Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstinaf Başvurusu

Yanıt
Old 21-07-2016, 10:03   #1
tolgamaraşlı

Varsayılan İstinaf Başvurusu

Değerli meslektaşlarım öncelikle merhabalar, bilindiği üzere istinaf mahkemeleri 20.07.2016 tarihi ile göreve başlamış bulunmaktadır.Halihazırda elimde Haziran 2016 tarihinde gerekçeli kararı yazılmış fakat 20/07/2016 tarihinde tebliğ almış olduğum karara karşı istinaf yahut temyiz yoluna başvurma konusunda tereddüt yaşamaktayım.Her ne kadar kararda temyiz yoluna gideceğim yazılmış olsa da tebliğ tarihi itibari ile istinaf kanun yolu başlamış bulunmakta.Yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 21-07-2016, 10:09   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın tolgamaraşlı ;

20.7.2016 tarihinden önce verilmiş kararlara karşı Yargıtayda temyiz yoluna gitmeniz gerekiyor. Kararın verildiği tarih önemlidir. Tebliğ tarihi değil. İyi çalışmalar.
Old 22-07-2016, 14:07   #3
avcanannn

sadece temyiz değil tarih itibariyle istinaf yolu da bı alternatif dıye dusunuyorum ama yanıltmış olmıyım sızleri
Old 22-07-2016, 15:19   #4
Av. Hatun Olguner

NE MAHKEME NE KÜÇÜK YARGITAY

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, istinaf mahkemelerine hangi dosyaların geleceğini sosyal medya hesabından anlattı. Gençcan, “20 Temmuz 2016 öncesinde verilen bütün mahkeme kararlarına karşı istinaf yolu kapalıdır. Karar tarihi ‘ne olursa olsun’ içinde bir şekilde Yargıtay incelemesi yapılan / Yargıtay bulaşmış davalara karşı istinaf yolu her zaman kapalıdır. Bölge adliye mahkemesi (istinaf) ne ilk derece mahkemesi ne de küçük Yargıtay sayılır” Ömer Uğur Gençcan

İlk cevabımı Yargıtay 2 HD Başkanı Ömer Uğur Gençcanın bu konudaki Facebook paylaşımını okuduğumdan ve ordan öğrendiğimden vermiştim.

Av Canannn'ın ''yanıltmayayım'' endişesi yerinde bir endişe. Çünkü 20.7.2016 tarihinden önce verilen kararlara karşı istinaf yolu kapalıdır.
Old 24-07-2016, 21:36   #5
Av. Hatun Olguner

Ömer Uğur Gençcan
Dün, 17:38 ·

Farkında mısınız bugün HMK değişti !

6723 sayılı Kanun, Bugün 2. Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de YAYINLANDI !!!
Bu Kanun ile HMK Geçici 3. Madde "bugün itibariyle" DEĞİŞMİŞ oldu.

6723 sayılı Kanun MADDE 34- 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun geçici 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “aleyhine temyiz yoluna başvurulmuş olan” ibaresi “verilen” şeklinde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Bu kararlara ilişkin dosyalar bölge adliye mahkemelerine gönderilemez.”

DEĞİŞİKLİĞİN ANLAMI: Bugünden itibaren "hukuk mahkemelerinde" kullanılacak olan kanun yolu "KARAR TARİHİNE" göre belirlenecektir ��

Not: Bu bilgiyi PAYLAŞIRSANIZ bugün itibariyle HMK'nın DEĞİŞTİĞİNİ herkes öğrenmiş olur ��
Old 25-07-2016, 12:51   #6
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Ben de konuya ilişkin bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

16.06.2016 karar tarihli bir Karar, 19.07.2016 tarihinde yazılmış ve UYAP'a atılmış. 20.07.2016 tarihinde acelecilikten karara karşı Temyiz yoluna başvurdum ( Tebligat gelmeden )

Bugün de Resmi Gazetede yayınlanan kanun ile, karar tarihi geçerli oldu. Oysa işlemi yaptığım tarihte geçerli olan İstinaf Mahkemeleriydi.

Tebligat olmadığından süre de başlamadı ama 20.07.2016 tarihi itibariyle yaptığım başvuru yanlıştı.

Sonuç olarak şu anki durumum;
Karar tarihinde geçerli olan = Yargıtay
Bugün geçerli olan = Yargıtay
İşlem tarihinde geçerli olan = İstinaf

İşin içinden çıkamıyorum. Ek bir işlem yapmamama gerek var mıdır?
Old 28-07-2016, 09:52   #7
Av.Can

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep TÜFEKÇİ
Ben de konuya ilişkin bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

16.06.2016 karar tarihli bir Karar, 19.07.2016 tarihinde yazılmış ve UYAP'a atılmış. 20.07.2016 tarihinde acelecilikten karara karşı Temyiz yoluna başvurdum ( Tebligat gelmeden )

Bugün de Resmi Gazetede yayınlanan kanun ile, karar tarihi geçerli oldu. Oysa işlemi yaptığım tarihte geçerli olan İstinaf Mahkemeleriydi.

Tebligat olmadığından süre de başlamadı ama 20.07.2016 tarihi itibariyle yaptığım başvuru yanlıştı.

Sonuç olarak şu anki durumum;
Karar tarihinde geçerli olan = Yargıtay
Bugün geçerli olan = Yargıtay
İşlem tarihinde geçerli olan = İstinaf

İşin içinden çıkamıyorum. Ek bir işlem yapmamama gerek var mıdır?

Meslektaşım diğer başlık altında da yazdım. işlem tarihinde yanlış yasa yoluna başvurulursa yani istinaf yerine temyize başvurunun reddi gerekir düşüncesi hakim. 20,21,22 temmuz tarihlerinde temyiz başvurusu yapanlar(dosya daha önce yargıtaya gidip gelmediyse) yanlış yasa yoluna başvurduklarından taleplerin reddine karar verilmesi ihtimali güçlü. bu yüzden karar tebliğ edilince yeniden temyiz başvurusu yapmanızı öneririm. Daha önce yapılan başvuru süre başlamadan yapıldığından geçerli sayılmaz ve dosyanızı yargıtaya taşıyabilirsiniz düşüncesindeyim. 20,21,22 temmuzda yargıtaya başvuran olmuş mudur diye kendi aramızda konuşurken sizi gördüm. umarım bu şekilde hallolur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi