Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatiften Çıkan Ortağın Alacağı

Yanıt
Old 05-01-2010, 19:01   #1
Av.N.Savas

 
Varsayılan Kooperatiften Çıkan Ortağın Alacağı

Merhaba Arkadaşlar
Müvekkilim 2000 şubat ayında üye olduğu kooperatiften 2004 ekim ayında ihtarname çekerek ortaklıktan ayrılma isteğini kooperatife bildirmiş bu tarih sonrası tarafına ne bildirim yapılmış nede ödediği aidatlar iade edilmiş dava yada icra yoluyla işlem başlatma konusunda (özellikle zamanaşımına uğrayıp uğramadığı konusunda)tereddüt yaşıyorum
Kooperatifler Kanunu 17. Md. Göre Çıkarılan Ortağın Alacağına ilişkin zamanaşımı süresi beş yıl olarak öngörülmüş Müvekkilim alacağının istenebilir hale geldiği tarih sizce nedir(Beş yıl ne zaman başlar)? ihtar temerüd için yeterlimidir yoksa alacağın ödenmesi konusunda kooperatifin bilanço da gösterip yada genel kurulda karar almasına ihtiyaç var mıdır? ikinci ihtimal söz konusu olursa böylebir kararın varlığından ve nezaman alındığından haberdar olmasamda zamanaşımı süresinin uzayabileceğimi düşünüyorum
İlginize şimdiden teşekkür ederim..
Old 06-01-2010, 09:10   #2
avmurat

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım, üyelikten ayrılan ortağın alacağının ne zaman muaccel olacağı konusunda iki farklı durum sözkonusu.Birincisi tip anasözleşmenin 15.maddesine göre hesaplanacak süredir:Bu maddeye göre ortaklığı sona erenlerin alacakları o yılın bilançosuna göre hesaplanarak, .ilanço tarihinden itibaren bir ay içinde ödenir.Sizin olayınızda bu sürenin sonu 31.01.2005 tarihidir.Diğer durum ise Yargıtay'ın -eğer değişiklik olmadıysa- görüşüdür.Buna göre ise en geç bilançonun onaylandığı genel kurulu izleyen bir ay sonunda ödeme yapılmalıdır.Sizin olayınızda 2005 yılında genel kurulun yapıldığı tarihi izleyen bir ayın sonudur.Bir de her halükarda eğer sizin yerinize yeni üye alındıysa yine tip anasözleşme m.15 gereği ödemenin derhal yapılması gerekir.Bu süreler muacceliyet şartı olduğu için 5 yıllık zamanaşımı süresi bu tarihlerden itibaren işlemeye başlar, saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kooperatifler Kanunu 17. Md. Göre Çıkarılan Ortağın Alacağı - İcra Takibi AVUKAT AYŞE Meslektaşların Soruları 6 08-02-2013 07:36
Kooperatiften istifa Av. Aylin Kaya Meslektaşların Soruları 1 28-10-2009 15:01
kooperatiften ayrılan üyenin alacağı Av. Aylin Kaya Meslektaşların Soruları 7 04-07-2008 11:24
limited Şirketten Fiilen Çıkarılan Ortağın Alacağı SUCCEED Meslektaşların Soruları 2 16-09-2007 16:59
kooperatiften istifa Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 1 03-10-2006 10:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02952409 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.