Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sözleşme Süresinin dolmasına rağmen uzatım için bildirimde bulunmama

Yanıt
Old 03-12-2010, 10:18   #1
AV.SERTANn

Varsayılan Sözleşme Süresinin dolmasına rağmen uzatım için bildirimde bulunmama

Taraflar arasında bir franchise sözleşmesi düzenleniyor.Sözleşmenin sona ermesi ile ilgili madde şöyle; "Bu sözleşme, ekleri ve değişiklikleri 10/04/2009 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir.Sözleşme iş bu sürenin sonunda hiçbir ihbara gerek olmaksızın kendiliğinden sona erecektir.Franchise veren sözleşmeyi yenilemek istediği takdirde sözleşme süresinin sona ermesinden evvel 2 ay önceden yazılı bildirimde bulunarak sözleşmeyi bir yıl süre ile aynı şartlarda yenileyebilir.Sözleşme bu suretle Franchise veren tarafından yenilenmediği takdirde şartlarda mutabık kalındığı takdirde taraflar yeni bir sözleşme yapmakta serbesttirler"

Sorum şu;franchise veren sözleşmenin süresi dolmasına rağmen 2 ay evvelden sözleşmenin uzaması için yazılı bir bildirimde bulunmamıştır.Yani normalde sürenin bitimiyle sözleşme son bulmuş olmalı...fakat süre dolmasına rağmen franchise alan verdiği teminat mektubunu dahi yenilemiş ve bir şekilde taraflar arasındaki franchise ilişkisi devam etmiş...Burada yazılı sözleşme bir yıl daha aynı koşullarda yenilenmiş sayılabilir mi? Yada taraflar arasında şartları belli olmayan sözlü bir sözleşme mi oluşmuştur? Franchise alan herhangi bir sorumluluk altına girmeden bu ilişki nasıl sonlandırabilir?
Old 03-12-2010, 13:01   #2
Avukat Tekin

Bu olaydan doğabilecek hukuki uyuşmazlıklarda MK nın başlangıç hükümleri devreye girecektir diye düşünüyorum. Franchise veren sözleşmeyi yenilememiştir ve bu konuda sözleşmedeki madde çok açıktır. Buna rağmen taraflar arasındaki ilişki devam ediyor olduğuna göre ortada bir "de facto" durum vardır. Bana kalırsa her iki taraf da sözleşmenin geçerli olduğunu gösteren sarih işaretler ortaya koymuşsa (sözleşme hükümlerine göre fatura kesmek, franchise verene ödeme yapmak v.s.) bu aşamadan sonra sözleşmenin geçersizliğini ileri sürecek olan tarafa karşı kötüniyet iddiası çok haklı olarak ileri sürülebilir ve yargıda da bu iddianın kabul görme ihtimali bence çok yüksektir.
Bildiğiniz gibi G.menkul satım vaadi sözleşmeleri noterde yapılmazlarsa geçersizdirler. Bu kanuni zorunluluğa rağmen bazı durumlarda (tarafların edimlerini yerine getirmiş olmaları, satın alan tarafın g.menkul üzerinde zilyetlik kurması gibi) bu sözleşme noterde yapılmamış olsa da iş yargıya taşındığında ortada geçerli bir sözleşme varmış gibi düşünülüp tapunun devri kararları çıkabiliyor. Buna benzer bir çok daha başka örnek de verilebilir.
Burada şartları belli olmayan sözlü bir sözleşme oluşmuş olacağını değil, mevcut sözleşmenin bir yıl daha uzamış sayılacağını düşünüyorum. Kira ilişkisinden kıyasla bu sonuca varılabilir.
Old 03-12-2010, 13:02   #3
av.alper tunker

Sayın Meslektaşım
sözleşme yazdıklarınız ışığında bir yıl süre ile iki tarafçada zımnen anlaşılarak uzatılmış bulunuyorsözleşmeyi iptal etmek isteyen(uzamış süresi dolmadan)karşı tarafın varsa zararlarını ödemek zorunda kalacakdır(haklı bir nedeni yoksa)
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi