Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kamu Avukatlarinin Durumu

Yanıt
Old 18-01-2011, 13:44   #1
safoli

Mutsuz Kamu Avukatlarinin Durumu

Kamu kurumu avukatları, kamu gücü kullanan kurum ve kuruluşların her türlü hukukî ilişkilerine yön veren ve ortaya çıkan uyumazlıklarda da onları temsil eden meslek mensuplarıdır. Kamunun haklarını (devleti) savunduğu gibi aynı zamanda devletin ve kurumların tüm işleyişinin hukuka uygunluğunu sağlayan, devleti her türlü haksız saldırılardan koruyan, hakim ve savcılar gibi devletin kadro ve bünyesi içerisinde görev yapan, onlarla aynı eğitimi alan, bir ömür boyu göremeyeceği parasal büyüklükteki dosyaların hukuki sorumluluğunu taşıyan kişidir.
Kamu avukatları da hakim ve savcılar gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına her türlü davada devletin yararını korumaktadır.
“Avukat” unvanı ile görev yapmakta olduğumuz Kurumlarda; Kurumumuz aleyhine açılan veya idaremizce açılan TÜM DAVA VE İCRA TAKİPLERİNİ TAKİP ETTİĞİMİZ GİBİ hazırlanan her türlü sözleşme, idari ve hukuki metinlerin veya yazışmaların hazırlanması yanı sıra duruma göre anılan çıkılan ihalelerin “Teknik Şartnamelerinin” hazırlanmasında, ihale komisyonlarında, diğer komisyonlarda, disiplin toplantılarında görev yapmaktayız.
Milyon dolarlık davalara bakan biz avukatlar son derece güç şartlar altında görev yapmaktayız. Ekonomik ve mali durumumuz son derece vahim durumdadır. KAMUNUN HAKLARINI SAVUNAN BİZLERE ADETA “ÜVEY EVLAT” MUAMELESİ YAPILMAKTADIR. Aynı veya benzer işi yapan kamu görevlilerine, (mali, statü ve idari açıdan) önemli imkanlar sağlandığı halde, kamu avukatlarına konumlarına ve sorumluluklarına yakışan imkanlar verilmemektedir.
Birçok meslekte döner sermayeden alınan paylar memur maaşlarından yüksek olmasına rağmen, avukatların devlete hiçbir yük getirmeyen vekalet ücretlerinden elde ettikleri gelir vekalet ücretleri limiti yüzünden çok düşük miktarlarda kalmaktadır. Vekalet ücreti limitlerinin arttırılması gerekmektedir.
Duruşma, keşif ve haciz gibi nedenlerle görev yeri dışına çıkmalarına rağmen çok düşük miktarlarda harcırah almaktadır. Bu nedenle görev gereği masraflarını cebinden ödemek durumunda bile kalmaktadır.
Hakim ve savcılara yüzde 10 yargı ödeneği uygulanmaktadır. Bu ödenek avukatlara verilmemektedir. Sözleşmeli avukatlar ise hiçbir yan ve ek ödemeden yararlanamamaktadır .
Yargıç ve savcılar çok uzun süre çok komik ücretlerle görev yaptılar.Tüm medya sık sık maaşların komikliğinden bahsetti.AB raporlarına bile girdi durum.O noktada hakim ve savcıların maaşlarında ciddi iyileştirme yapılabildi.
Kamu avukatları ise sahipsiz durumdadır. Toplam sayımız 3.000 rakamını bulmamaktadır. Tek bir çatı altında olmamamız sebebiyle dağınık bir şekilde çeşitli kurumlarda çalışmakta ve değişik mevzuat hükümlerine tabi olmaktayız. Bu da haklarımızın korunmaması ekonomik açıdan geri kalmamıza sebep olmaktadır.
Oldukça yoğun bir hukuk eğitiminden sonra 1 yıllık staj ve sonrasında sınavla girdiğimiz meslekte aldığımız ücret 1500,00.-2.000,00.TL olmamalıdır.
Old 19-01-2011, 15:12   #2
Av.AAO

Yazılanlar %100 doğrudur. Tasdik eder, onaylarım.
Old 21-01-2011, 15:13   #3
zeynep uyanık

Varsayılan aynen...

size katılıyorum. ben de 4/b li olarak yeni başladım. ancak sigortalı olarak özel hukuk bürolarındaki çalışma ile kıyaslandığında yine de şükretmek gerek bazen gerekirse ilerde kamu avukatları birleşerek harekete geçebiliriz. saygılar...
Old 18-04-2011, 12:05   #4
üye22915

herkese iyi günler dilerim.avukatlık ruhsatını yeni almış ve hakimlik sınavında umduğunu bulamayan bir meslektaşınız olarak,geçen sene ki kpss puanıma az da olsa güvenerek kurum avukatlığı tercihi yapmak istiyorum.Ama tüm yazılanlara bakınca şevkim kırılmıyor da değil.tavsiyeleriniz neler olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 19-04-2011, 08:06   #5
zeynep uyanık

Varsayılan kamu...

slm, kurum avukatlığından bir bayan olarak memnunum. tabiki işleri karışık ve siyaset odaklı. ancak bir anne olarak garantici bir zihniyetim olduğundan ve çalışma saatleri hafta içi 8-5, haftasonu tatil olduğundan şikayet edemiyorum.tabi sözleşmeli olarak çalıştığım için yine garantim yok. bayanlar için ideal. idealleriniz, hayalleriniz büyükse ve aktif, girişken bir yapınız varsa daha iyi şartlarda bir iş hayatınız olabilir. kamuda ne uzar ne de kısalırsınız. bu kadarı bana yeter diyebilirseniz kamuyu tercih edin.saygılar...
Old 16-06-2011, 08:51   #6
Armağan Konyalı

Varsayılan Teselli :)

Alıntı:
Yazan zeynep uyanık
bu kadarı bana yeter diyebilirseniz kamuyu tercih edin.
Kamu avukatları serbest avukatlardan daha uzun yaşar.

Serbest avukatlar ay sonunu sevmez: Henüz yeterince kazanmamıştır ve aylık ödemeler yapılmak zorundadır.

Kamu avukatı ise maaşını alacağı için aybaşını iple çekse de günler geçmek bilmez.

Bu nedenle zaman serbest avukatlar için çok çabuk akar. Göreceli olarak kamu avukatları daha uzun yaşar.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi