Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Sanat Ve HukukÇular

Yanıt
Old 17-02-2007, 17:40   #1
rana yıldız

Varsayılan Sanat Ve HukukÇular

Değerli hukukçu arkadaşlarım,sanatla ilgimiz ne kadar? Malumunuz çağdaşlıkla sanata verilen değer başabaştır. Fiziki ihtiyaçlarını giderememiş insanlar,daha maksimum bir çapta bakış ile toplumlar,kültürel ihtiyaçlarını farketmezler bile.Zamanla bu durum kemikleşir ve birgün fiziki koşullar ıslah edilse bile kültürel fakirlik devam eder.Öylece yaşamlar sona erer ve gitgide çoraklaşmış zihinlerin, kısırlaşmış hayal dünyalarının, üretemeyen ellerin ve donuklaşmış bakışların hakim olduğu bir yer olur dünya.Sanat bir hobi mesafesinde mi olmalıdır ? Nazenin hanımefendiler ve nazik beyefendiler nasıl bir ortamda yetişirler? Hangi haleti ruhiyededirler? Bu bir gün de olacak şey midir yoksa bir yatırım meselesi midir? Bu bir yatırım ise sonuçları nelerdir? Sanat deyince genel itibarla etken ve aktif miyiz yoksa daha edilgen,izleyici pozisyonunda mıyız? Sanat ve hukukçu hangi potada buluşur? Sanatla içiçe ve aynı zamanda hukukçu olan insanları diğer hukukçulardan farklı kılan nedir? sanat adına neler yapıyoruz? Sizce sanat salt bir enstrüman çalmaktan mı ibarettir yoksa bir donanım ve muhtelif uzantıları olan bir birikim midir?
Old 19-02-2007, 12:41   #2
Av.Duygu Keleş

Sanat yapma yeteneği ne hukukçulukla ne de başka bir sıfatla bağdaştırılabilir.Sanat zaten doğada ve insan genlerinde var olan bir olgudur.Bu gün belediyenin bahçe işleri bölümünde peyzaj mimarlarının yanında çalışan işçiler bile projeye uygun parklar bahçeler yaptıklarında bunun bir sanat olduğuna inanırım.
Bugüne kadar hep bir enstruman çalmayı hedefledim istedim.Fakat zaman yokluğundan mıdır yoksa tembellikten midir bilinmez elim varmadı bir türlü.Bir dönem ses eğitimi aldım fakat bu da geçmişte kaldı.Boromuzda çok güzel resim yapan ve sergiler düzenleyen avukat arkadaşlarımız var.Onlara gıpta ile bakıyorum.Yeteneklerinin farkındalar ve en azından onları gün ışığına çıkarmak için gayret içindeler.Ancak sanatçı olmak tıpkı avukat olmak doktor olmak gibi addedildiğinden sanatçılıktan önce ön bir sıfata sahip olanlar mesela ben yalnızca o sıfatı kullanmakla yetiniyoruz.Ben bir avukatım ve başka şeylere zaman ayırabilecek durumda değilim diyorum.
Belki ileride bir gün emekli olursam küçük bir kasabada önümde şövalye fırça ve paletle doğa resimleri çizmek isterim.Çö adam bile çizmekten aciz ben için oldukça uzak bir hayal ama olsun.Ölürsem değerlenir belki resimler
Old 19-02-2007, 13:12   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bu bir gün de olacak şey midir yoksa bir yatırım meselesi midir? Bu bir yatırım ise sonuçları nelerdir?

Sayın Yıldız,

Ne güzel bir konu.

Yukarıda alıntıladığım kısımda, soru gibi duran mesajınız aslında bir tespit olmalı. Sanat nedir, sanatçı kimdir tartışmasına şimdilik kaydıyla girmeyeceğim ama, bunun bir yatırım olduğu görüşünüze tümüyle katılıyorum. Yatırım yapılanın hamuru da önemli elbette.

Bizler ekseriyetle baskılanarak yetiştirilen bir kuşağın yetişkinleriyiz. Hevesleri, çeşitli nedenlerle rafa kaldırılan, spora, müziğe, bilumum eğilimlere, "hobidir, mezun olduktan sonra yapılır, önce okul" denilen, ilgi ve eğilimleri geliştirilmekten çok farkında olmaksızın törpülenen.

Belki de bu nedenle, günümüz anne babaları çocuklarının ellerinden tutarak isteklerini yerine getirmeye çabalamaktalar. Olanı karanlığa gömmek değil, belki de karanlıkta olanı keşfedip gün ışığına çıkarma gayreti var günümüzde. Bunun hiç bir zararı olmadığına inanıyorum. Bu yatırım, yalnız çocuğunuza yapılmış da olmuyor üstelik , bu çocukların yaşayacağı bir dünyayı oluşturacağı temel bilgisinden hareketle , daha güzel ve daha iyi bir dünya için yatırım oluyor aslında.

İmkanınız varsa, çocuğunuzda ışık görüyorsanız, salonunuzda bir piyano bulunması ve ders aldırmanız size de çocuğunuza da (çocuğunuz istekli ve gönüllüyse tabii) zarar getirmez. Ama tahmin edilemeyecek kadar çok yarar getirebilir. Boyunca duran gitara hevesliyse, yaşayacağı tek zarar gövdesine kıyasla biraz ağırlık taşıyacak olmasıdır. Dünya klasiklerinin çocuk serilerinin masasında durması bir zarar getirmez. Burada ilgiyi ihmal de etmeli, ilgisini çekecek yollar için gerekirse şansı zorlamalı da hatta. "Aşkımmm, baksana bana!" şarkısının cezbedici olmaması için odasında nitelikli müziklere ulaşabilme imkanı olmalı. Bilgisayarda bilgiye nasıl ulaşacağını öğrenmeli, yalnız bir oyun sitesi açılıp çocuk uyutulmamalı. Vs vs

Bunlar yatırımlar. Biraz ilgi ve biraz zaman ayırmakla mümkün olan. Kendi haline bıraktığınıza, elmas bile olsa ışıldayamayacak olanı gün yüzüne çıkarmak için. Yarınlarda herkes için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi