Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlenmeden önce üzerime yapılan mal

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2009, 12:20   #1
konuk

Varsayılan evlenmeden önce üzerime yapılan mal

merhaba ben 7 ay önce evlendim eşim evlenmeden önce üstüme ev aldı şuan o evde oturmaktayız.ama bir günümüz iyi geçmedi devamlı hakaret şiddet ve piskolojik baskı görüyorum aynı evde yaşıyoruz ama sanki ev degil otel gibi.birbirimizle konuşamıyoruz ne zaman konuşsak ya dayak yada inciltici laflar söylüyor her defasındada evimi alacam diyor.söz konusu boşanma oldugunda gerçekten evi alabilir mi?benim ne yapmam lazım ekonomik özgürlügüm ve dışarı çıkma hakkım yok eşimin yanında nereye gidecegimide bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla..
Old 20-10-2009, 13:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin kurulmasından önce taraflara ait bulunan mal varlığı değerleri "kişisel mal" olarak nitelendirilirler ve edinilmiş mal rejimine tabi olmazlar.

Dolayısı ile eşinizin bu mal üzerinde bir hakkı yoktur.

Tapuda size ait gözüken bu evde hak iddia edebilmes için eşinizin öncelikle bir boşanma davası açması gerekir. Akabinde değer artış payına ve/veya tasfiye payına yönelik iddia ve talepleri için de ayrı bir dava açması gerekir.

Bunun dışında, evin tapu kaydının incelenmesinde yarar vardır. Eşinizin tapuda kendi yaptığı bir işlem söz konusu ise,yaptığı işlemin iptalini dava etme hakkı, davanın şartlarına haiz ise vardır. Bu şartları ise yine mahkeme değerlendirecektir.

Sayın Katılımcı,

Aleyhinize açılacak ya da açabileceğiniz davalar için MUTLAKA profesyonel bir avukattan fiili destek alınız.

Aksi halde hak kaybına uğramanız muhtemeldir.

Saygılar.
Old 20-10-2009, 21:18   #3
Konuk

çok teşekkür ederim ufuk bey ilginiz için.ancak bugün gene aynı olayları yaşadım.şimdide evin elektrik telefon internet vs.otomatik ödemeden çıkartmış sen ödeyeceksin nasıl para bulursan bul diyor.bak bu evi nasıl senden alacam.hadi beni ugraştırma dava aç deyip duruyor gidecek yerim olsa 5 dak.durmam çünkü çekilecek çile degil cehennem azabındayım sanki.. birde ilk eşimden olan 1 kız çocugum var 5. sınıfa gidiyor.ama kızım devamlı olayın içinde herşeyi görüyor ve duyuyor.3 keredirde intahara teşebbüs etti.okul müdürüyle ve ögretmeniyle kızın olayını paylaştım.kızın herşeyden önemli dediler.183 ve aile danışma merkezini aradım olayı anlattım üniversite hastanesine götürmemi söylediler ama kızımın ssk sı hiçbirşeyi yok devlet altında.üniversite hast.götüremedim.ve eşim kızın öyle yaptıgını bile bile halen devam ediyor bagırmalarına kovmalarına hakaretlerine çaresizim nereye gidecem ne yapacam bilmiyorum ekonomik durumum yok profosyonel bir avukata nasıl gidecem eşim evlendigimden belli bana hiç harçlık vermedi vermiyorda
Old 20-10-2009, 21:39   #4
Konuk

kendimden yaşca büyük bir insanla evlendim ki çocuguma babalık etsin huzurum olsun diye eşimle aramda 40 yaş var çocuguma bi kötülük yapmaz dedim sanırım yanıldım.anlatamadıgım çok şey var daha 28 yaşındayım ama çok bunalımdayım kızıma birşey olmasından ve ortada kalmaktan çok korkuyorum kızım okuyor okula devam etmesini istiyorum..saygılarımla
Old 20-10-2009, 21:52   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Siz ve çocuğunuz fiziksel ve manevi şiddete maruz kalmaktasınız.En yakın aile mahkemesinden TEDBİR kararı talep edebilirsiniz. Örnek tedbirler kanunda sıralanmıştır. Yargıç talep edeceğiniz ve ya uygun gördüğü tedbirlerin birine ve ya birkaçına karar verebilir.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Süre sonunda tekrar talep edebilirsiniz bu tedbirleri.Ve bu dava talepleri için HARÇ alınmaz. Masrafsızdır. En yakın aile mahkemesinden bu tedbirlerlerden size uygun olanlarının alınmasını isteyiniz.

Şiddeti belgelemeniz gerekmeyecektir. Yasa ispat aramamaktadır. Şiddet tehdidi altında olmayı da yeterli görmektedir. Tanık delilinden de yararlanabilirsiniz. Mahkeme talebinize ilşikin kararı en kısa sürede vermek zorundadır.

Eşinizin hukuka aykırı eylemleri için SAVCILIĞA suç duyurusunda her zaman bulunabilirsiniz. Ve mutlaka şiddet görür iseniz hastahaneden, sağlık ocağından rapor alınız.

Sürekli manevi şiddet dahi, üniversite hastahanelerindeki uzmanlarca tespit edilebilmektedir.

Bunların haricinde, eşiniz, sizin ve çocuğunuzun geçimi için gerekli katkıyı sağlamıyor ise, bunun için yina aile mahkemesinde NAFAKA davası açabilirsiniz.
Alıntı:
II. Eşler birlikte yaşarken
Madde 196 - Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.
Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.
Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Davanın içinde, eşinizin temel ihtiyaçlarınızı ve evin geçimi için gerekli ihtiyaçları karşılamadığını, en yakın akrabalırınızın tanıklığından da yararlanarak kanıtlayabilirsiniz.

Sayın katılımcı,

Mevcut durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde size bulunduğunuz yer il barosunca ücretsiz avukat tayin edilebilir. Aksi halde, kendi imkanlarınız ile bir avukattan yardım almanız gerekecektir.

Saygılarımla.
Old 21-10-2009, 09:11   #6
Konuk

teşekkür ederim ufuk bey şiddet gördügümde 1 kere kaçıp hastaneye gidebildim rapor verdiler eşim raporu yok etti ama fotokopisi bende saklı gerekirse hastaneden tekrar alabilirim.digerlerinde hastaneye gidemedim bırakmadı sadece 1 raporum elimde oda fotokopisi.yardımlarınız için çok sagolun...baro ya gelince şimdi bu ev benim üstüme oldugu için muhtardan fakirlik ilmuhaberi vermiyorlar başka türlü nasıl yapabilirim onuda bilmiyorum.saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi