Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu İhalelerinde İdarenin Sözleşmeye Aykırı Davranması

Yanıt
Old 03-08-2013, 11:34   #1
shrzgl

Varsayılan Kamu İhalelerinde İdarenin Sözleşmeye Aykırı Davranması

Merhabalar;
Günlerdir kafa yorduğum ancak malesef bir sonuca ulaşamadığım bir hususta soru sormak istiyorum.
Müvekkil şirket idarece açılan bir temizlik ihalesini alıyor ve idare ile yüklenici olarak 6 ay kadar önce sözleşme imzalıyor. Sözleşmeye göre; idare, yüklenicinin hakedişlerini bildirimden itibaren en geç 90 gün içinde ödemek zorunda. Ancak idare, sözleşmenin yapıldığı tarihten beri müvekkile bir kuruş dahi ödemiyor. Müvekkil şirket tüm işçilerin parasını banka kredisi ile ödemeye çalışıyor. Sözleşmenin feshi ile ilgili sözleşme metninde, sadece idarenin feshedebileceği hallerden bahsedilmiş. Ayrıca Kamu İhaleleri Sözleşmeleri Kanununda da yüklenicinin bu konuda ne yapabileceğine dair bir hükme rastlamadım. İdarenin sözleşmenin esaslı unsurunu yerine getirmemesinden dolayı, genel hükümlere dayanarak sözleşmenin feshi yoluna gidebilir miyim? Yahut başka ne yapabilirim. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar
Not: Kamu İhale Hukuku ile ilgili mesleki tecrübem iki haftadan ibaret
Old 17-08-2013, 12:29   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın shrgzl,

Ön Bilgi: 4735 S.K. m.4 gereği ihale sözleşmelerinde, idare ile yüklenici eşit durumdadır; dolayısıyla idarenin, yükleniciye bir üstünlüğü bulunmamaktadır.

İhale sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda;
öncelikle tüm ekleri ile birlikte ihale sözleşmesi hükümleri (eklerle ve sözleşme ile ilgili -uygulama öncelik sırası- müvekkilinizle akdedilen ihale sözleşmesinde yer almaktadır. Hizmet İşleri Genel Şartnamesi, İdarî Şartname... şeklinde olan sıralama),
akabinde özel düzenleme olan Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu (KİSK) hükümleri,
KİSK m.36 atfı ile Türk Borçlar Kanunu'nun özel ve genel hükümleri,
diğer mevzuatın ilgili hükümleri,
uygulanarak çözüme gidilir.

Somut sorunuza ilişkin olarak: Sözleşmeyi ve İhale Sözleşmesinin eki Hizmet İşleri Genel Şartnamesi 42 vd. maddelerini inceleyiniz. Burada yer alan hakediş ödenmesi prosedürü tamamlandı mı? Başka bir deyişle müvekkiliniz idareye hakediş ödenmesi yönünde başvuruda bulundu mu, geçici hakediş raporu düzenlendi mi, müvekkiliniz yüklenici bu raporu imzaladı mı? v.b.

Saygılar...
Old 19-08-2013, 08:37   #3
shrzgl

Değerli üstadım, yanıtınız için çok teşekkür ediyorum.Bahsettiğiniz gibi, ihale dökümanlarında ve sözleşmede bahsettiğim hususa ilişkin bir hüküm yok. Sözleşmede yalnızca, yüklenicinin işi gereği gibi yerine getirmemesi durumunda sözleşmenin İDARECE feshedilebileceği öngörülmüş. Herhalde idareye sözleşmenin ihlalini yakıştıramamışlar İlgili kanunlarda da aynı şekilde idarenin ihlali ile ilgili bir yaptırım öngörülmemiş. Biz de Genel Hükümlere dayanarak hukuki süreç başlatacağımızı idareye bildiren bir İhtarname çektik. Kısmi bir ödeme yaptılar. Ödemeleri tamamlayacaklar diye düşünüyorum.Tekrardan çok teşekkür ediyorum. Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi