Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maaş Haczi takip çıkışı miktarı eksik haciz müzekkeresi

Yanıt
Old 13-06-2012, 12:58   #1
av.kamil yıldırım

Rahatsiz Maaş Haczi takip çıkışı miktarı eksik haciz müzekkeresi

Sayın Ths sakinleri merhabalar..

Benim sorum kısaca bir müvekkilin alacağından dolayı borçlu hakkında başlattığımız takip kesinleşince borçlunun maaşına haciz koyulması için icra dairesine talep yazdım talebimde borç miktarını (takip çıkışı+vekalet ücreti faizlerle birlikte) gösterdim ancak icra müdürlüğü ilgili kuruma müzekkere çıkartırken borç miktarını yalnızca takip çıkışı olarak yazmış böylece toplam dosya borcundan 2 bin liraya kadar eksik belirlemiştir.Acaba bu uygulama doğrumudur? Maaş haczi müzekkeresi gönderilirken icra dairesi toplam dosya borcunu değil de yalnızca takip çıkışı miktarını mı esas almaktadır?
Old 13-06-2012, 13:04   #2
uugur

dosyadaki toplam borç miktarını göndermesi gerekirdi. siz faiz, masraf ve vekalet ücretini içeren 2. bir müzekkre gönderin. ilk gönderdiğiniz müzekkereyi ilgi tuttup devamı niteliğinde olsun
Old 13-06-2012, 14:45   #3
Av. Feyza Altun

İcra dairesi sadece takip çıkışını gösterebilir ama yanına faiz ve masraflar hariç yazar genelde.

Ben böyle bir talepte bulunurken diyorum ki; önce kapak hesabı yapın bu hesaba göre müzekkere yazın. Ama tembel memurlar buna üşendikleri için kafalarına girene kadar tekrar ediyorum.

İcra dairelerinde memurlara güvenerek iş yapmak olanaksız sürekli arkalarını toparlamanız gerekir.

Siz kapak hesabı yaptırıp tekrar müzekkere gönderin. Ama eğer o 2bin TL lik eksiklik yüzünden borçlu geri kalan parayı bankadan çekti ise geçmiş olsun meslektaşım.
Old 14-06-2012, 12:44   #4
stj.av.T.Kağan

Bence,önce güncel dosya borcunun çıkarılması için talep açın,sonra yeni bir taleple haciz müzekkeresi talebinde bulunun,işinizi sağlama alın
Old 14-06-2012, 13:40   #5
parezer3447

Sayın Meslektaşım, maaş hacizlerinde biz genelde takip çıkışı üzerinden gönderiyoruz. Çünkü maaş haczinde gelen para ile dosya borcu çok geç kapanıyo bu süre zarfında faiz işlemeye devam ediyor ve başka masraflarda oluyor. Bundan ötürü maaş haczinden gelen para takip talebi miktarına yaklaştıgında bu kez bakiye maaş haczi gönderiyoruz. Ayrıca eğer İst. da çalısıyosanız bir icra dairesinde dosyanın kapak hesabını çıkartmak baya vakit alıyor Ayrıca her maaş haczinde de olumlu sonuç alınmıyor. Bundan dolayı önce takip çıkısı üzerinden tabi faiz ve masraf dahil değil kaydını düşersizin ve akabinde bakişye maaş haczi gönderirirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi