Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri Nerdesiniz?

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2007, 22:06   #181
öğ.dilek

Anayasa Erdoğan Teziç'i, Medeni'de Oğuzman'ı alabilirsin. Hukuk başlangıcı da sarı bir kitaptı geçen sene, pek hatırlamıyorum adını.Okulu da gözünüzde o kadar büyütmeyin, her zaman gitmek zorunda değilsiniz. Takip edin konuları biriktirmeyin yeter.Hepinize başarılar dilerim yeni yılda.
Old 20-10-2007, 15:57   #182
seraa

Sevgili yener ben sana Anayasa dersi konusunda Bülent Tanör ve Ergun Özbudun hocalarımızın kitaplarını tavsiye edebilirim.Yani dersinize Korkut hoca geliyorsa bu iki kitap mutlaka elinde olmalıdır.Gerçi bu iki kitap ikinci dönem işlenecektir ama söylüyeyim yine aklında bulunsun en azından.Ayrıca birinci dönem için Erdoğan Teziç'in Anayasa Hukuku adlı kitabı senin ve hocanın isteyebileceği konuları gayet iyi almıştır.Derslerde başarılar...
Old 23-10-2007, 21:02   #183
ikko

geçmiş yılların sınav sorularına baktım fakat hiç birşey anlamadım derslerde ezber bilgiler görüyoruz henüz fakat sorular genelde verilen olay üzerinden sorular , kasımda olan sınavlarda bu tip sorular mı çıkar yoksa derslerde verilen tanımlama tipi sorular mı? olay ve paragraf sorularına henüz cevaplayamıyorum bile cevaplarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkürler.
Old 24-10-2007, 12:34   #184
seraa

Sevgili İKKO ilk önce olay soruların cevaplıyamıyorum diye stres yapmayacaksın bu birİkincisi sınavlarda genellikle olay soruları çıkar hocalar bilgilerinizi bu olaya uygulamanızı ister yapman gereken pratik derslerini kaçırmaman soruyu nasıl cevaplaman gerektiğini o derslerde daha iyi anlayacaksındır.Derslerde verilen tanımları o olaya uygulaman tek yapman gereken şey.Olay sorularına yorum yapmak ezber bilgi yazmaktan daha kolaydır bu sorular daha yararınıza.Olay soruları için pratik kitaplarından yararlanabilirsin kolay gelsin.
Old 25-10-2007, 01:10   #185
ikko

seraa, ilgilendiğin ve önerilerin için teşekkür ederim .Bakalım nasıl olacak ve ben ne yapacağım sınavda Biraz daha zaman geçmeli galiba.t
Tekrar tesekkürler
Old 25-10-2007, 19:39   #186
ncoban

vizelerde genelllkle olay soruları sorulmakla birlikte bazı hocalar sadece metin sorusu da sorabilir.ancak vizede verilen olay sorularını çok fazla gözünüzde büyükmeyin çok basit olurlar ve 5-6 cümleyi geçmezler.şimdiden başarılar
Old 25-10-2007, 23:03   #187
ikko

teşekkürler ncoban , umarım dediğin gibi olur
Old 26-10-2007, 20:43   #188
Emre GENÇ

ikko belkide biz çok abartıyoruzdur
çevremdeki herkes 1şeyler
okumaya yapmaya çalıyor tmm bu çok güzel
ama abartan da çok. Bilmiyorm yanlış mı düşünüyorum
ama daha 10.günden
paniğe kapılmak anlamıyorum demek
kendimize eziyet etmekten öteye gitmez
diye düşünüyorum inş böyle düşünüp
yamulmam
Old 26-10-2007, 22:23   #189
Av.Didem Kutlu

ayrıca ilk dönem alışma süresidir,vizelerin düşük gelebilir;soruları anlamayabilirsin(benim ilk dönem baya düşüktü ama ikinci dönem birden yükseltttim )ancak ikinci dönem herşey daha kolayına gelmeye başlar,sisteme alışmış olursun...
Old 02-11-2007, 23:33   #190
hukukkızı

ben de istanbul 1deyim ve en cok anayasada zorlanıyorum Erdoğan Teziç in kitabını acınca gözüm korkuyor..büyük sınıflardan bu konuda yardım alabılır mıyım??
Old 03-11-2007, 11:07   #191
irem k.

arkadaslar vize tarihleri internet sitesinde açiklanmis.ama ben hala nasil çalisicagimi çözebilmis degilim
Old 05-11-2007, 12:07   #192
yener_ata

Sorumu yanıtlama nezaketinde bulunduğunuz için sizlere tesekkür ederim. Anladığım kadarıyla Anayasa dersinden geçmek için Teziç ve Özbudun'nun kitaplarını takip etmek gerekiyor.Bu konuda yardımcı oldugunuz için tesekkür ederim.
Acaba sizler yani üst sınıftaki öğrenciler vize ve finallere nasıl çalıstığınız anlatabilir misiniz? Bu konuda yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden hassasiyetiniz için teşekkür ediyorum...
Old 05-11-2007, 14:37   #193
Meryemposul

bence ilk günden itibaren günlük çalışmak en iyisi ama ilk iki yıl bunu bende yapmadım tamam sınıfı gectim ama cok zorlandım hala gec kalmış sayılmazsın simdiden basla okumaya kıtapları fotokopıcı notları devletler hariç 4 yıl boyu pek yararlı olmaz
Old 06-11-2007, 16:41   #194
erkanaga

Sevgili Arkadaşlar;
Anayasa hukukundaki ilk konular soyut kavramlar üzerine yoğunlaştığından,çalışması ve öğrenilmesi bir hayli zordur.O yüzden alacağınız not ne olursa olsun hiç üzülmeyin,bir hukuk öğrencisinin anayasa vizesinden düşük not almasından daha normal birşey yoktur herhalde.
Öte yandan nasıl çalışmanız gerekir konusuna gelince, öncelikle elinizde bulunan kitaptan konuları çalışarak kavramları yerli yerine oturtun yoksa sınavda bocalama ihtimaliniz çok fazla.Kavramları öğrendikten sonra da varsa hocanın verdiği pratikleri yoksa geçmiş senelerde çıkan sınav sorularını çözmeye çalışın.

Hepinize başarılar dilerim.Unutmayın ki yeterli çalışmayı yaptıktan sonra vizede olmasa bile finalde hakkettiğiniz notu alacaksınız.
Old 06-11-2007, 20:40   #195
ali kaya

siteden ist hukukçular örgütlenip notlar konusunda yardımlaşalım..bazı dersler gerçekten hocanın anlattığıyla çok bağlantılı.fotokopiciler bazen yeni adam bulamayabiliyor..ve derslerin kitapları da olmayabiliyor..vizeler başlıyor hadi vira bismillah
Old 07-11-2007, 00:18   #196
allevv

meryem doğru söylüyor fotokopiler pek de işe yaramıyor bunun yerine derslere girip kendi notunuzu tutarsanız daha iyi olur doğruluk açısından.ayrıca sınava sadece kitaptan calışmanız yeterli olacaktır.bir de soru arşivini alıp ordaki soruları cevaplamanızı öneririm bence faydalı oluyor sınav için.
Old 14-11-2007, 10:24   #197
yener_ata

Vize öncesi tüm İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencilerine başarılar dilerim.
Saygılarımla Yener ATA...
Old 16-11-2007, 15:51   #198
erkanaga

Arkadaşlar, şurada vizelerin başlamasına iki üç gün kalmış ancak ben bir türlü sınav moduna giremedim.Acaba bu rahatlığın keyfini mi çıkarmalıyım yoksa bir an önce çalışmalara başlamalı mıyım?
Ya da şöyle sorayım; 2. sınıfta vizelerin düşük gelmesi finalleri çok fazla etkiler mi?
Old 16-11-2007, 20:43   #199
ikko

Erkan ben de aynı durumdayım ve ben henüz birinci sınıftayım sence benim durumum ne? Vizeler o kadar önemli mi yoksa finallerde toplayabilir miyim?
Old 17-11-2007, 02:18   #200
erkanaga

İkko,ben birinci sınıftayken anayasa hukuku ilk vizesinden 12 almıştım ve finalden de 51 alarak geçmiştim,medeni hukukta çıtayı biraz daha yüksek tutman gerekebilir.He bir de şu var; anayasadan 12 almak bile kolay değildir ona göre...
Dilerim sınavda şansın yanında olur.
Old 17-11-2007, 13:31   #201
ikko

Tesekkurler Erkan şu anayasayı bir atlatayım , medeniye sıkı çalışacağım Anayasa'da dediğin gibi şans lazım bana galıba. Neyse tesekkürler
Old 19-11-2007, 21:13   #202
Emre GENÇ

Hukukun Fonksiyonları
için kaynak gösterebilir misiniz rica etsem?
Nerden başlıyacağımı bilmiyorum
Old 21-11-2007, 14:00   #203
ikko

Arkadaslar, vizeler bittikten sonra sonuçlar yaklaşık kaç gün sonra açıklanır??
Old 23-11-2007, 22:16   #205
hukukkızı

Mutsuz

Bu mesajı 3 vıze atlatmıs bır hukukkızı olarak yazıyorum...Çıktıgım her vıze(Atatürk ilkeleri hariç..) sonrası eve nasıl gıttıgımı hatırlamıyorum Bu durumdakı tek kişi ben mıyım acaba Anayasa dersini zevkle okumak ve calısmak ıcın ne yapmam gerektıgını soyleyebılecek bır babayıgıt var mı şu forumda ey hukukçular!!!!!
Old 24-11-2007, 10:41   #206
Seyda

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Bu mesajı 3 vıze atlatmıs bır hukukkızı olarak yazıyorum...Çıktıgım her vıze(Atatürk ilkeleri hariç..) sonrası eve nasıl gıttıgımı hatırlamıyorum Bu durumdakı tek kişi ben mıyım acaba Anayasa dersini zevkle okumak ve calısmak ıcın ne yapmam gerektıgını soyleyebılecek bır babayıgıt var mı şu forumda ey hukukçular!!!!!

Sayın hukukkızı;

İstanbul Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku dersleri nasıl bir şablon üstüne kurulu bilmiyorum. Ancak Anayasa Hukuku ile İdare Hukuku'ndan zevk almanızı, ayrıca kolay anlamanızı sağlayacak bir kitap önerebilirim. Ben Marmara Üniversitesi'nden mezunum ve bizim sorularımız tamamen yorum üzerine kurulu olurdu. Genelde güncel olaylar sorulurdu Anayasa Hukuku'nda. Sizin de böyle ise bu kitap şimdilik işinize yaramayabilir ama ilerde çok faydasını görürsünüz. Bahsettiğim kitap 'Hakimlik sınavına' hazırlanan hemen her hukukçunun yararlandığı Altın Seri'nin Anayasa-İdare Hukuku kitabı. Yazarları Prof.Dr.Zehra Odyakmaz, Ümiit Kaymak, İsmail Ercan.

Ben bu kitabı okuduktan sonra Anayasa ve İdare Hukuku'nda iyi duruma geldiğimi söyleyebilirim. Umarım işinize yarar. Size başarılar dilerim..
Old 24-11-2007, 17:38   #207
erkanaga

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Anayasa dersini zevkle okumak ve calısmak ıcın ne yapmam gerektıgını soyleyebılecek bır babayıgıt var mı şu forumda ey hukukçular!!!!!

Anayasa hukukunu hukuk fakültesinde yıllarını geçirmesine rağmen özümseyemen öğrenciler varken, henüz iki üç aylık bir hukuk öğrencisi olan sizin, anayasa hukukunu anlayamamanız ve de dolayısıyla bu dersten zevk almamanız gayet doğal.
Bence sizin ihtiyacınız olan tek şey zaman.Eminim,belli bir süre sonra siz de anayasayı severek ve zevkle çalışabileceksiniz.Ama bu süre ne kadar olur onu bilemem.Naçizane tavsiyemde, anayasa hukukunu anlayamıyorum diyerekten kendinizi yıpratmayınız aksi halde anayasa hukuku tahmin edemeyeceğiniz kadar başınızı ağrıtabilir.
Bir de ileriki konular daha güncel olduğundan ilginizi daha fazla çekecektir.
Old 24-11-2007, 22:10   #208
hukukkızı

Mutlu

Sayın Seyda ve Erkanaga teşekkür ederim sorunumla ilgilendiğiniz için..Önerilerinizi dikkate alacağım ve dersi sevmeye çalışacağım..Artıkfinalde birşeyler yapmaya çalışacağım
Old 27-11-2007, 00:34   #209
deno

Merhaba arkadaşlar,
Sınav döneminde vizeler muhakkak önemlidir ama aslolan final notudur. Vizelere iyi çaışmanız fnal döneminde sizi birçok sıkıntıdan kurtarır. Ancak vizede notların düşük gelmesini bir sorun haline getirmeyin, finalden alacağız notlar sizin o dersten başarılı olmanızı sağlayabilir.
Ancak ,az önce de belirttiğim gibi, vizelere iyi ve yerinde çalışmak, final dönemini kolay atlatmanıza yardımcı olur.
Old 12-12-2007, 21:17   #210
irem k.

Evet arkadaslar anayasa aciklandi.Acikcasi beklediim kadar düsük degildi notlar, ortalama 40 50 arasi duruyor.Ya cok abartilmis, ya da bizim dönem süper
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi