Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir avukat yanına neden stajyer alır?

Yanıt
Old 28-05-2007, 13:25   #1
erdemlihukukcu

Varsayılan Bir avukat yanına neden stajyer alır?

Bir avukat yanına neden stajyer alır? Hukuk fakültelerinde verilen eğitimin uygulamadaki yetersizliğinden dolayı mesleğin ilk yılları hep sıkıntılı geçer Bunu bertaraf etmenin yollarından biri iyi bir staj dönemi geçirebilmektir.Hemen hemen bütün stajyerlerin hayali başarılı bir avukatın yanında tam anlamıyla yetişebilmektir.Ama gelin görün ki bunlar hep hayalde kalır.(bazı istisnalar olabilir-ama tabiki istisnalar kaideyi bozmaz ) Neden böyle oluyor peki? Bir Avukat yanına stajyer alırkan ne düşünüyor?Mesala;1- iş yoğunluğunda kendisine yardım etsin,sağa sola koştursun diye mi? 2- Bir yakını vasıtasıyla gelmiştir ondan mı? 3- Amaan gelsin başlasın işte,dosya falan inceler,zaten toplam 6 ay değil mi diye mi düşünür acaba yada biz bilgilerimizi,tecrübemizi paylaşamayacak kadar cimrimiyiz acaba NE DERSİNİZ?
Old 28-05-2007, 17:08   #2
nakil

Varsayılan gönülsüz alınan satajyer ya da avukatı ofisten kaçırtma teknikleri

Gönülsüz alınan stajyeri yada yeni avukatı ofisten kaçırtma teknikleri
1-Sabah " günaydın ", akşam "iyi akşamlar "dersiniz ,karşılığı sessizlik ve hissettiğiniz içinizdeki burukluktur sadece..
2-Göreviniz ofiste hukuki olmayan ,ne kadar ayak işi varsa onu yapmaktır.Bankaya gitmek, fatura yatırmak, fotografçıdan tab edilen fotografları almak,kargoya gitmek,sağlık karnesi yenilemek,doktora röntgen/film götürmek,tahlil sonuçları almak, fotokopi çektirmek, faks göndermek ,telefonlara bakmak,etüdden gelen çocuğunu taksiyle evine bırakmak,müvekkillere çay / kahve vermek,çiçekleri sulamak,gazete almak , eşine para götürmek vs..
3-Birkısım müvekkiller ve dosyalar çok özeldir.Görüşmelere katılımınız ve dosyayı incelemeniz bu sebeple mümkün olamaz!!
4-Nekadar titiz giyinirseniz giyinin ,kıyafetiniz, saçınız makyajınız hep eleştirilir.
5-Pratiğiniz olmayan konularda nedense müvekkil yanında sorguya çekilir ve bilginiz sınanır, bildiğiniz hususlarda da sanki bilmediğiniz birşeyden bahsediliyormuş gibi uzun uzun açıklama yapılır.
6-Sekretere x hanım diye hitap edilir, siz adınızla çağrılırsınız.
7-Pc de çok önemli dosya ve dökümanlar olduğundan , güvenlik için siz bilgisayar başına geçemezsiniz ,ama sekreter için böyle bir yasak yoktur, o msn , icq kullanır, nete bağlanır, surf yapar, mutlu mesut çalışır!!
8-Ofisin anahtarı sizde yoktur , ama sekreterde hem ofisin hem kasanın anahtarı vardır.
9-Ofise gelen arkadaşlarınıza selam dahi verilmez , ama sekreterin her tanıdığına özel muamele yapılır.
10-Aylarca çalışırsınız , sigortanız hep ertelenir.oysa sekreterin ilkgün sigortası başlamıştır.
...offf hatırlaıkça içim sıkıldı..gerisini hatırlamak dahi istemiyorum..
Old 28-05-2007, 17:15   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Stajyere sigorta yapılıyormuydu? Yeni Avukat ise sigortası ya da ayrı vergi numarası yoksa zaten duruşmalara giremez ki!
Old 28-05-2007, 18:26   #4
nakil

Alıntı:
Yazan osmaniye
Stajyere sigorta yapılıyormuydu? Yeni Avukat ise sigortası ya da ayrı vergi numarası yoksa zaten duruşmalara giremez ki!

Sayın meslektaşım sigorta olayı stajyer için değil, avukat için geçerli..Yeni avukat tabiri sizi yanıltmasın..İlk çalıştığı yerde sigortası başlatılan ama kısa sürede türlü türlü sebeplerle iş değiştirmek zorunda kalan/ bırakılan avukatlardan yani daha mesleğin en başında olan avukatlardan bahsediyorum..Sigortası başlatılmadığı halde duruşmaya girmiş dava takip etmiş birçok avukat tanıyorum..tabii ki , ben, enaz 5 yıl evvelinden bahsediyorum.

Emin olun benim sigortam da , ilk çalıştığım yerde başlatımadı.Mesletaşım hatır için beni kabul etmek zorunda kaldığını söylediğinde zaten devam etmem mümkün değildi.. Yaşadığım 0, 3 haftayı hafızamdan silmek hiç kolay olmadı.
2.işimde de 2 ay sigortasız çalıştım ama duruşmalara girmek dışında herşeyi çok rahat yaptım.
VE YAZDIĞIM HERŞEYİ İLK İŞYERİMDE YAŞADIM..
Old 28-05-2007, 18:29   #5
ecesaka

Mezun olduktan sonra bir süre diplomamın onaylanmasını beklemiştim... Bu dönemde banka icrası ağırlıklı bir hukuk bürosuna girerek hukuk konusunda kendimi geliştirmeyi düşünüyordum. Annem avukat olmasına rağmen, başkasının yanında çalışmanın daha öğretici olacağını düşünerek böyle bir karara varmıştım. Hukuki işlemler yapmamın, müzekkereler yazmamın bekleneceğini umut ediyordum. Ancak benden beklenilenin bunların yanı sıra borçluları arayarak onları türlü hakaretlerle ödemeye zorlamak olduğunu anladığımda büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım...
Old 29-05-2007, 00:13   #6
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sayın Nakil; duruşmalara girerken vekalet, yetki belgesi ibraz ediliyor. Yanınızda çalıştığınız Avukatın kimliğine bürünerek mi, uydurma vergi numaraları yazarak hazırlanmış vekaletler sunarak mı giriyordunuz duruşmalara merak ettim. Bunun sorumluluğu tamamen şahsınıza ait.

Sizlerden bu tür yaşanmış gerçekleri dinledikçe kendimle gurur duyuyorum.Bırakın stajyeri,Avukatı sekreterime dahi hakettiği makama göre davrandım. Güvenceleri mutlaka oldu. Sizleri dinlerken hayretler içinde kalıyorum.
Old 29-05-2007, 01:42   #7
nakil

Alıntı:
osmaniye

Alıntı:
Sayın Nakil; duruşmalara girerken vekalet, yetki belgesi ibraz ediliyor. Yanınızda çalıştığınız Avukatın kimliğine bürünerek mi, uydurma vergi numaraları yazarak hazırlanmış vekaletler sunarak mı giriyordunuz duruşmalara merak ettim

2.işimde de 2 ay sigortasız çalıştım ama duruşmalara girmek dışında herşeyi çok rahat yaptım.

Yazdıklarımı dikkatli okumamışsınız.
Ve itham edici tavır takınmanıza da ayrıca çok üzüldüm.
Old 29-05-2007, 01:51   #8
nakil

Alıntı:
Yazan nakil
Sayın meslektaşım sigorta olayı stajyer için değil, avukat için geçerli..Yeni avukat tabiri sizi yanıltmasın..İlk çalıştığı yerde sigortası başlatılan ama kısa sürede türlü türlü sebeplerle iş değiştirmek zorunda kalan/ bırakılan avukatlardan yani daha mesleğin en başında olan avukatlardan bahsediyorum..Sigortası başlatılmadığı halde duruşmaya girmiş dava takip etmiş birçok avukat tanıyorum..tabii ki , ben, enaz 5 yıl evvelinden bahsediyorum.

Emin olun benim sigortam da , ilk çalıştığım yerde başlatımadı.Meslektaşım hatır için beni kabul etmek zorunda kaldığını söylediğinde zaten devam etmem mümkün değildi.. Yaşadığım 0, 3 haftayı hafızamdan silmek hiç kolay olmadı.
VE YAZDIĞIM HERŞEYİ İLK İŞYERİMDE YAŞADIM..

yani gönülsüz alınan stajyer ya da avukatı ofisten kaçırtma teknikleri başlığı altında yazılan herşeyi ilk işyerimde yaşadım...
Old 29-05-2007, 07:38   #9
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

İtham etmek değil. Şahsınızdan özür diliyorum. Ama aynı mesajda duruşmalara gimek zorunda olan meslektaşlarımızdan da bahsetmişsiniz.Sadece geneli özele indirgemişim.

Oku bittiğinde bir şirkette sigortalı olarak çalışıyordum. İşim hukukla ilgili olmasına rağmen stajda çalışma yasak olduğundan bu işimden ayrıldım.

Saygılar.
Old 29-05-2007, 14:47   #10
avsağdıç

sayın Nakil ; gerçekten çok zor anlar geçirmişsiniz.ben fakülteyi bitirmeden bir önceki yaz istanbul da kalmak ve işi biraz öğrenmek bahsiyle bir hukuk bürosunda çalışmak istedim.Sultanahmet adliyesinin baro odasında kara kaplı bir defterden bahsettiler ve bende gidip o meşhur deftere göz attım.defterin önü o kadar kalabalıktıkı bayağı bekledim ve son 1 hafta içinde bırakılan ilanları herkesin alıp telefon etmeye başladıklarını görüncede umutsuzluğa kapılıp daha geç tarihli sayfaları karıştırdım..ismi hoşuma gittiği içinde taksim de bürosu olan bir avukatın nosunu alıp aradım..sene 1999... hemen görüşme için çağırıldım ve hafta başı çalışmaya başladım..2005 te İstanbuldan eş durumu ile ayrılana kadar yanlarında kaldım ...2007 hala görüşüyorum ve en ufak sorunumda telefonla bağlanma hakkımı kullanıyorum.
ve sitemiz aracılığıyla kendilerine teşekkür etmek isterim.arkadaş , abi, abla , dost ve meslektaş olarak desteklerinden dolayı..Av.Gürsan Atar ve Av.Aslı Atar 'a...
Old 29-05-2007, 16:55   #11
erdemlihukukcu

Aslında ben çok güzel bi staj dönemi geçirmiştim.Gerçekten başarılı ve iş potansiyeli güzel bir avukatın yanında staj yaptım.Çok fazla koşturdum,stajyer bir avukat olarak ne yapabiliyorsam herşeyi yaptımama 6 aylık süre yeterli olmadığı için haliyle herşeyi tam anlamıyla öğrenemiyorsunuz.Dosyanın başında ne yapıldığını öğreniyosun mesela ama sonrasını göremiyosun? Ve bu yüzden de sahnenin önüne kendin çıktığında, herşeyin adliyeye hazır dosyayıi götürüp dava açmak kadar kolay olmadığını anlıyosun? Bence bi yeni bi avukatın en çok bu aşamada yardıma ihtiyacı oluyor.iİşin içinden çıkamadığın zamanlarda ilk kapısını çaldığın kişi yanında staj yaptığın avukat oluyor.Ama nedense hiç beklediğin ilgiyi göremiyorsun ya da bana öyle oldu bilemiyorum.Bu yüzden çok ağlamışlığım var yani.Nedenini de hala çözebilmiş değilimBenimle aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlar var mııııı?
Old 29-05-2007, 17:18   #12
ecesaka

Halen adliye stajımı yapıyorum ve duruşmaları izlemek zorundayız. Bunu daha yararlı hale getirmek için dosya incelemeye çalışsak da, maalesef bütün bilgiler sadece anlık yer ediyor zihnimde... Annemin de bu meslekte yer almasının önemli bir rolü var sanırım... Bu sayede üzerinde sorumluluk sahibi olduğumu düşündüğüm, araştırmak, dilekçe yazmak zorunda olduğum dosyalar var. (Eh elbette ki bu sorumluluğun asıl payı annemin üzerinde olsa da, "kızım ben çok yoğunum-ben çok yorgunum" demeleri sayesinde bir şekilde işler benim sayemde yürüyormuş gibi hissedebiliyorum...)

Bazı hakimler, annem ve birçok avukattan duyduğum ve bizzat yaşadığım kadarıyla diyebilirim ki, gerçekten de dosya üzerinde sorumluluk almadan bir yere varılmıyor... Ben nispeten şanslıyım sanırım... Annem avukat olduğundan ve çok yoğun iş olmadığından bebekle oynar gibi benimle uğraşabiliyor... Ancak gerçekten ağır iş yükü olan ofislerde bunu sağlamak pek mümkün değil...
Old 31-05-2007, 22:56   #13
gursan

Sevgili meslektaşım (eski stajyerim) Avsağdıç'ın hakkımdaki olumlu yazısı ve teşekkürü beni mutlu etti, duygulandırdı.
Mesleki dayanışmamızın hep devam etmesi dileklerimle...
Old 01-06-2007, 13:26   #14
erdemlihukukcu

AvsaĞdiÇ'a GerÇekten Çok İmrendİm.her BaŞi SikiŞtiĞinda Telefon Hakkini Kullanabİlİyor Olmasi Ne Kadar GÜzel.ve Yaninda Staj YaptiĞi Avukatin Kendİsİne GÖsterdİĞİ Saygi Da GerÇekten Takdİre Şayan.
Old 01-06-2007, 13:55   #15
Elif Kaya

Staj döneminde öğrenilenler maalesef yanında staj yapılan avukatın baktığı dava türleriyle sınırlı kalabiliyor.Örneğin en çok icra davalarına bakan bir avukatın yanında staj yaparsanız, önünüze bir tapu davası geldiğinde bocalıyabiliyorsunuz.O yüzden staj yapacağınız yer seçimi çok önemli.
Old 01-06-2007, 14:42   #16
nakil

Varsayılan Kıskanmadım desem yalan olur..

Alıntı:
Yazan gursan
Sevgili meslektaşım (eski stajyerim) Avsağdıç'ın hakkımdaki olumlu yazısı ve teşekkürü beni mutlu etti, duygulandırdı.
Mesleki dayanışmamızın hep devam etmesi dileklerimle...

Sayın GÜRSAN
meslektaşımıza gösterdiğiniz ilgi, bilgi , güven ve samimiyeti kıskanmadım dersem yalan olur. (imrenmeyen kıskanan avukat.)
Old 01-06-2007, 21:31   #17
cemaydın

Sayın ecesaka, ben son sınıfdayken dersimize gelen dekan hocamız bize, avukatlık mesleğinin zorluğundan bahsederken eğer anneniz veya babanız avukat ise durumun biraz daha kolaylaşacağından bahsetmişdi. Sizin anneniz avukat! boyle bir "şansınız" varken neden başka bir yerde tecrübe edinmeye çalışıyorsunuz. Şimdi staj döneminde hocamızın dediğini çok daha iyi anlıyorum, lütfen bu şansınızı değerlendirin .
Old 01-06-2007, 21:39   #18
ecesaka

sayın cemaydın,
İlk zamanlarda anneme naz yapabildiğimi, onun da bana zorlayıcı işler veremediğini fark ettiğimden toplam 8 ay boyunca iki farklı avukatın yanında çalıştım. Tabii bu staj döneminden önceydi... Adliye stajım sebebiyle gayet memnun olduğum son çalıştığım yeri bırakmak zorunda kaldım. Şimdi ise, stajıma devam ederken bir yandan da annemin bürosundayım. Ve 8 ay boyunca başkalarının yanında çalışarak "nazlanmamayı ve hemen vazgeçmemeyi" ve tabiri caizse, biraz kafamı çalıştırmayı öğrendiğimi söyleyebilirim. Şimdi annemle beraber çalışıyor olmak -bütün dalgınlığına rağmen- bence çok eğlenceli... Artık anneme naz yapmıyorum, bana söyledikleri aklımdan uçup gitmiyor sanırım biraz daha ciddiye almış durumdayım... Şansımın farkındayım ve sonuna kadar bundan yararlanmaya çalışıyorum açıkcası...
Old 13-06-2007, 21:31   #19
tiyerianri

özellikle büyük şehirlerde stajyer alınmasının tek sebebi patronun işini kolaylaştırmaktan ibaret oluyor.Elbette bunun istisnaları var ancak ekseri koştursunlar diye.tabi bir de şu var bir avukat alıp sskyapıp maaş vermektense stajyeri 50 yada 60 lira haftalıkla çalıştırıp stajı bitince de başka bir stajyeri almak daha az masraflı oluyor
Old 13-06-2007, 22:05   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir avukat yanına stajyer mi alır, yoksa stajyer avukat staj yapacağı büroyu kendisi mi arayıp bulur?

Büyük şehirlerde böyle olmuyor. Stajyerler "staj yapacak büro arıyorum" , avukatlar "stajyer avukat arıyorum" diye sayfa sayfa ilan yapıştırırlar. Burada bence yegane kıstas, stajyerin stajyer arayan büroda değil, aramayan büroda staj yapmayı tercih etmesi

Bir dönemler stajyerdim, staj yapacağım büroyu kendim seçtim, bir kısım yakınmalarım oldu, ama çokça da memnundum. Şimdilerde ikinci kez bir stajyer avukatla (meslektaş adayımla) birlikteyim. Her ikisini de ben arayıp bulmadım. Ama her ikisinin de stajını yapmak için gelmiş olmalarından mutluyum.

En öz ifadetle, avukat stajyeri değil, stajyer avukatı bulmalı. Stajı bittiğinde kendi kanatlarıyla tek başına veya yan yana uçmak için. Stajyer aradığını söyleyerek (neden sekreter veya sigortalı avukat değil de) bir nevi zaten kendi başına uçamadığını teyit eden avukatın stajyerce kabulünden sonraysa, kabahat tek bir omza yükletilmemeli, paylaşılmalı.

Saygılarımla...
Old 14-06-2007, 14:06   #21
Av.Günar

Genelde angarya işleri yaptırmak için stajyer alınır.Bundan gocunmamak gerekir.Çünkü bu angarya işleri öğrenmeden avukat olunmaz.Stajyeri büroda oturt meslekle ilgili bilgiler ver ne işe yarar.Onu sahaya çıkartacaksın ki bankaya kalemlere vs. gödereceksin ki biraz ezilsin pişsin.Ben stajımda angarya işler yaptığım için menunum çünkü kendi büromu açtığımda çok işime yaradı.
Old 14-06-2007, 14:11   #22
Av.Günar

Bir arkadaşıma yanında staj yaptığı ve sekreteri olmayan avukat,büroyu süpürüp silmesini wc yi de aceli su ile yıkamasını söylemiş.Tabi arkadaşım böyle bir talep karşısında çok şaşırmış ve ertesi gün o büroya gitmedi stajına başka yerde devam etti.Böylesi de var.Ben stajyer kabul edecek aşamaya geldiğimde onu bir rakip gibi görmeden mesleğin her yönünü o çok iyi anlatacağım ki mesleğe başladığında benim çektiğim sıkıntıları acemilikleri çekmesin.
Old 16-06-2007, 09:25   #23
cLaW

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Onu sahaya çıkartacaksın ki bankaya kalemlere vs. gödereceksin ki biraz ezilsin pişsin.

*Ezen kim?
1-Mahkeme kalemindekiler
2-Bankadakiler
3-Vs..kamu kurum ve kuruluşunda çalışanlar
4-Ruhsatını aldığında duruşmada karşısında olabilecek ve "Sayın meslektaşım" diye hitap edecek olan stajını yaptığı büro avukatı

a)1-2 b)1-3 c)yalnızca 4 d)hepsi ve daha aklıma gelmeyenler.

Benim cevabım sizin baktığınız yerden d şıkkı,ama kendi görüşüm böyle bir ezilmenin hiç te çok ta gereksiz olduğu..
"Ben zamanında avukatımın telefon faturalarını bile yatırıyordum.."gibi beylik cümlelerle,ego tatmini sağlayarak stajyerlere adı altında angarya yükleyen tüm meslektaşlara,ruhsatlarını alana kadar stajyerleri kullandıkları için ne söylesem beyhude.

*pişmek?
1-X stajyer bankaya gider,banka avukatının yanında staj yapmaktadır.
X : "Merhaba,şu hesaplara para yatıracaktım,avukat Y nin yanından geliyorum."
Banka memuru/memuresi suratına bile bakmaz,ya da öylesine bir merhaba der.

2-X stajyer kaleme gider,avukat ya angarya bir iş vermiştir ya da olmayacak bir işi yaptırmak istiyordur
X : "Abi/Abla nasılsın?Bizim şöyle bir iş vardı...
ya da icra kalemine gider,tüm stajı boyunca kaç defa tapuya,trafiğe,muhtarlığa,bankalara müzekkere yazdığını hatırlamaz.Kaç defa hacze çıktığını unutmuştur..
Old 16-06-2007, 10:32   #24
tiyerianri

Av.Günar'ın sahaya çıkartacaksın ki;ezilsin pişsin fikri gerçeklikten uzak.Yani "ezilesin ki pişesin" çin atasözü gibi.Bir yıl içinde mi pişecek bir avukat adayı.Bir yıl boyunca icra kalemlerinde memurlar ve müdürler tarafından ezilerek hatta küçük görülerek mi bir stajyer pişecek.O vakit sadece ezilecektir ama pişmeyecek ve çiğ kalacaktır.
Old 16-06-2007, 15:08   #25
akglkadir

Şu anda hiçbir büroda çalışmıyorum. Ancak önceki büromda o kadar çok şey öğrendim ki her stajyere nasip olmayan bir tecrübe ile ayrıldım oradan.

Nasıl mı?

İşe başladığım gün avukatım "al sana yüzbin dolarlık dava şuna güze bir cevap ver bakayım" dedi. Ben de layıkıyla yerine getirdim. Ardından da davalar çorap söküğü gibi geldi. Haftalık toplantılara beni de çağırırdı. Avukatlarla öyle bir hukuki tartışmaya girerdik ki kitaplar kararlar havalarda uçuşurdu. İşte bence stajyer böyle yetiştirilmeli. Stajyerin öğrenmesini beklemek diye birşey söz konusu olmamalı. Vereceksin davayı ve göreceksin nedir ne değildir.

Peki bu bürodan önce başka bir avukat iş görüşmesinde bana ne dedi?: " Önce 2-3 ay avukatların yanında nasıl dilekçe yazdıklarına bakarsın.Sonra adliyeye beraber gidersiniz."

Böyle bir yaklaşım bence hiç de mantıklı değil. Olması gereken, stajyeri okyanusa atıp yüzmesini beklemektir.

Saygılar...
Old 16-06-2007, 16:27   #26
avayhan

Türkiye de sorun çıkmadan kimse avukata gitmez. Bu nedenle avukata gelen bir iş arapsaçına dönmüştür. o nedenle bir stajyer için avukat yanında işler sanki biraz karışıkmış gibi gelir. Aslında hiç de öyle değildir. Karışık meselenin temellerine inildiğinde gerisi mevcut hukuk bilgisiyle çözülebilecektir. Bu nedenle esasen avukatın yanında çok da öğrenecek birşey yoktur. Önemli olan 6 ay boyunca o büronun ne şekilde işlediğini, müvekkilin ne şekilde karşılandığını, iş düzenini öğrenmektir. Fakat staj döneminden sonra en az 2 yıl bir avukatın yanında çalışmak, kendi büronuzu açarken size güven hissi verir. Şu an mesleğimin 10. yılı olmasına rağmen hergün yeni birşey öğreniyorum. O nedenle ağır ve emin adımlarla yürümek ve araştırmacı olmak bu meslek için yeter... Tabi en başta kendine güven....
Old 18-06-2007, 05:02   #27
Deniz İpek

bır avukat yanına neden stajer alr?? anket yapılmalı bunun hakkında.cok guzel bır soru. ben sıze şoyle anlatayım,
uzulerek belırtme ıstıyorumkı,stj yapan arkadasslarım hep budurumdan sıkayet ezılıyoruz dıyorlar..yanına stjer alan avukatlarda mutlu cunku tanıdıgım bazı avukat arkadaslarım,denız yanına ıyı bır stjer avukat alırsın bu pıyasada,butun kucuk ıslere o kosturur kendını fazla yormazsın dıyorlar..kendılerınce taktık verıyorlar. bunları duyunca cok uzuluyorum,demekkı dıyorum bız stj avukatlar saglıklı bır ortamda stj yapamıyoruz bu gercekten kotu. tabı bunların ıstısnasıda vardır cımı olmayan butun bılgılerının ısın ıncelıklerını gercekten gostermeye yardımcı olmaya calısan. oyuzden bu kavramlar tam olarak dengede degıl bunn en saglıklı sonucunu belkıde anket yaparak bulabırız..saygılarımla
Old 19-06-2007, 14:59   #28
didem kunal

ben gördugumu soluyorum;avukatlar neden yanına stajer alır?
1) cımrıdır sekreter almaz cüzi ucretle stajerını her turlu iş için kullanır.stajer degıl ofısboy dur o saatten sonra
2) işleri çoktur koşturtcak bırını arar.bu hem stajere hem avukata faydadır.stajer kosturken karsılastıgı zorluklarla hayat mucadelesıne atılır
3)hakkaten ıyı bır ogretıcıdır.yaşıda kemale ermıştır ve bılgılerını ondan sonrakı nesıllere bırakmak omur boyu kusaktan kusaga bu engın bılgılerı gecsın ıster
4) üçüncü şık ınandırıcı gelmedı
5)hepsi olabilir 3. şık hariç
6)benım staj yaptıgım avukat herseyı bana öğretıyor hayat mucadelesı ve bılgı paylasımı
7) nekadar sanslıyız stajer camıası olarak?
Old 19-06-2007, 16:33   #29
Av. m.zümrüt

arkadaşlar yaşanılan zorluklar anlamında anlattıklarınızın hepsine katılıyorum. Ancak yazılarınızın biraz tek taraflı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle staja başlar başlamaz hemen hepimiz bir ücret beklentisi yaşamıyor muyuz. Tabii ailesinin maddi durumu iyi olanlar belki bu konuyu sonraya bırakıyor olabilirler ama onlar için de önemli olduğunu düşünüyorum. yani bir anda size bir hizmet vereceğim karşılığı ne olacak ilişkisi değil midir bu peki avukata verilecek hizmet nedir. ondan daha tecrübeli olmak ve bilgilerinizi onunla paylaşmak mı ?. Elbette bu değil. Yani hem avukatın bizi mesleğe hazırlamasını istiyoruz. hem de üstüne para beklentisindeyiz. Üstelik Avukat sizin için öğle yemeği masrafı, yaptığınız telefon görüşmelerin masrafını da üstleniyor. Gelen misafirlenizin ofisinizi meşgul etmesine izin veriyor. Size bir şeyler öğretmek için kendisinin iki dakikada yapacağı işi 20 kez anlatmak zorunda kalıyor. Yani bir nevi dertsiz başına dert alıyor. Şimdi karşılığında stajyerden ne istemeli kısmına geliyoruz. Elbeteki avukatlık mesleğine yakışmayan hiç birşeyi istememeli, yaptırmamalı. Stajyer arkadaşlarımız da bu işlerin yapılmasına karşı olduklarını uygun bir dille söylemeliler. Ancak kalem işi yapması gerektiğini düşünüyorum. Dilekçeleri takip etmeli, gerektiğinde biraz da olsa cevap yazabilmeli, en azından kendi ofisi olsa ve işlerini nasıltakip ederdim düşüncesi ile çalışmalı. Bu aynı zamanda iyi bir öğrenme tekniğidir. Yanında staj yaptığım avukattan çok memnundum. İyi bir avukat olmam da faydası oldu. Stajyer avukatların rakipleriniz yada dostlarınız olması ise avukatın marifetidir. Şahsım adına konuşuyorum hem iyi rakipler hem de iyi dostlar isterim. Mesleğin kalitesi adına.
Old 19-06-2007, 17:15   #30
cLaW

Sn.Av.M.Zümrüt
Sanırım sizce ücret beklentisi doğal değil..üniversiteyi bile bitirmiş bir gencin hala ailesinden kendi kişisel masrafları için para istemesi de ne yazık ki benim için doğal değil..

Hizmet,yanında staj yapılan avukata göre çeşitlilik gösterebiliyor,bankaya gitmek,ssk primlerini yatırmak,müzekkere yazmak,kendisi uğraşmak istemediği müvekkilerinin telefonlarına baktırıp "avukat şu anda burda değil" dedirtmek,ara kararları toplatmak...bu liste böyle uzaar gider..

Stajyer alıyorsunuz,siz öğlen yemeği yerken onu android olarak görüpte hapla beslemek pek güzel bir davranış olmaz sanırım,ruhsatı aldıktan sonra meslektaşım diyeceksiniz saygı göstereceksiniz!

Stajyer telefonu alıp saatlerce konuşuyorsa veya hergün 'gün' yapar gibi arkadaşlarıyla ofisi kullanıyorsa haklısınız..

2 dakikada yapılacak işi eminim size de 20 kez anlatmışlardır,bilgi paylaştıkça çoğalan nadir şeylerdendir,çok görmeyin lütfen!

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi