Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

basit yaralama, hakaret, tehdit.

Konuyu Kilitleyin
Old 30-05-2010, 20:50   #1
Konuk

Acil basit yaralama, hakaret, tehdit.

Mmerhabalar
eşim beni yaklaşık 10 ay önce darp etti bende ailemin yanına gelerek devlet hastahanesinden darp raporu aldım.Eşimi anesini ve kardeşlerini şikayet ettim ancak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar geldi bana ve ben de tekrar itiraz ettim benim itirazım kabul olmuş ve savcı dava açmış 1 ay sonra davamız var ancak ben davanın kabul olduğunu öğrenmeden hemen önce şikayetimi geri aldığıma dair dilekçe verdim eşimle aram düzeliyor düşüncesi ile verilmiş bir karardı bu ancak sonradan eşim sadece beni denemek için bana iyyi davrandığını belirtti ve ve bana karşı benim ona iftira attığım gerekçesiyle şikayette bulunmuş.dava ile ilgili olarak ta gösterdikleri şahitler yalancı şahitler biri o tarihte başka bir ildeydi biride iş te çalışıyordu bunu söylersem hakim inanırmı bana ve yalancı şahitlik yaptıklarını ıspatlarsam şahitlerede ceza verilirmi .dava türü basit yaralama,hakaret ve, tehdit.sulh ceza mahkemesinde ceza davası olarak görülecek.ben şikayetimi geri almak için dilekçe verdiğime pişmanım.davada bu dilekçe kararı etkilermi acaba.eşim dışında annesi ve kardeşlerinin beni sürekli aşağlamaları ve hakaret etmeleri nin ceza sı ne olur.
cevabınız için teşekkürler.
Old 31-05-2010, 14:11   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Mmerhabalar
eşim beni yaklaşık 10 ay önce darp etti bende ailemin yanına gelerek devlet hastahanesinden darp raporu aldım.Eşimi anesini ve kardeşlerini şikayet ettim ancak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar geldi bana ve ben de tekrar itiraz ettim benim itirazım kabul olmuş ve savcı dava açmış 1 ay sonra davamız var ancak ben davanın kabul olduğunu öğrenmeden hemen önce şikayetimi geri aldığıma dair dilekçe verdim eşimle aram düzeliyor düşüncesi ile verilmiş bir karardı bu ancak sonradan eşim sadece beni denemek için bana iyyi davrandığını belirtti ve ve bana karşı benim ona iftira attığım gerekçesiyle şikayette bulunmuş.dava ile ilgili olarak ta gösterdikleri şahitler yalancı şahitler biri o tarihte başka bir ildeydi biride iş te çalışıyordu bunu söylersem hakim inanırmı bana ve yalancı şahitlik yaptıklarını ıspatlarsam şahitlerede ceza verilirmi .dava türü basit yaralama,hakaret ve, tehdit.sulh ceza mahkemesinde ceza davası olarak görülecek.ben şikayetimi geri almak için dilekçe verdiğime pişmanım.davada bu dilekçe kararı etkilermi acaba.eşim dışında annesi ve kardeşlerinin beni sürekli aşağlamaları ve hakaret etmeleri nin ceza sı ne olur.
cevabınız için teşekkürler.

1- Hakaret ve tehdit suçları, şikayete bağlı suçlardandır. Siz şikayetten vazgeçmişsiniz. Şimdi ise vazgeçmeden vazgeçmek istemektesiniz. Hukukumuzda vazgeçmeden vazgeçme sözkonusu olamayacağı için bu suçlardan dolayı ceza verilemeyecektir.

Basit yaralama da genel olarak şikayete bağlı bir suçtur. Ancak eşe karşı işlendiğinde şikayet aranmaksızın ceza yarı oranında artırılarak(ispat edilirse) verilecektir.

2- Diğer davadaki tanıkların konumuna gelince...Bir tanığın il dışında olduğunu, diğerinin de çalıştığını beyan etmişsiniz. Hakimin buna inanması için bu durumları belgelemeniz gerekmektedir. İşyerine sorulabilir vs... Belgelerseniz daha sonra "yalan tanıklık" yaptıkları için suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Hak kaybına uğramamanız için mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 31-05-2010, 19:52   #3
Konuk

eşim ona iftira attığım gerekçesiyle beni şikayet etmiş peki bundan bi sonuç alabilirmi ben davaya gitmezsem iki tarafada hiç bir şey olmadan bitermi bu iş yani benim şikayetimi geri almak için vermiş olduğum dilekçe bi davanın kapanmasını sağlarmı?
Old 02-06-2010, 11:21   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
eşim ona iftira attığım gerekçesiyle beni şikayet etmiş peki bundan bi sonuç alabilirmi ben davaya gitmezsem iki tarafada hiç bir şey olmadan bitermi bu iş yani benim şikayetimi geri almak için vermiş olduğum dilekçe bi davanın kapanmasını sağlarmı?

Eşinizin şikayetinin sonucunu dosyayı görmeden bilmemiz mümkün değildir. "Davaya gitmemekten" kastınız eşinizinki ise, "zorla getirilmenize" karar verilir. Kendi şikayetiniz ile ilgili olan davayı kastediyorsanız; ilk mesajımda yazdığım gibi, "basit yaralama" suçunun yargılaması devam eder, diğerleri düşer.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi