Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Eskişehir'de Avukatlık Yapmak

Yanıt
Old 29-07-2013, 01:46   #1
juristic.ae

İnceleme Eskişehir'de Avukatlık Yapmak

Öncelikle forma yeni bir üye olarak herkese Merhaba diyorum

Avukatlık stajımı bitirmek üzereyim. Belki bir çok meslektaşımızın meslek başında yaşadığı sıkıntıları yaşıyorum.
Öncelikle avukatlığı yapabileceğim şehre karar vermek durumundayım.
Bu konuda Eskişehir kafamdan geçse de Eskişehir, çalışma ortamı ve barosu konusunda tecrübeli büyüklerimize danışmak istiyorum.
Eskişehirde bir avukatın yanında uzun soluklu çalışmam mümkün olabilir mi? Böyle bir çalışma ortamı bulmam ne kadar mümkün olabilir?

Not: Eskişehir Barosunun ilan panosunda herhangi bir ilan göremedim..
Old 29-07-2013, 15:14   #2
Av. Öznur Aktürk

Sevgili genç meslektaşım,
Öncelikle şimdiden hayırlı uğurlu olsun, mesleğinizde dilerim ki her daim başarılı olursunuz.
Gelelim sorunuza.
Neden kafanızdan Eskişehir'de avukatlık yapma düşüncesinin geçtiği hususu önemli bir konu bence.
Çünkü burada bir çevreniz var mı, Eskişehir'i düşünmek için mantıklı sebepleriniz nelerdir? Bunları iyi irdelemek gerekli.
Diğer yandan size Eskişehir'de avukatlık yapmakla ilgili ana hatları ile bazı bilgiler vermeye çalışayım.
Eskişehir Barosu'na bağlı avukat sayısı 750'ye yaklaşmış durumdadır.
Elbette her ilde olduğu gibi burada da, son yıllardaki hukuk fakültesi mezun sayısının fazlalığıyla doğru orantılı olarak, genç meslektaşlarımızın sayısı oldukça fazladır.
Fakat ne yazık ki, iş imkanlarının yeterli olduğunu söylemek mümkün değil.
Zira ildeki sanayi kuruluşları, büyük ve orta ölçekli işyerleri/şirketler, kamu ve özel bankalar, vs. kısaca aklınıza gelebilecek sürekli döngü sağlayan pek çok müvekkil, sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar meslektaşımızla çalışmaktadır.
Diğer bürolar ise münferit dosyalarla idame ettirilmektedir.
Diğer yandan genç meslektaşlar yeni büro açmanın ve iş alabilmenin zorluklarını düşünerek genellikle başka bir meslektaşın yanında maaşlı/sigortalı çalışmak istemektedir.
Ancak bu noktada da başka bir hayal kırıklığı var.
Zira yanında genç avukat çalıştıracak kapasitedeki büro sayısı da maalesef pek fazla değil.
Ve bu büroların hemen hemen tamamı çalışmasından memnun kaldıkları stajyerleri ile çalışan bürolar.
Ücretlere gelince, çalışılan büroya göre 1.000-1.500-TL arasında değişmekte.
Hal böyle olunca iş bulmak da zor olduğundan son zamanlarda genç meslektaşların ağırlıklı tercihi 3-4 meslektaş birleşerek gider ortaklığı şeklinde kendi bürolarını açmak oluyor.
Çünkü başka bir çıkış noktası bulamıyorlar.
Size çok karanlık bir tablo çizmek zorunda kaldığım için gerçekten çok üzgünüm ancak şartları gerçeğe en yakın haliyle bilmeniz vereceğiniz kararı etkileyecektir.
Eğer Eskişehir'de mesleğinizi icra etmeye karar verirseniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağımı söylemek isterim.
Şimdiden başarılar, kolaylıklar dilerim.
Old 30-07-2013, 03:19   #3
juristic.ae

Öncelikle zaman ayırarak detaylı bir cevap yazdığınız ve beni bilgilendirdiğiniz için ayrıca mesajın sonunda verdiğiniz manevi rahatlık için teşekkür ediyorum. Gerçekten faydalı oldunuz.
Sorunuza cevap vererek başlayayım. Aslında belki size çok anlamlı gelmeyecek ama ailevi sebeplerden dolayı iki şehirden birinde ve bir avukatın yanında başlamam gerekiyor. Ayrıca her iki şehirde de iş yapabileceğim yada iş çevresine yararlı olacak çevrem olduğunu iddia etmek zor. Ancak içinde bulunduğum şartlar ne yazık ki beni buna zorluyor.
Eskişehir hakkında karanlık bir tablo çizmediğinizi sadece mevcut hali tasvir ettiğinizi anlıyorum ancak mesajınızdan anlaşılan o ki benim için pek mümkün değil orada çalışmak.
Yine de eğer çalışma ortamı olabilecek bir büro duymanız halinde beni haberdar etmeniz mümkün olursa çok mutlu olurum..
Old 03-09-2013, 21:11   #4
Av. Burçin Özenli

Mesleğe İstanbul'da başlamış ve orada deneyim kazandıktan sonra Eskişehir'de henüz büro açmış biri olarak benim de bu konuda kısa bir tavsiyem olacak. Öncelikle, Sayın Aktürk' ün açıklamalarına harfiyen katılıyorum. Duyduğum kadarıyla mesleğe yeni atılan avukat arkadaşlara sunulan maaş teklifleri hakikaten içler acısıdır;bunun yanında yeni ofis açmanın da kolay olduğunu söyleyemem. Ancak zorluklar aşılmak için vardır Diğer yandan, dava çeşitliliği ve deneyim kazanmak için İstanbul' un yanında Eskişehir' in sığ kaldığını da belirtmek isterim. Bu nedenle, ileride kendi bürolarını açmak isteyenlere benim naçizane tavsiyem imkanları varsa büyük şehirlerde ve dava çeşitliliği olan bir büroda deneyim kazandıktan sonra kendi bürolarını açmaları. Ben de elimden geldiğince yardımcı olurum Kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi