Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

el konulan ehliyetin emniyette kaybolması

Yanıt
Old 02-07-2019, 08:13   #1
üye54797

Varsayılan el konulan ehliyetin emniyette kaybolması

merhabalar değerli meslektaşlarım.
sıkıntı yaşadığım bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

müvekkil türkmenistan vatandaşı. aracı alkollü kullandığı gerekçesiyle kendi ülkesinden almış olduğu sürücü belgesine 6 aylığına el konuldu. ve ayrıca müvekkile ceza davası açıldı.

açılan ceza davasından beraat etti. suçsuz olduğu anlaşıldı. arsız polis vakası yine hepimiz yaşamışızdır. neyse.

şimdi de müvekkilin sürücü belgesine el konulalı 7 ayı geçti diye biz emniyetten iadesini talep ettik. müvekkil karakola gitti ve oradaki polisler seni arayacağız 1 ay sonra gel falan demişler. ondan sonra müvekkil 2-3 defa daha gitti ama yine geçiştiriyorlar, arıyoruz bakıyoruz diyorlar. en son ben gittim tutanak tutalım kaybettiğinize dair böyle olmaz falan dedim 3 gün süre istedi, numaramı aldı ancak hala dönüş yapmadı. muhtemelen oraya gittiğimde de tutanak tutmak istemeyecektir. ve sürücü belgesi yine bulunmamış olacak. yine süre isteyecek vs.

bu durumda ne yapmam gerekir? suç duyurusu olabilir mi zimmet ya da görevi kötüye kullanma ya da cimer başvurusu mu başka bir şey mi bilmiyorum. müvekkilimin kartını kötü amaçlarda da kullanabilirler. her türlü ihtimale karşı müvekkilin haklarını korumak adına hukuken neler yapabilirim? ya da ne yapmam gerekir?

şimdiden teşekkürler.
Old 02-07-2019, 10:52   #2
Av. Ahmet ÖZDEMİR

Değerli meslektaşım. Öncelikle çok çok geçmiş olsun hem sizi manen hem de müvekkilinizi maddi ve manen yıkıma sürmüş. Adli makamların çoğu kez böyle durumları oluyor. Benim naçizane fikrim ( tabii meslektaşlarımız da değerli yorumlarını katarlar. ) Görevi kötüye kullanma suçundan savcılığa ilgili karakolu şikayet etmektir. Hatta şikayet sonrası soruşturma numarası ile cimere yazı da yazabilirsiniz. İç işleri bakanlığı sanırım ilgilenir. Soruşturma numaranızı da eklersiniz ve bu hususla alakalı dayanak bir soruşturma başlatıldığını cimerde ilgili yere göstermiş olursunuz. Bu hem cimerde ciddiyet yaratır hem de şikayetinizi sağlamlaştırır. Tahmin ve yorumlarım bunlar üstadım.
Old 04-07-2019, 12:37   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
merhabalar değerli meslektaşlarım.
sıkıntı yaşadığım bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

müvekkil türkmenistan vatandaşı. aracı alkollü kullandığı gerekçesiyle kendi ülkesinden almış olduğu sürücü belgesine 6 aylığına el konuldu. ve ayrıca müvekkile ceza davası açıldı.

açılan ceza davasından beraat etti. suçsuz olduğu anlaşıldı. arsız polis vakası yine hepimiz yaşamışızdır. neyse.

şimdi de müvekkilin sürücü belgesine el konulalı 7 ayı geçti diye biz emniyetten iadesini talep ettik. müvekkil karakola gitti ve oradaki polisler seni arayacağız 1 ay sonra gel falan demişler. ondan sonra müvekkil 2-3 defa daha gitti ama yine geçiştiriyorlar, arıyoruz bakıyoruz diyorlar. en son ben gittim tutanak tutalım kaybettiğinize dair böyle olmaz falan dedim 3 gün süre istedi, numaramı aldı ancak hala dönüş yapmadı. muhtemelen oraya gittiğimde de tutanak tutmak istemeyecektir. ve sürücü belgesi yine bulunmamış olacak. yine süre isteyecek vs.

bu durumda ne yapmam gerekir? suç duyurusu olabilir mi zimmet ya da görevi kötüye kullanma ya da cimer başvurusu mu başka bir şey mi bilmiyorum. müvekkilimin kartını kötü amaçlarda da kullanabilirler. her türlü ihtimale karşı müvekkilin haklarını korumak adına hukuken neler yapabilirim? ya da ne yapmam gerekir?

şimdiden teşekkürler.
Sayın ihtopakgoz;

Sayın Av. Ahmet ÖZDEMİR'e ilaveten şunu eklemeliyim: Tutanak tutmak zorunda değilsiniz. İlgili emniyet birimine sürücü belgesini talep ettiğiniz bir dilekçe ile başvuruda bulunun. Yasal süre içerisinde dönüş yapılmaz yahut kaybolduğuna vs. dair olumsuz dönüş yapılırsa bu durumda yasal yollara başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi