Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukata Ayaküstü iş teklifi (!)

Yanıt
Old 15-08-2011, 16:47   #1
eser_29

Soru Avukata Ayaküstü iş teklifi (!)

Bugün bir akrabamın işi nedeni ile "danışmanlık" bürosuna gidip evrak teslim ettiğim sırada büro sahibinin mesleğimi sorması üzerine avukat olduğumu söyledim. Şahıs, kendisi ile iş yapıp yapmayacağımı, kendisinin işi nedeni ile ayda en az 8-10 dava açmak durumunda olduğunu, dava takibi yapmak üzere bir avukat istihdam etmek istediğini, vatandaşlar ile kendisinin irtibat halinde olacağını ve avukatın sadece davaları takip edip sonuçlandırmasını isteyeceğini belirtti. Aldığım aylığımı sorup bunun 1.000 TL üzerindeki rakamı da maaş olarak vereceğini ve prim sisteminden de yararlanılacağını söyledi. Daha evvel birlikte çalıştığı avukatın, iş takibi yaptığı vatandaşlarla irtibata geçmesi nedeni ile anlaşamayıp ayrıldıklarını, en kısa sürede bana teklifini kabul edip etmeyeceğimi söylememi istedi.

1. Büro sahibi ile ilk kez bugün karşılaştık.
2. Büro sahibi ile herhangi bir sohbetimiz olmadı (iş aradığıma dair veya iş ile ilgili)

Dolayısı ile herhangi bir muhabbetimin olmadığı bir insanın borsa'da "keriz silkeleme" diye tabir edilen bir tavrı andırır şekilde karşısına ilk çıkan avukata "güvenip" ona aldığı maaştan 1.000 TL fazlasını teklif edip aklını çelmeye çalışması tuhafıma gitti.

Rakam gayet cazip, lakin üsluba bakınca rakamın değeri kalmıyor. Zira benim iş isteme gibi bir durumum yok. Velev ki onun avukatla çalışma gibi bir isteği olsun, üslup bu mudur ? Kazandığı yüksek rakamlar "yan hizmet" olarak Hukuk Servisi üzerinden bir avukatla devam ettireceği aşikar. Bu ben veya başkası, onun için farketmez. Lakin bir avukatla anlaşmak-çalışmak isteyen kişi bu kadar özensiz mi olur ? Ya da bu özensizlik değilde artniyetli bir davranışın zeminini mi oluşturuyor?

Bu meslek ayaküstü iş teklifi ile kafası bulandırılığ kandırılan insanalrın oluşturduğu/çalıştığı bir meslek midir...?
Old 15-08-2011, 17:37   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan eser_29
Bugün bir akrabamın işi nedeni ile "danışmanlık" bürosuna gidip evrak teslim ettiğim sırada büro sahibinin mesleğimi sorması üzerine avukat olduğumu söyledim. Şahıs, kendisi ile iş yapıp yapmayacağımı, kendisinin işi nedeni ile ayda en az 8-10 dava açmak durumunda olduğunu, dava takibi yapmak üzere bir avukat istihdam etmek istediğini, vatandaşlar ile kendisinin irtibat halinde olacağını ve avukatın sadece davaları takip edip sonuçlandırmasını isteyeceğini belirtti. Aldığım aylığımı sorup bunun 1.000 TL üzerindeki rakamı da maaş olarak vereceğini ve prim sisteminden de yararlanılacağını söyledi. Daha evvel birlikte çalıştığı avukatın, iş takibi yaptığı vatandaşlarla irtibata geçmesi nedeni ile anlaşamayıp ayrıldıklarını, en kısa sürede bana teklifini kabul edip etmeyeceğimi söylememi istedi.

2. Büro sahibi ile herhangi bir sohbetimiz olmadı (iş aradığıma dair veya iş ile ilgili)

Dolayısı ile herhangi bir muhabbetimin olmadığı bir insanın borsa'da "keriz silkeleme" diye tabir edilen bir tavrı andırır şekilde karşısına ilk çıkan avukata "güvenip" ona aldığı maaştan 1.000 TL fazlasını teklif edip aklını çelmeye çalışması tuhafıma gitti.

Rakam gayet cazip, lakin üsluba bakınca rakamın değeri kalmıyor. Zira benim iş isteme gibi bir durumum yok. Velev ki onun avukatla çalışma gibi bir isteği olsun, üslup bu mudur ? Kazandığı yüksek rakamlar "yan hizmet" olarak Hukuk Servisi üzerinden bir avukatla devam ettireceği aşikar. Bu ben veya başkası, onun için farketmez. Lakin bir avukatla anlaşmak-çalışmak isteyen kişi bu kadar özensiz mi olur ? Ya da bu özensizlik değilde artniyetli bir davranışın zeminini mi oluşturuyor?

Bu meslek ayaküstü iş teklifi ile kafası bulandırılığ kandırılan insanalrın oluşturduğu/çalıştığı bir meslek midir...?

Alıntı:
vatandaşlar ile kendisinin irtibat halinde olacağını ve avukatın sadece davaları takip edip sonuçlandırmasını isteyeceğini belirtti

Neden diye sormadınız mı?
Old 16-08-2011, 06:36   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Fırsat-Teklif-Değerlendirme

Yer = "danışmanlık" bürosu ( Hukuk ?)
Bulunma amacı= Akrabanın bir evrakını teslim etmek
Büronun sahibi= Önsezileri güçlü bir insan (avukat?)

Sahne= Evrak teslim edilir, tam çıkıp gidecekken..

Diyalog:

-Ne iş yapıyorsunuz ?

-Neden soruyorsunuz ?
-Bir avukata ihtiyacım var da …
-İçinize mi doğdu, yoksa akrabam mı söyledi !? Avukatım..
-Benimle iş yapar mısınız?
-İş iştir, koşullara bağlı…
-Ayda ne kadar kazanıyorsunuz?
-Neden soruyorsunuz ? Bu bir vergi denetimi mi!!??
-!
-İşte kartım… Taleplerinizi ve çalışma koşullarınızı e-posta ile gönderiniz, değerlendirip size cevap vereyim. İyi günler…
Old 16-08-2011, 11:12   #4
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Neden diye sormadınız mı?

Sn. Dikici, sormadım zira vatandaşın "müşteri"leri bir başkasına kaptırmama arzusu olduğu belliydi. Bahsi geçen yer "iş ve sosyal güvenlik hukuku" üzerine iş takipçiliği yapan bir yer. Hali ile sadece kuruma başvuru ile sınırlı kalmayıp dava potansiyeli de olan bir yer. Avukatı kendi bünyesinde maaşlı çalıştırıp işini devam ettirmek ve bu arada potansiyel ve mevcut müşterilerin avukat ile diyalogunu az tutmak istemesi "esnaf" mantığı ile normal değil mi ? Dolayısı ile "neden"e gerek var mı sizce?

Hulusi bey; şahıs ile adres doğrulaması için gün içerisinde aradığımda avukat olduğumu beyan etmiştim. Yoksa önsezi ile alakası yok.
Old 16-08-2011, 11:26   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan eser_29
Sn. Dikici, sormadım zira vatandaşın "müşteri"leri bir başkasına kaptırmama arzusu olduğu belliydi. Bahsi geçen yer "iş ve sosyal güvenlik hukuku" üzerine iş takipçiliği yapan bir yer. Hali ile sadece kuruma başvuru ile sınırlı kalmayıp dava potansiyeli de olan bir yer. Avukatı kendi bünyesinde maaşlı çalıştırıp işini devam ettirmek ve bu arada potansiyel ve mevcut müşterilerin avukat ile diyalogunu az tutmak istemesi "esnaf" mantığı ile normal değil mi ? Dolayısı ile "neden"e gerek var mı sizce?

Hulusi bey; şahıs ile adres doğrulaması için gün içerisinde aradığımda avukat olduğumu beyan etmiştim. Yoksa önsezi ile alakası yok.

Alıntı:

"danışmanlık" bürosuna

Alıntı:

iş ve sosyal güvenlik hukuku" üzerine iş takipçiliği

Alıntı:

"esnaf" mantığı

Arzuhalci gibi mi yani?
Old 16-08-2011, 11:42   #6
eser_29

Gibi

Vatandaşların emeklilik ile ilgili sorularını yanıtlayıp, gerekirse yasal iş takipçiliğini yapan danışmanlık bürosu. Bu büro vekalet alarak iş takipçiliği yapıyor, başvuruları kurumlar tarafından reddolunur ise dava açıyor. İşte dava aşamasını yürütecek avukat aradığını beyan ediyor şahıs.
Old 16-08-2011, 11:58   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Gibi

Vatandaşların emeklilik ile ilgili sorularını yanıtlayıp, gerekirse yasal iş takipçiliğini yapan danışmanlık bürosu. Bu büro vekalet alarak iş takipçiliği yapıyor, başvuruları kurumlar tarafından reddolunur ise dava açıyor. İşte dava aşamasını yürütecek avukat aradığını beyan ediyor şahıs.

Televizyonlara sık sık çıkan bir sosyal güvenlik uzmanı var.Onun değişik şehirlerde avukat çalıştırdığını duydum. Belki ilgisi vardır.
Old 16-08-2011, 12:15   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan eser_29

Sayın meslektaşım, bu şekilde avukatı payanda gören "ayaküstü" iş tekliflerinin avukatlığın bünyesine uygun düşmeyeceği aşikar..

Avukatlık ihtisasa dayanan bir vekalet ilişkisidir. Tam bir talimat ilişkisine ve kol gücüne bağlanamaz. İş akdine evrilemez yani..

Ayaküstü yenilen gıdalar için uzmanların yaptığı "sağlıksız" yorumlarını ben ayaküstü iş teklifleri için de aynen yapıyorum: "Uzak durunuz!!.."

Saygılarımla..
Old 16-08-2011, 12:23   #9
Admin

Sayın eser_29,
Alıntı:
Yazan eser_29
Sn. Dikici, sormadım zira vatandaşın "müşteri"leri bir başkasına kaptırmama arzusu olduğu belliydi. Bahsi geçen yer "iş ve sosyal güvenlik hukuku" üzerine iş takipçiliği yapan bir yer. Hali ile sadece kuruma başvuru ile sınırlı kalmayıp dava potansiyeli de olan bir yer. Avukatı kendi bünyesinde maaşlı çalıştırıp işini devam ettirmek ve bu arada potansiyel ve mevcut müşterilerin avukat ile diyalogunu az tutmak istemesi "esnaf" mantığı ile normal değil mi ?
Şirketin bahsettiğiniz çalışma şeklinin avukatlık yasasına AÇIKÇA aykırı olduğu görüşündeyim. Avukatlık yasasına göre kurulmuş bir hukuk bürosu olmayan herhangi bir şirketin "dava potansiyeli olması" ve sözleşmeli avukat edinip, avukatlık büroları ile "rekabet eder" hale gelmesi düşünülemez.

Örneğin ben yazıhanemde sağlık hukuku konusunda danışmanlık yaparken, "hasta potansiyelim"(!) de olduğu için, bordrolu bir doktor edinip, hasta bakmaya da başlayabilir miyim? SGK alanında danışmanlık yapan bir şirketin dava aşamasına gelen işler için ücretli avukat çalıştırmasının hukuk bürosunun doktor çalıştırmasından farklı bir yanı yok. Onların görevi dava aşamasına gelen işler için danışanlarına avukata gitmelerini tavsiye edip, kapıyı göstermekten ibaret olmalıdır.

O şirketi Baronuza bildireceğinizi umarım.
Old 16-08-2011, 14:01   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan eser_29

.

Alıntı:
"danışmanlık" bürosuna gidip evrak teslim ettiğim sırada büro sahibinin

ilk mesajınızda muhatabınızın sadece "danışmanlık" işi yaptığını belirtmiştiniz. Yani bunun açıkçası: "iş takipçiliği " olduğunu yazmamıştınız. İş takipçisinden müvekkil olmaz! olsa olsa (Avukat'a iş getiren) komisyoncu olur ki onun yaptırımı da Avukatlık kanununda açıktır. Sayın Admin isabetle bu hususa zaten vurgu yapmış.

Haliyle ilk mesajınız bakımından "neden'e" ihtiyaç vardı.
Old 16-08-2011, 16:51   #11
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
carlito
Alıntı:
2-BU BÜROLARDA OLAYIN MAHİYETİNİ BİLEREK MAAŞLA ÇALIŞAN SAYIN! MESLEKTAŞLARIMIZ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR?

Mecburen... Mecburen... Mecburiyetten (MFÖ)

Bu haklı tespit ve şikâyetleri... Bir ekonomi uzmanı nasıl değerlendirir acaba..?

Hepinize sevgiler
Old 16-08-2011, 17:50   #12
GECE

yakın zamanda bana da bu tarz bir teklif gelmişti. adam çevresi çok geniş, ağzı laf yapan, ticaretle uğraşan biri. "bana davası olan çok kişi geliyor. sen burada maaşla çalış. müvekkillerle ben muhatap olurum, zorunlu olmadıkça sen görüşmezsin" diye teklifte bulunmuştu. ilk iş olarak da cezaevindeki kişilerle görüşme yapılacağını söylemişti.
teklifi reddettim: çünkü:
1-adamı gözüm tutmadı.
2- tam olarak ne tür davalar-işler olduğu belli değildi.
3- hukukçu olmayan ve müvekkillerle kendi görüşecek biriyle yapılacak iş için sağlıklı bir ilişki kuramayacağımı, bu nedenle de işimi iyi yapamayacağımı düşündüm.
tabi bu tür tekliflere çok titiz yaklaşmak lazım. bir de bu titizliğin derecesini ayarlamada, elbette içinde bulunduğunuz maddi durumun/aciliyetin de etkisi büyük olacaktır.
Old 17-08-2011, 02:04   #13
carlito

Varsayılan Ya tutsaydı ;)

Sayın GECE ya adamı gözünüz tutsaydı..
Old 18-08-2011, 08:27   #14
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Televizyonlara sık sık çıkan bir sosyal güvenlik uzmanı var.Onun değişik şehirlerde avukat çalıştırdığını duydum. Belki ilgisi vardır.

Öhöm öhöm diyeyim o zaman Sn.Ergin.

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
ilk mesajınızda muhatabınızın sadece "danışmanlık" işi yaptığını belirtmiştiniz. Yani bunun açıkçası: "iş takipçiliği " olduğunu yazmamıştınız. İş takipçisinden müvekkil olmaz! olsa olsa (Avukat'a iş getiren) komisyoncu olur ki onun yaptırımı da Avukatlık kanununda açıktır. Sayın Admin isabetle bu hususa zaten vurgu yapmış.

Haliyle ilk mesajınız bakımından "neden'e" ihtiyaç vardı.

Danışmanlığın doğal getirisi "iş takipçiliği" değil midir bizim ülkemizde ? Salt danışılan neresi var ki iş getirmeden oraya ?

Sn. Gece'nin belirttiği gibi bu tarz tekliflere titizlikle yaklaşılmalı lakin işin içine "para" girince titizlik derecesi azalıyor.Hele genç, toy ve müstakil işinin olmasını isteyen avukatlara bu tarz teklif gelirse (Benim gibi) daha da zor bir hal alıyor.
Old 18-08-2011, 13:54   #15
av.sahin67

Davasını aldığımız bir müvekkili bizzat görüp dinlemeden arada böyle insanların olması halinde tam anlamıyla o müvekkil bizim müvekkilimiz olamaz kanaatimce.Zira ben bir dava alıyorsam mutlaka müvekkili kendim dinlemeliyim.Sayın meslektaşlar gibi ben de olsam bu tür bir işi almazdım. Günümüzde patron avukat kavramı bile eleştirilirken patron iş takipçisi demek daha da bir eleştiriye müstehaktır herhalde...
Old 19-08-2011, 14:22   #16
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

İlk soruya Sn. Admin'in verdiği cevaba katılmakla yetiniyorum.

"İlke" ve "Etik" demiş Sn. Carlito; güzel ve doğru olan her şey gibi bu kavramlar da yok olmaya yüz tutuyor. Hayatın her alanında olduğu gibi mesleğimizde de mumla arar hale geliyoruz doğru ve güzel olanları...

Gün geçtikçe umudum azalıyor. 20.02.2010 tarihinde (bir buçuk yıl önce) benzer bir konuda yazdıklarım:
Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT

Galiba "değişim" denilen şey bu olsa gerek; toplumun (diğer her şeyde olduğu gibi) etik değerleri ve yargılarında da değişim kaçınılmaz hale geliyor. Fakat değişimin olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmesi göreceli bir hal alıyor. Çünkü, ülkemizdeki bu genel farklılaşma hali herkesin malumu olan ve dillerde dolaşan bir gerçeklik olduğu ve herkesin yakındığı bir hal olmasına rağmen nasıl oluyor da bu farklılaşma hız kesmeden devam edebiliyor?

Yani herkesin yakındığı birşey nasıl oluyor da ortadan kalkmak yerine hızla devam edebiliyor?
...

Eskinin iyileri/bugünün kötülerinin çoğalıp yeniden iyi olacakları günleri umutla bekliyorum...

Saygılarımla...

Saygılarımla...
Old 19-08-2011, 14:32   #17
Av. Hulusi Metin

" Önce Ekmekler Bozuldu "
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi