Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üçüncü Kişilere Satışın Durdurulması Kararının Hükmen Tescil Kararına Etkisi Nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2008, 18:14   #1
AV. YAKUP DEMİR

Varsayılan Üçüncü Kişilere Satışın Durdurulması Kararının Hükmen Tescil Kararına Etkisi Nedir?

Sayın Meslektaşlarım;
Müvekkil, 27.06.1998 tarihinde bir müteahhitten daire satın almış. Bu daire Kat Karşılığı yapıldığı için arsa sahibinin adına kayıtlıdır. Ancak bir süre sonra müvekkil adına tescile yanaşmayınca müvekkil, hem müteahhide hemde arsa sahibine karşı dava açmış. Bu dava davalıların kabulü ile müvekkilin lehine sonuçlanmış ve 13.12.2000 tarihinde kesinleşmiş. Fakat müvekkil ve önceki avukatı kesinleşme şerhini aldırıp tescil için tapuya başvurmamış. Diğer taraftan müvekkilin açmış olduğu bu tescil davası devam ederken, 3. bir kişi "bende diğer müteahhitle birlikte bu binayı yaptım ancak hakkımı vermedi" diye benim müvekkilimin davalısı olan müteahhidi dava ediyor ve o davada müteahhit hissesine düşen ve aynı zamanda müvekkile satılmış olan daire de dahil olmak üzere toplam 5 dairenin üzerine 3. kişilere satılamaz şeklinde tedbir kararı veriliyor. Bu dava hala derdest. Biz müvekkil adına tescile karar veren mahkeme kararını kesinleşme şerhi düşülerek tapuya götüreceğiz yarın. Burada sorum şu!

Tapu diğer mahkemenin 3. kişilere devir edilemez şerhini gerekçe göstererek bizim mahkeme kararını infazdan kaçınabilir mi?
Kaçınırsa ne yapmak gerekir.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Old 05-06-2008, 10:30   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan AV. YAKUP DEMİR
Sayın Meslektaşlarım;
Müvekkil, 27.06.1998 tarihinde bir müteahhitten daire satın almış. Bu daire Kat Karşılığı yapıldığı için arsa sahibinin adına kayıtlıdır. Ancak bir süre sonra müvekkil adına tescile yanaşmayınca müvekkil, hem müteahhide hemde arsa sahibine karşı dava açmış. Bu dava davalıların kabulü ile müvekkilin lehine sonuçlanmış ve 13.12.2000 tarihinde kesinleşmiş. Fakat müvekkil ve önceki avukatı kesinleşme şerhini aldırıp tescil için tapuya başvurmamış. Diğer taraftan müvekkilin açmış olduğu bu tescil davası devam ederken, 3. bir kişi "bende diğer müteahhitle birlikte bu binayı yaptım ancak hakkımı vermedi" diye benim müvekkilimin davalısı olan müteahhidi dava ediyor ve o davada müteahhit hissesine düşen ve aynı zamanda müvekkile satılmış olan daire de dahil olmak üzere toplam 5 dairenin üzerine 3. kişilere satılamaz şeklinde tedbir kararı veriliyor. Bu dava hala derdest. Biz müvekkil adına tescile karar veren mahkeme kararını kesinleşme şerhi düşülerek tapuya götüreceğiz yarın. Burada sorum şu!

Tapu diğer mahkemenin 3. kişilere devir edilemez şerhini gerekçe göstererek bizim mahkeme kararını infazdan kaçınabilir mi?
Kaçınırsa ne yapmak gerekir.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Müvekkilinize ait daire ile ilgili olarak mahkeme daha önce kararını vermiş ve bu hüküm kesinleşmiştir.Daha sonra açılan bir davanın kesinleşmiş mahkeme hükmüne bir etkisinin olabileceğini düşünmek mümkün değildir.Zira yargılama aşamasında mahkemece yapılan araştırma,inceleme ve diğer tüm delillerle beraber müvekkiliniz haklı bulunmuş ki lehine böyle bir karar verilmiştir.
Bu aşamada yapılacak şey tapu dairesine müracaatla kesinleşmiş mahkeme kararının gereğini yapmalarını istemektir.Bu talebinizi red etmeleri halinde ise bu reddin size yazılı olarak yapılmasını sağlamaktır.Mahkeme kararlarının gereğinin yapılmaması suç teşkil ettiğinden tapu müdürlüğü yetkilisi hakkında suç duyursunda da bulunabilirsiniz.
Devam ettiğini söylediğiniz dava dosyasına da kendi kesinleşmiş mahkeme kararınızı ibraz etmenizde fayda vardır zira; böylelikle davaya bakan hakimin bu karardan haberdar olmasını ve ilerde sizin için sıkıntı doğurabilecek bir karar da vermemesini sağlamış olursunz
Old 05-06-2008, 12:53   #3
Av.Figen Günaydın

Semire Hanım'la aynı fikirdeyim. İyi çalışmalar.
Old 06-06-2008, 17:12   #4
AV. YAKUP DEMİR

Semire hanım, mesajımda müvekkilin davası devam ederken 3. kişinin dava açtığını belirtmiştim. sanırım gözden kaçmış. benim müvekkilimin açtığı dava devam ederken 3. kişinin davası açılmış ve bu dava aşamasında tedbir kararı verilmiş. asıl mesele bu aşamada tedbir kararı kesinleşmiş mahkeme ilamının infazını engeller mi? ilginize teşekkür ediyorum.
Old 09-06-2008, 12:57   #5
av.semire nergiz

[quote=AV. YAKUP DEMİR]Semire hanım, mesajımda müvekkilin davası devam ederken 3. kişinin dava açtığını belirtmiştim. sanırım gözden kaçmış. benim müvekkilimin açtığı dava devam ederken 3. kişinin davası açılmış ve bu dava aşamasında tedbir kararı verilmiş. asıl mesele bu aşamada tedbir kararı kesinleşmiş mahkeme ilamının infazını engeller mi? ilginize teşekkür ediyorum.[/quote
Belirttiğim açıklamalar yine de geçerlidir.İlamın infazını etkilemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi