Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Eczanede satilmamasi gerekenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2011, 13:05   #1
Av.Melis Ersöz

Varsayılan Eczanede satilmamasi gerekenler

Forumda daha önce deginilmemis bir konuya dair yaklasimimi siz degerli meslektaslarima arz etmekten memnuniyet duyarim.

6197 sayili Eczacilar ve Eczaneler Hakkinda Kanun Ücüncü bölümünde eczanelerde bulundurulmasi gereken ve bulundurulmasi yasak olan maddeler düzenlenmektedir. Eczacilik dogrudan kamu sagligini ilgilendiren bir kurumdur ve bu nedenle eczanelerde her sey satisa sunulamaz.

Ancak günümüzde eczanelerde ilac disinda bircok urunun satildigini gormekteyiz. Örnegin, terlik, parfüm, dis fircasi-macunu, zirai ilac, kedi-köpek mamasi.. vs. Peki bunlardan hangilerinin eczanelerce satisi sizce hukuka uygun?

Bu kanunun 28. maddesi uyarinca; Eczanelerde eczacılık ve ziraatte kullanılan kimyevi maddelerle sıhhi malzeme, alati tıbbiye ve tuvalet eşyasından maada eşyanın müşteriye satılmak maksadiyle bulundurulması yasaktır.

Bu nedenle parfum, makyaj malzemeleri, zirai maddelerin eczanelerce satisi hukuken mümkün degildir. Gercekten de, eczanelerde satilan maddelere sinirlama getirilmesi normaldir- Bu kanunun 30. maddesi uyarinca eczaneler her zaman teftise tabidir ve bu teftis Saglik Bakanliginca yapilir ve Eczanenin mühürlenmesi kadar kötü bir sonucla noktalanabilir.

Kanaatimce, saglikla dogrudan veya dolayli ilgisi olan her turlu madde eczanelerde satilabilir. Ancak kozmetik urunler, zirai ilaclar gibi insan sagligini ilgilendirmeyen maddeler eczanelerde satilamaz.

Bu konuda siz degerli meslektaslaslarimin da fikirlerini almaktan memnuniyet duyarim.
Old 12-09-2011, 19:30   #2
kazimdeniz

Aynen değerli meslektaşım ;ancak ezcanelerin çoğu kanunları hiçe sayıyor sanki bankalar ve holdingler gibi kar makzimizasyonu ile hareket ediyorlar.Tıp ve eczacılık etiği yerlerde sürünüyor.
Old 12-09-2011, 19:48   #3
eşitlik mi

Önemli olan Eczanede satılan ürünlerde sağlığı koruyan tedbirleri almak değilmidir?Sağlık bakanlığı onaylı parfümün veya makyaj malzemesinin satılmasında ne gibi bir mahsur olabilir?Bu ürünlerin sağlıkla ilgili olmadığı ya da olduğu yönünde herdüşünce oluşturulabilir.Ben şahsen sağlık kategorisinde görüyorum,herne dersek diyelim sağlığa zararlı olmadığı sabit ise ozaman yararı yoktur denilemez.Ayrıca verdiğiniz örnekteki Zirai ilaç ile kanunda kastedilen "ziraatte kullanılan kimyevi madde" kavramları birbirinden farklı şeylerdir.Fındık kremasının içinde de siyanür bulunur ama markette satılır

Zaten eczaneye kimsenin kalkıp da parfüm almak için gideceğini zannetmiyorum o da ayrı mevzu tabi.

Elbetteki bunlar benim düşüncelerim kanunun ruhundan ve lafzi yorumdan yola çıktım.Saygılarımla..
Old 13-09-2011, 15:37   #4
Av.Melis Ersöz

Sevgili meslektaslarim, oncelikle degerli fikirlerinizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Eczacilik alaninda dedigimiz gibi onemli olan kamu sagligidir. Parfüm ve makyaj malzemeleri tuvalet esyasi sinifina tabidir ve bir bayan olarak sizi temin ederim bu ürünlerde Saglik Bakanliginin onayi/damgasi bulunmamaktadir.

Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlidir. Bunlarin satisinda ve denetiminde ziraat odalari öne cikar.

Gida maddelerinin icerdigi kimyasallar ise kanaatimce bu konunun tamamen disinda kalmaktadir. Bu nedenle burada degerlendirme geregi yoktur.

Kimse eczaneye parfüm almak icin gitmez, ancak ilac almak icin giden bir kimse, eczanede terlik, makyaj ürünü, kedi mamasi veya parfüm gördügünde, bu gördükleri ilgisini cekebilir ve satin almak isteyebilir. Önemli olan müsterinin satin almasina elverisli halde bulundurmaktir. Ayrica parfüm ve makyaj malzemelerinin saglikla dogrudan veya dolayli ilgisi yoktur. Hatta sagliga zararli oldugu dahi soylenebilir.

Bu hususta Saglik Bakanliginin denetimlerini aksattigi görülmektedir. kazimdeniz adli meslektasimiza katiliyorum, bu yapilanlar kar maksimizasyonuna yönelik yanlis ve hukuka aykiri davranislardir.

Asagidaki hükümlerin derhal uygulamaya konulmasi gereklidir:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: TEFTİŞ
Madde 30 - Eczanelerle ecza depoları ecza ticarethaneleri ve ecza imalathaneleri ve laboratuvarları Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaletinin murakabesi altında olup her zaman teftişe tabidirler.
Bunların senede en az iki defa teftişi mecburi olduğu gibi lüzum görüldüğü sair zamanlarda dahi teftiş olunur.
Madde 31 - Teftiş, sağlık müfettişleri veya sağlık müdürleri ve yahut Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaleti veya müdürlüğünce tensip edilecek resmi tabipler tarafından yapılır.

Saygilarimla..
Av. Melis Ersöz
Old 13-09-2011, 17:37   #5
eşitlik mi

Alıntı:
Yazan Stajyer Av.Melis
Sevgili meslektaslarim, oncelikle degerli fikirlerinizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Eczacilik alaninda dedigimiz gibi onemli olan kamu sagligidir. Parfüm ve makyaj malzemeleri tuvalet esyasi sinifina tabidir ve bir bayan olarak sizi temin ederim bu ürünlerde Saglik Bakanliginin onayi/damgasi bulunmamaktadir.

Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlidir. Bunlarin satisinda ve denetiminde ziraat odalari öne cikar.

Gida maddelerinin icerdigi kimyasallar ise kanaatimce bu konunun tamamen disinda kalmaktadir. Bu nedenle burada degerlendirme geregi yoktur.

Kimse eczaneye parfüm almak icin gitmez, ancak ilac almak icin giden bir kimse, eczanede terlik, makyaj ürünü, kedi mamasi veya parfüm gördügünde, bu gördükleri ilgisini cekebilir ve satin almak isteyebilir. Önemli olan müsterinin satin almasina elverisli halde bulundurmaktir. Ayrica parfüm ve makyaj malzemelerinin saglikla dogrudan veya dolayli ilgisi yoktur. Hatta sagliga zararli oldugu dahi soylenebilir.

Bu hususta Saglik Bakanliginin denetimlerini aksattigi görülmektedir. kazimdeniz adli meslektasimiza katiliyorum, bu yapilanlar kar maksimizasyonuna yönelik yanlis ve hukuka aykiri davranislardir.

Asagidaki hükümlerin derhal uygulamaya konulmasi gereklidir:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: TEFTİŞ
Madde 30 - Eczanelerle ecza depoları ecza ticarethaneleri ve ecza imalathaneleri ve laboratuvarları Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaletinin murakabesi altında olup her zaman teftişe tabidirler.
Bunların senede en az iki defa teftişi mecburi olduğu gibi lüzum görüldüğü sair zamanlarda dahi teftiş olunur.
Madde 31 - Teftiş, sağlık müfettişleri veya sağlık müdürleri ve yahut Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaleti veya müdürlüğünce tensip edilecek resmi tabipler tarafından yapılır.

Saygilarimla..
Av. Melis Ersöz

Kanaatimce Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlı değildir.Ve kanunda kastedilenin de hammadde anlamında olduğunu belirtmek için sizin "değerlendirmeye gerek yoktur "dediğiniz Fındık kreması örneğini verdim.Zira konu başlığı altında gıda tartışılması zaten abes olacaktır ve tartışılamayacak kadar barizdir.Orda bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim.Belirttiğiniz konulardaki örneklerin etik anlamda değerlendirilebileceğinin dışında kanunda belirtilen hususlarda bağlayıcı bir neticeye götürdüğünü düşünmüyorum.Görüşünüze de saygı duyuyorum.Saygılarımla..
Old 14-09-2011, 09:20   #6
Av.Melis Ersöz

Alıntı:
Yazan eşitlik mi
Kanaatimce Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlı değildir.Ve kanunda kastedilenin de hammadde anlamında olduğunu belirtmek için sizin "değerlendirmeye gerek yoktur "dediğiniz Fındık kreması örneğini verdim.Zira konu başlığı altında gıda tartışılması zaten abes olacaktır ve tartışılamayacak kadar barizdir.Orda bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim.Belirttiğiniz konulardaki örneklerin etik anlamda değerlendirilebileceğinin dışında kanunda belirtilen hususlarda bağlayıcı bir neticeye götürdüğünü düşünmüyorum.Görüşünüze de saygı duyuyorum.Saygılarımla..

Sayin esitlik mi,

Yanitiniz ve beyan ettigiz gorusler icin tesekkurler.

Sizce ilac da kimyevi bir madde degil midir? Bir takim kimyevi bilesenlerden olusmaz mi? Dogal bilesenleri olan ilaclar da elbet bulunur ancak piyasadaki ilaclarin hemen hemen hepsi kimyasal maddelerden olusan bilesenlerdir.

Etik olarak eczanelerde satilmamasi gerekenleri tartismaktan ziyade, tabii ki bu platformda satilmasi hukuka aykiri olan maddelere deginmek gerekir, haklisiniz. Bu baglamda da sadece 28. madde one cikiyor. Eger bugun Saglik Bakanligi bir eczaneyi denetlemeye gitse ve orada kozmetik malzemelerinin satisa sunuldugunu görse, kanaatimce eczaneye yazili uyarida bulunmadi ve bu maddeleri satistan kaldirmasini istemelidir. Buna karsi eczane sahibi ya da eczaci bu maddelerin eczanede satilabilecegi kanaatindeyse idare mahkemesine basvurabilir. Ancak bu yola basvurmayip, bu maddelerin satisina devam eden eczaci hakkkinda hukuki sonuclar, eczanesinin mühürlenmesine kadar gidebilir. Hukuken bu yol aciktir.

Saygilarimla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi