik" nedeniye açtığım boşanma davasının ilk iki duruşmasına sadece ben katıldım. Hakim, delil ve tanık sunmam için 10 günlük kesin süre verdi. Süresi içinde ablamı (tebligatı ben yapacağımı belirterek- harç yatırmadan) tanık olarak yazılı bildirdim.
Ancak, ablam duygusal yaklaşarak, boşanmamıza katkı sağlamak istemediğini belirtiyor ve duruşmaya katılmayacağı konusunda ısrarlı.
Benim endişem;
- 3.Duruşmaya ablam katılmazsa, hakimin tutumu ne olur? Onu sıkıntıya sokacak (polis kanalıyla mahkemeye getirme vs.) bir karar verilebilir mi?
- Ben de duruşmaya katılmazsam (tanıksız hakim önüne çıkmak istemiyorum) büyük olasılıkla dava düşecek. Bu durum benim için bir hak kaybına neden olur mu? Örneğin aynı gerekçeyle veya 3 yıl geçmeden tekrar dava açamamak gibi...
- 2.Duruşmada hakim, delil ve tanık sunmazsam davanın düşeceğini söylemiş idi. Tanık sunduğum halde duruşmaya katılmazsa, davanın düşürülmeden bir celse daha uzatılma olasılığı var mıdır?
Saygılarımla,
Old 09-07-2008, 14:47   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
- 3.Duruşmaya ablam katılmazsa, hakimin tutumu ne olur? Onu sıkıntıya sokacak (polis kanalıyla mahkemeye getirme vs.) bir karar verilebilir mi?

Tanığın dinlenilmesinden vazgeçmez iseniz, ihzaren celbine karar verilecektir.

Alıntı:
- Ben de duruşmaya katılmazsam (tanıksız hakim önüne çıkmak istemiyorum) büyük olasılıkla dava düşecek. Bu durum benim için bir hak kaybına neden olur mu? Örneğin aynı gerekçeyle veya 3 yıl geçmeden tekrar dava açamamak gibi...

Duruşmaya katılmazsanız, dava müracaata bırakılır. 3 ay içinde davba yenilenmezse 'açılmamış sayılmasına' karar verilir. Hak kaybınız sözkonusu olmaz. 3 yıllık süreyi yanlış yorumlamaktasınız. Davanız esastan red edilse bile, yeni olgular nedeniyle her zaman dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Alıntı:
- 2.Duruşmada hakim, delil ve tanık sunmazsam davanın düşeceğini söylemiş idi. Tanık sunduğum halde duruşmaya katılmazsa, davanın düşürülmeden bir celse daha uzatılma olasılığı var mıdır?

Duruşmada "tanığı hazır edemediğinizi, süre verilmesi halinde bir dahaki celse hazır edeceğinizi" söylerseniz, bir celse daha ertelenebilir. Ancak anlaşıldığı kadarıyla tek tanığınız var ve o da ifade vermek istememektedir. Bu koşullar altında(Başkaca delil de yoksa), davanın lehinize bitmesi çok zor görünmektedir.

Görüldüğü üzere, tahminler ve sizin yazdıklarınıza göre bilgi verebilmekteyiz. Bu nedenle mutlaka bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 10-07-2008, 10:30   #3
Konuk

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Suat Bey. Hoşgörünüze sığınarak bu konuda son bir şey sormak istiyorum.

-Eğer duruşmaya tanık ve ben mazeretsiz katılmaz isek, dava yine müraacata mı kalır yoksa tanık katılmadığı için bir duruşma tarihi daha atılarak ihzaren celbine mi karar verilir? Tanık ve ben, "şehir dışında olduğumuzdan..." şeklinde bir mazeret dileçesi ile dosyaya başvuru yapabilir miyiz? Daha açıkçası, tanığı ikna edebilmem için duruşmanın uzaması veya müraacata bırakılması yoluyla (tanığı da cebre maruz bırakmadan) zaman kazanmak istiyorum.

Yardımlarınız ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Old 10-07-2008, 14:38   #4
amon

Mesajınızda kaç kişiyi tanık olarak gösterdiğiniz anlaşılmamakta, eğer sadece ablanızı tanık olarak göstermişseniz muhakkak dinlenilmesi gerekmektedir. size süre verilecektir , bir sonraki duruşmada kendiniz hazır etmelisiniz. Ama önemli olan husus tanığınız gelsin veya gelmesin duruşmada bizzat bulunmanız gerekmektedir.
Old 10-07-2008, 15:23   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; davacı olarak davanızı bizzat ve ya bir vekil ile takip etmek zordundasınız.

Eğer davanızın duruşmasına o gün katılamayacak iseniz mazeretinizi ve yeni duruşma gününün tarafınıza bildirilmesini isteyen ve ayrıca masrafını da(pul ve tebligat)eklediğiniz dilekçeyi mahkemeye sununuz.Bu dilekçede ayrıca dinlenecek tanığınızı yeni duruşmada hazır edeceğinizi de bildiriniz.

Mahkeme mazeretinizin kabulüne karar verir ise, dosyanıza kaldığınız yerden bir sonraki celsede devam edebilirsiniz.

Mazeretinizin geçerli bulunamaması halinde ise dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir. Meslektaşımın da belirttiği gibi 3 ay içindeki yenileme talebinizle davanıza kaldığı yerden devam edilir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosundan davanızın takibi için avukat talebinde de bulunabilirsiniz.

Bunun için mahekemeden süre de talep edebilirsiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi