Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hukuk rehberi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2009, 01:43   #1
hukukcu_35

Varsayılan hukuk rehberi

merhaba sayın meslektaşlarım. Mesleğe yeni başlayan biri olarak elimin altında , genel bir kaynak olarak kullanabileceğim hukuk rehberi almak istiyorum. Kafamdaki birkaç kitap hakkında önerilerinizi bekiliyorum. Teşekkür ederim.
1)Yekta Güngör Özden 2007-Seçkin
2)Ahmet Cemal Ruhi 2008-Seçkin
3)Ejder Yılmaz 2006-Yetkin
Old 11-06-2009, 11:17   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu_35
merhaba sayın meslektaşlarım. Mesleğe yeni başlayan biri olarak elimin altında , genel bir kaynak olarak kullanabileceğim hukuk rehberi almak istiyorum. Kafamdaki birkaç kitap hakkında önerilerinizi bekiliyorum. Teşekkür ederim.
1)Yekta Güngör Özden 2007-Seçkin
2)Ahmet Cemal Ruhi 2008-Seçkin
3)Ejder Yılmaz 2006-Yetkin

4- Türk Hukuk Sitesi-Admin
Old 11-06-2009, 14:32   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
4- Türk Hukuk Sitesi-Admin

Sayın Av.Suat Ergin'e hak veriyorum. Hukuk mantığını ve hukukçuların birbirilerine nasıl hitap ettiklerini THS dışındaki bir yerden öğrenmeniz olanaksızdır. THS'de iğneleme var, ironi var, bir olayı masaya (THS forumuna)yatırıp tüm yönleri ile inceleme var...ve sonunda olayı mahkemenin takdirine bırakma var. Buna rağman tarafların mahkeme kararını bekleyecekleri konusunda fazla beklentiniz olmasın. Birileri çıkıp ortaya yeni bir fikir attığı andan itibaren, taraflar arasındaki tartışmanın yeniden alevleceğinden hiç şipheniz olmasın.
Örnek olarak 'Kiralayanla Malikin Ayrı Olması durumunda ortaya çıkan hukuki problemler' alanındaki tartışmayı gösterebilirim.
Not: Alıntıları birbirinden ayırabilmek için bazılarını kalın yazı ile belirtmeye çalıştım. Buna rağmen, alıntılar arasında bir karışıklık olabilir. Şimdiden özür dilerim, ortaya çıkabilecek herhangi bir klarıştırma için.

Sayın hukukcu_35,
THS'deki mesajları okuyup bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra bir fikir sahibi olduğunuz andan itibaren herhangi bir 'Hukuk Rehberine' ihtiyacınız yoktur.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=35791&page=6
Alıntı:
Yazan http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=35791&page=6
Sayın Suat Ergin,

Sayın Av. Suat Ergin
Ben seyirci olduğunuz düşünmüyorum. Çünkü, faul yaptınız.
Sayın Saim Abicim;
Saim Abi,
Peki deyip geçmek var ama Engincim, içim rahat etmiyor.

Siz dersiniz de yalan olur mu hiç.
Sayın Saim,
Sayın Üyeler
Saim Bey gözünüz şimdi nasıl?
Muhalif düşünceleri yukarıya alıntıladım. Önce Saim Bey’e kırıldığımı itiraf edeyim. Kendisi, karşı görüşte olmalarına rağmen Sayın Admin’e…………Derken, sanki benim cevaplarım sağlam gerekçeden yoksunmuş imasını vermeye çalışmıştır. Oysa ilk mesajımda Yargıtay kararlı gerekçelerle düşüncemi açıklamıştım. Ancak sonunda bir soru da ben sordum. O soruya yanıt alana kadar göbeğim çatladı.
Hadi benim düşüncelerime itibar etmediniz, diyelim. Yüce Yargıtay'a itibar etseydiniz.

Yanlış olduğunu düşündüğüm karara itibar etmem beklenmemeli. Şunu iddia ediyorum: Er ya da geç -malik olmayan- kiralayanlar kendi eş ve çocuklarının ihtiyacı için Tahliye davası açamayacaktır!

Doğru bildiğimizi savunmazsak, yanlışlar hükümdar olur!

…Yanlış olan kararlar değil. Üstelik sunduğum 1 karar değil 3 tanedir. Yargıtay'ın görüşü istikrar kazanmış ve yasaya da uygundur. Yasayı tartışmak gerekmektedir. Bu forumdaki ilk mesajımda(11 no.lu mesaj) çekince koymuştum zaten
….Görüşlerimiz arasında bir fark olmalıdır. Ben normal karşılıyorum bu durumu. Zaman en iyi ilaçttır diyelim ama sizin yaş da ilerledi...
..Yapılan tartışmayı anlamamış olabilirim. Ama Şimdi burda bir terslik var. Konu neydi diye tekrar başa döndüm baktım: "Gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında,"
…İşin kötü tarafı bu görüş kabul görürse, yani malik olmayan kiralayan kendisinin, eşinin veya oğlunun ihtiyacı için tahliye davasını açıp, kazanıp tahliyeyi sağladıktan sonra...

…Kendisi, eşi veya duruma göre çocuğu (ve yine tahliye edilen kiracı) dışında hiç kimseye (malik'e bile!) 3 yıl boyunca kiraya veremeyecektir... (6570 Sy.K. md.15)
…Konuyla ilgili en pratik çözümü atalarımız getirmiş:
Ev alma, komşu al.

Şimdi daha iyi anlıyorum bu sözün önemini.

…Sayın Suat Bey (Abi)
.Saim Abi ve Sayın korayoz
…Sayın Engin Yargıtay kararında bizim görüşümüze aykırı bir yön yok. Malik tarafından kiralanan bir taşınmazda daha sonra maliğin değişmesi sözleşmenin sona ermesine neden olmaz.
…Ah Engin nereden buluyorsun böyle "göz yakıcı" "göz kamaştırıcı" kararları...

Sayın Saim karar birebir konuyla ilgilidir. Gözlerinizi dinlendirdikten sonra lütfen bir daha okuyun.
…Kararda malikin kiraya verdiğine ve malikin değiştiğine dair bir cümle göremedim. Yoksa benim de gözlerim iyi görmüyor mu?
…Sayın Suat Ergin yine kaçamak cevap veriyorsunuz ben sizin bu konuda ki görüşünüzü öğrenemeyeceğim galiba
…Sürekli Yargıtay kararı ekleniyor ama görüşler halen açıklanmıyor Ben bir soru soruyım size sayın Suat Ergin. Örneğin sizin evinizi ben kiraya versem, kiracıda sizden habersiz bu evde 1 sene otursa sizin görüşünüze göre artık yapılabilecek birşey yok mudur ?
…Benim evimi nasıl kiraya veriyorsunuz ve 1 yıl boyunca ben neredeyim?
…Hukuk, konuyu içinden çıkılmaz hale getirmek için vardır.
... A'nın problemi halloluyor. Sayın Admin yardım etti, Suat Abi de Saim Abiyi kırmaz ve o da yardım eder.

Gelelim D ve Av. Engin'e. Bence Av. Engin, D'ye yardım etmeyi isterse işi zor.

…Düşüncenizde haklısınız. Esasen, bu alana bu konuda yazan yaklaşık 10 kişiden 7'si, benim söylediklerimin aksini söyledi. Bu büyük bir orandır. Benim, bu noktada "galiba ben hatalı düşünüyorum" deyip, köşeme çekilmem gerekiyor.
…Yazılanları tek tek ele aldığımızda bir sorun yokmuş gibi anlaşılabilir. Ancak ben hala bu konuda sıkıntı olduğu düşüncesindeyim.
…Sayın Adli Tip,
Karar için teşekkür ederim. Bu kararı Sayın Suat Bey'e de göstermemiz gerekiyor.

…Benim için konu aydınlanmıştır. (Karar için) Teşekkürler Adli Tip!
…Saim Bey bu mesajınızı okurken çok güldüm.
…Ta ki 52. mesaja kadar
siz kira sözleşmesinin GEÇERSİZ olacağını belirtmişsiniz.
…Ben şunu başından beri söylüyorum: Kira akdi, malikin rızası olmadıkça malik açısından geçersizdir. Kira akdi tarafları için geçerlidir. Hal böyle olmasına rağmen malik için geçersiz olan kira akdinin, şeklen tarafları arasında geçerli olmasının Malik için bir manası yoktur. Çünkü Malik, müdahalenin men'i suretiyle iracıyı çıkarabilir.
…Sanırım bu sorunuz da halen cevaplanmamış.
…Cevaplandı aslında, kiralayanın sözleşmesel hakkı önceliklidir diyenler için kiralayanın oğlu için açtığı davası kabul edilir,

Maliğin mülkiyet hakkı önceliklidir diyenler için, malikin oğlu için açtığı dava kabul edilir.

Geçiyordum uğradım, bakalım sitemizin abileri, kardeşleri, oğulları iyiler mi dedim

Yeni bir kitap yazıyorum bu arada, Oğullar ve Kiralar /Ufukyev

…Bir de şu hususu vurgulamadan geçmemeliyim. THS'de, Sevgili Suat Ergin ile sevgili Admin'in Kira hukuku ile ilgili olarak çok donanımlı olduklarını bilen ve üyelere de onların görüşünü de almalarını öneren birisiyim.

Ancak bu konu sadecekira hukuku ile ilgili ve onunla sınırlı değil. İçinde Eşya hukuku ve Borçlar hukukunun (sözleşmeler), temsil ve kira ile ilgili genel hükümleri de bolca mevcut
…Bence herkes birbirini yanlış anlamış. Aslında hepimizin görüşü aynı yönde

…Yapmayın Sayın korayoz...Günlerce farklı şeyler söyledik. Nasıl hepimizin görüşü aynı olabilir. Saim Bey'in yukarıda yarım bıraktığı mesaja göre, galiba görüş ayrılığımız devam etmekte... gerçekçi ol, imkansızı iste !!!
…Suat Bey, bu tartışma başladığından bu yana belki ilk defa derli toplu düşüncelerini yazmış bulunyor. Teşekkür ederiz.

Önce Suat beyin son açıklamasından önemli olan paragrafını hemen aşağıya alıp, sonra kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum:
…Görüş ayrılığı yaratan iki nokta şuydu diye hatırlıyorum:

BİR... Malik ile kiralayan arasında meşru bir hukuki ilişki yoksa kira sözleşmesi geçersizdir.

İKİ... Malik ile arasında herhangi bir hukuki ilişki olmamasına rağmen taşınmazı kiraya veren kiralayan, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açamaz.

Birinci görüş ayrılığı esasında bir anlaşmazlıkmış. Bu aşıldı anladığım kadarıyla. Saim Abi de kira sözleşmesinin geçerli olduğunu fakat maliki bağlamayacağını ifade etti. Ben Saim Abi'nin kira sözleşmesinin geçersiz olduğunu ifade ettiğini sanmıştım. Ama öyle değilmiş. Esasında kimse de bu sözleşmenin maliki bağlayacağını ifade etmemişti.

İkinci görüş ayrılığı ise henüz aşılmış değil

…Engincim,

Birincisi, Kira söözleşmesi malik'i bağlamıyorsa, kiracı o mecur üzerine malik'e karşı hiç bir iddia dile getiremez ve malik onu müdahalenin men'i temelinde çıkarır. Çünkü aralarında bağlayıcı bir akit yoktur.

Böyle bir durumda malik olmayan kiralayan -kendi veya eş ya da çocuğunun ihtiyacı için- zaten tahliye davası açamaz! Çünkü malik'i bağlamayan bir sözleşmeye bağlı olarak konusu olmayan bir şeyin tahliyesi de olamaz.
…Abi bu görüşüne hiç itiraz edilmedi ki.
…Arkadaşlar katılan herkese teşekkürler. Benden bu konu için bu kadar.

….Hagi'nin jübilesi gibi oldu Abi

…Saim Bey,
Aynı kitaptan bende de var(2005 Baskısı). İstihkak konusu 206 değil 236 ıncı sayfada geçmektedir(Demek ki sizdeki farklı bir baskı). Diyorsunuz ki ;

…Suat Bey yine topu taca atmış.

…Gelinen noktada özellikle Suat Ergin bey’in düşüncelerimi farklı değerlendirmesi nedeniyle konu hakkındaki fikirlerimi dayanaklarını da zikretmek suretiyle aşağıdaki şekilde izah etmek zorunda hissediyorum. Bu nedenle öncelikle bazı kanun maddelerini zikredip, sonra görüşümü bu maddelere bağlamaya çalışacağım. Şöyle ki:

Saim Abi,

Öncelikle emek vererek hazırladığınız makaleniz için kendi adıma çok teşekkür ederim. Keyifle okunan faydalı bir eser yazmışsınız.

…Sevgili Adli Tip,

Teşekkür ederim.Haklısınız o başlıklar altında tartışılırsa belki daha doğru olabilir.

…İlk bölümdeki ifadenizi anlayamadım. Ben böyle bir iddiada mı bulundum? ..İkinci kısımdaki sorunuzun da bence yazdıklarımı dikkatli okumamanızdan kaynaklanmış olduğu açık. Benim yazdıklarımı bir bütün olarak ve özellikle altını çizdiğim yerleri de okursanız, daha doğru sonuç çıkarabilirsiniz.Şunu demişim:

…Saim Bey,

Linkteki mesajıma ve alıntınıza ekleme yaptım. Parantez içinde yazdıklarıma rağmen bu mesajınız hala geçerli ise; yanıt vereceğim

…Sayın Suat Ergin,

Bakıyorum siz de mesajlarınızı değiştirmeye başladınız.

Parantez içindeki değişikliğinizi şimdi okudum. Peki bunu buraya şimdi eklediniz diyelim, şu mesaj da size ait değil midir? :

…Sizinle aynı yere gelmemiz sözkonusu olamaz. Aksi halde kira hukukunu inkar etmek gerekecektir.

…Her şey ayan beyan ortada Sayın Ergin.

Takdir mahkemenindir.

Saygılarımla
Old 11-06-2009, 16:32   #4
Av.Özlem Ay Bilgin

Ejder Yılmaz'ın hukuk rehberi iyi bir kitap, kitap gerekli gerçekten, ama tek başına da yeterli değil. Türk Hukuk Sitesi gerçekten çok faydalı bir site, uygulamaya yönelik neredeyse her konuda farklı fikirler ve bakış açıları bulmak mümkün. Ben neredeyse her konuda önce bir, THS'ye bakıyorum, farklı fikirler ediniyor, uygulamada nelerle karşılaşabileceğim hakkında en azından bir ön araştırma yapıyorum. Faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.
Old 11-06-2009, 20:27   #5
hukukcu_35

Yazılı bir kaynak olması adına bu konuyu açmıştım. THS gercekten cok faydalı bu anlamda size katılıyorum. Degerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Old 11-06-2009, 21:49   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu_35
Yazılı bir kaynak olması adına bu konuyu açmıştım. THS gercekten cok faydalı bu anlamda size katılıyorum. Degerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Ben 24 yıl önce bir "Hukuk Rehberi" kitabı almıştım. Sanırım Y.G.Özden'indi. Hukuk Rehberi kitaplarının yetersiz olduğunu; uygulamayla alakası olmadığını yıllar sonra öğrendim. O zamanlar internet ve hele de THS yoktu, alma ihtiyacı hissetmiştim.

Ama şimdi, THS var (THS yazılı bir kaynak değil mi. ) Her ihtiyacımızı karşılıyor. Genç meslektaşlar değerini bilseler, başka kaynak aramaya gerek duymazlar. Ama bir şartla..."Hap bilgi" şeklinde almadan, aynı zamanda vererek işin içine girseler, gerçekten başka kaynağa gerek yok. Ama "ben sorumu sorayım, cevabımı da alayım" diye düşünenlere yapacak bir şey yok. Çünkü, o cevap belki o somut olay için işe yarayabilir. Ama diğer davalarda işine yaramayacaktır.(Umarım bu konuda daha detaylı bir forum konusu açarım)
Old 12-06-2009, 00:00   #7
*sinequanon*

Sayın hukukcu_35,

Meslekte henüz sadece beş yılını tamamlamış bir avukat olarak size tavsiyem hukuk rehberi almamanız olacaktır.Amaç dilekçe şablonu edinmek ise staj sırasında ve sonrasında çevrenizden bunları fazlasıyla edineceksiniz.Emin olun bir süre sonra onlara da ihtiyaç duymayacaksınız.

Amaç gerçek bilgiye;uygulamaya;çeşitli fikirlere;yargı kararlarına;tecrübe ve zeka kaynaklı tavsiyelere;beyin fırtınalarına ulaşmaksa THS sizin en güvenilir kaynağınız olacaktır.Okuduğunuz ve okuyacak olduğunuz tüm hukuk kitaplarının,kaynaklarının birleştirildiğini düşünün.İşte THS tam da böyle bir şeydir.Kendi adıma şunu söyleyebilirim;bu site benim için ikinci bir üniversite gibidir.Üstelik de ilginçtir sorularınıza aldığınız cevaplar değil,başkasının sorularına cevap vermek için hevesle yaptığınız araştırma size daha çok şey öğretir.

Hani şu kanun koyucu denen ak saçlı,gözlüklü,göbekli adam var ya (en azından ben ilk duyduğumda böyle hayal etmiştim ) o da bu siteye üyedir emin olun

Saygılar
Old 12-06-2009, 10:04   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ben elinizin altında bir kaç tane hukuk rehberinin bulunmasının faydalı olacağını düşünüyorum.Ben öyle yapıyorum.Ayhan Yalçın'ın ve Ahmet Cemal Ruhi'nin hukuk rehberini kullanıyorum.En azından örnek şablon oluyor elinizin altında yol gösteriyor.Fakat eksikleri çok tabii.
Old 12-06-2009, 14:00   #9
halit pamuk

En iyi hukuk rehberi THS ile birlikte kanunlar ve diğer mevzuattır.

Zira, Örnek dilekçe ve şablonlar hukukçuluğumuzu hiçbir faydası yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi