Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Serbest BÖlgede Hacİz

Yanıt
Old 24-02-2012, 14:18   #1
avmurat

Varsayılan Serbest BÖlgede Hacİz

Serbest bölgelerde haczin ve tabi ki malın serbest bölge dışına çıkartılarak muhafaza altına alınmasının bir engeli var mıdır?Hiç bir bilgi bulamadım.
Old 24-02-2012, 17:09   #2
üye7160

SERBEST BÖLGELER UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

İcra ve Tasfiye İşlemleri
Madde 52 – (Değişik,17.08.2002 tarih ve 24849 sayılı Resmi Gazete)
Serbest Bölgelerde yapılacak icra işlemleri İcra ve İflas Mevzuatına tabidir.
Faaliyet ruhsatının iptal edildiği veya süresinin sona erdiği tarihten itibaren bir ayı geçmemek üzere Bölge Müdürlüğünce verilecek süre içerisinde bölge dışına çıkarılmayan mallar ile bölgede terkedilen mallar, Bölge Müdürünün başkanlığında, Bölge Müdürlüğünden, İşletici/B.K.İ.’den ve gerektiğinde mahalli meslek kuruluşlarından birer kişinin katılımıyla oluşturulacak bir tasfiye komisyonu marifetiyle tasfiye edilir.
Tasfiye edilecek mallar Komisyon tarafından bir tutanakla tespit edilen bedel üzerinden açık artırmayla satılır. Açık artırma tarihi en az 15 gün önceden bir mahalli gazetede üç gün ara ile iki kez ilan edilir. İlk açık artırmada mallar satılmadığı takdirde Komisyonca belirlenecek tarihte yapılacak ikinci açık artırmada, teklif edilen en yüksek fiyat üzerinden satış yapılır.
Komisyonun yapmış olduğu masraflar satış bedelinden düşülür ve geriye kalan miktar Özel Hesaba gelir kaydedilir.
Bölge içinde tasfiye edilemeyen mallar, yukarıda belirtilen komisyon tarafından tutulacak bir tutanakla gümrük idaresine teslim edilir.
Old 24-02-2012, 17:29   #3
üye7160

Serbest bölgelerin çoğunda yeddiemin deposu bulunduğunu da ayrıca belirteyim.İİK na tabi olarak haciz işlemi yapıyor ve muhafaza için bölge içinde ki yeddiemine teslim ederek yine ihalenizi de aynı şekilde yapıyorsunuz.kısa bir internet araştırması neticesinde öğrenebildiklerim bunlar..
Old 24-02-2012, 18:29   #4
avmurat

Yanıtınız için teşekkür ederim.Ancak benim uzun uğraşlar sonucu bulduğum tek husus yazdığınız 52.madde oldu.Devamında yazılanların ise ilgisini kuramadım.Esasında benim de anlayamadığım şey bu olmuştu:Madem İcra İflas mevzuatına göre yapıyoruz haczi,mahcuzu istediğimiz depoya götürmekten bizi alıkoyan şey nedir?Çözemedim...
Old 24-02-2012, 21:26   #5
andrius

Serbest Bölge içerisi gümrüksüz alan olduğundan alan dışına çıkarılırken gümrük vergisi verme gerekliliği engel olabilir ,bu konuyu araştırın Sayın Avukatım.
Old 26-06-2019, 09:39   #6
onurt

3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununun 6 ncı maddesi uyarınca serbest bölgedeki mallar gümrük ve ithalat vergilerinden muaf olduğu için serbest bölge dışındaki bir yediemine tevdi edilirken ilgili mevzuat uyarınca gerekli vergi vesair ödemlerin yapılması gerekmektedir. Kaldı ki icra daireleri serbest bölge içinde yaptıkları satışlarda satış ilanında bu hususa yer vermekte ve ihaleye katılacak olanları bilgilendirmektedir.

Ayrıca, bugüne kadar serbest bölge dışında bir yediemine tevdi işlemine rastlamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi