Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültelerinde öğrenci çokluğu

Yanıt
Old 16-04-2010, 20:13   #91
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan yigit289
avukatlık sınavı gelsin de herkes avukat olamasın artık.özel üniversite öğrencileri ve gerektiği gibi çalışmayan devlet üniversitesi öğrencileri de elensin.Bu durum özel üniversitelerin işine gelmeyecek çünkü şimdiye kadar hakimlik savcılık sınavlarında 0 çekmelerine verdikleri cevap bizim öğrencilerimiz avukat olmak istiyordu.Şimdi o avukat olmak isteyen öğrencileri göreceğiz.3 yıl içinde özel hukuk fakülteleri kapanmaya başlayacak göreceğiz...

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencileri ne kadar da kolay bir kalemde silip atabiliyorsunuz halen anlamış değilim. Kendi okulumdan örnek vermek gerekirse eğer, okulumuza her sene 20 öğrenci tam burslu, 20 öğrenci yarı burslu ve 120 öğrenci de burssuz olarak yerleşmekte. Ayrıca bu burssuz yerleşen 120 öğrencinin de birçoğunun, belki de yarısının puanı herhangi bir devlet üniversitesine girebilecek kadar yüksek. Sanırım bu bile, vakıf üniversitelerindeki öğrenci vasfının aslında sanıldığı kadar da kötü olmadığını gösterecektir. Bunları, kendi okulumu övmek için söylediğim gibi bir durum da anlaşılmasın lütfen. Amacım kesinlikle bu değil. Ayrıca burada çok yakın arkadaşlarımdan da bir örnek vermek istiyorum. Somut bir olay olduğu için belki bu kadar katı bir şekilde yaklaşmaktan vazgeçersiniz bu konuya diye. Bu senenin ilk döneminde, fakülteye burslu olarak yerleşen bir arkadaşımın ortalaması 4.00 üzerinden 3.61 iken, burssuz olarak yerleşen bir arkadaşımın ise 3.66'ydı. Belki, sınav sorularımızın çok kolay olduğu ya da sınavlarımızda kopyaya izin verildiği gibi şeyleri savunabilirsiniz ancak ben hiç de öyle olduğunu düşünmemekteyim. Dilerseniz ya da izin verilirse sınav sorularımızı paylaşmaya da hazırım.

İkinci husus ise hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusu. Yine kendi fakültemden örnek vermek gerekirse eğer, şimdiye kadar etrafımda hiç kimsenin hakim veya savcı olmak istediğini duymadım. Genelde eğilim akademisyenlik ve avukatlık üzerine. Bu durum da, hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusunun nedenini açıkça ortaya koyacaktır.

Son olarak ise, size şunu sormak istiyorum: 3 yıl içinde vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinin kapanmaya başlayacağı öngörüsünü neye dayanarak savunuyorsunuz acaba? Sadece meraktan soruyorum.
Old 19-04-2010, 19:19   #92
yigit289

Alıntı:
Yazan Firebolt
Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencileri ne kadar da kolay bir kalemde silip atabiliyorsunuz halen anlamış değilim. Kendi okulumdan örnek vermek gerekirse eğer, okulumuza her sene 20 öğrenci tam burslu, 20 öğrenci yarı burslu ve 120 öğrenci de burssuz olarak yerleşmekte. Ayrıca bu burssuz yerleşen 120 öğrencinin de birçoğunun, belki de yarısının puanı herhangi bir devlet üniversitesine girebilecek kadar yüksek. Sanırım bu bile, vakıf üniversitelerindeki öğrenci vasfının aslında sanıldığı kadar da kötü olmadığını gösterecektir. Bunları, kendi okulumu övmek için söylediğim gibi bir durum da anlaşılmasın lütfen. Amacım kesinlikle bu değil. Ayrıca burada çok yakın arkadaşlarımdan da bir örnek vermek istiyorum. Somut bir olay olduğu için belki bu kadar katı bir şekilde yaklaşmaktan vazgeçersiniz bu konuya diye. Bu senenin ilk döneminde, fakülteye burslu olarak yerleşen bir arkadaşımın ortalaması 4.00 üzerinden 3.61 iken, burssuz olarak yerleşen bir arkadaşımın ise 3.66'ydı. Belki, sınav sorularımızın çok kolay olduğu ya da sınavlarımızda kopyaya izin verildiği gibi şeyleri savunabilirsiniz ancak ben hiç de öyle olduğunu düşünmemekteyim. Dilerseniz ya da izin verilirse sınav sorularımızı paylaşmaya da hazırım.

İkinci husus ise hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusu. Yine kendi fakültemden örnek vermek gerekirse eğer, şimdiye kadar etrafımda hiç kimsenin hakim veya savcı olmak istediğini duymadım. Genelde eğilim akademisyenlik ve avukatlık üzerine. Bu durum da, hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusunun nedenini açıkça ortaya koyacaktır.

Son olarak ise, size şunu sormak istiyorum: 3 yıl içinde vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinin kapanmaya başlayacağı öngörüsünü neye dayanarak savunuyorsunuz acaba? Sadece meraktan soruyorum.
Vakıf Üniversiteleri'nin bazıları gerçekten iyi okullar...Ama günümüzde 50den fazla hukuk fakültesi var ve bu hukuk fakültelerine gerekli öğretim görevlisi doğal olarak yok.Özel okullar ne zaman kendi hocalarını yetiştirmeye başlar ve piyasada seçilir hale gelir o zaman ben devlet üniversitelerinden bir farkı olmadığına inanırım.
Vakıf Üniversiteleri bugünkü durumda devlet üniversitelerini baltalamaktadır.Bugün yaşlı hocalarımız birer birer okullarından ayrılıp özellere giderse burada bir sorun var demektir.O yüzden yeni açılan ya da açılacak olan bütün vakıf ve devlet üniversitelerine karşıyım.
Ayrıca Vakıf Üniversitelerinde sınavların daha kolay olduğunu düşünüyorum.Belki sorular eş değerdedir ama ben sınavların okunması noktasında farklılık olduğunu düşünüyorum.Kuvvetle muhtemel araştırma görevlileri daha müsamaalı okuyorlar kağıtları.Buna katılın katılmayın benim düşüncemdir.
Hakimlik -savcılık sınavları tamamen olmasa da başarının göstergesidir.Şuanki avukatların çoğuna soralım şansları olsa kaçı hakim ya da savcı olmak ister?Lütfen boş bahanelerle yaklaşmayın.Avukatlık sınavı olursa eğer (bu sınav klasik olmalıdır)hangi fakülte iyi hangisi kötü ortaya çıkacaktır.
Vakıf üniversitelerinin çoğu da birer birer kapanmaya başlayacaktır çünkü şimdiki kadar insan hukuk fakültesini tercih etmeyecektir.İnsanlar o kadar para ödeyip bir de "öss" ayarında bir sınava tabi olmak istemez.Ayrıca devlet üniversiteleri kadar da kazanma oranı yüksek olmayacağı için veliler de çocuğunu göndermek istemeyecektir.
Old 20-04-2010, 16:33   #93
Aslı Aydın

Hocalarımızın birçoğu devlet üniversitelerinden emekli olduktan sonra tam zamanlı olarak öğretime vakıf üniversitelerinde devam eden hocalardır (Prof. Dr. Erdal Onar gibi.) Bunun yanında sınav sorularımızın daha kolay veya daha zor olduğu konusunda sınav sorularını karşılaştırmadan bir yorum yapmanız çok doğru sonuçlar elde etmenize olanak vermeyecektir kanımca. Örneğin, bu dönem elime Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku dersinin 2004 yılından bu yana sorulmuş olan soruları geçti. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sorular kesinlikle ama kesnilikle zor değildi ve çoğu teorik sorulardı. İlk dönem bizim hocamız tarafından sorulan sorular ise yorum ağırlıklı sorulardı ve bu nedenle bu dönem bu tarz teoriye dayalı sorular gerçekten de bizlere kolay geldi. (Kesnlikle yanlış anlaşılmak istemem. Burada belirttiklerim sadece ve sadece kendi kişisel görüşüm ve çevremden gördüklerimdir.)

Sınav sorularımızın kolaylığı yanında sınavların asistanlar tarafından daha müsammahalı okunduğunu söylemişsiniz. Bu duruma katılmam mümkün değil. Çünkü sınav kağıtlarımızın tamamı asistanlar tarafından değil, bizzat hocalarımız tarafından okunmaktadır. Bunun yanıda sözlü sınav yapan hocalarımız da mevcuttur. Sınavlarımız kesinlikle sizin sandığınız gibi test şeklinde değil klasik şekilde yapılmaktadır ve bizler de aynı sizler gibi her sınavda çarşaf çarşaf A3 kağıdı harcamaktayız.

Öğretim elemanı konusuna gelince ise şunu belirtmek istiyorum ki, tekrar kendi fakültemden örnek vererek, fakültemiz (diğer pek çok vakıf üniversitelerinde olsuğu gibi) 2002-2003 yılında öğretime başlamıştır ve sizler de takdir edersiniz ki içinde bulunduğumuz 2010 yılında herhangi bir öğretim elemanı çıkarmış olması pek de mümkün değildir.

Hakimlik-savcılık sınavları konusunda ise vakıf üniversiteleri başarısızdır, devlet üniversiteleri daha başarılıdır veyahut bunun tam tersi yorumlar yapmam sanırım elimde herhangi bir mevcut veri olmadan pek de doğru olmayacaktır. Sadece etrafımdan duyduklarımı buraya aktardım ve dedim ki," Şimdiye kadar etrafımda hiçbir arkadaşımdan duymadım hakim veya savcı olmak isteyen." Bunun da bir bahane olarak ileri sürdüğümü düşünmemekteyim kendi açımdan.

Ayrıca tekrar belirtmek isterim ki bunlar benim kişisel görüşlerim ve çevremden duyarak edindiğim bilgilere dayanmaktadır. Kesinlikle kimseye herhangi bir yargılamada bulunmak istemem. Sadece her vakıf üniversitesinin aynı derecede eğitim vermediğini belirtmek ve her üniversiteyle aynı şekilde değerlendirilmek benim buradaki endişem.
Old 14-02-2011, 13:15   #94
Av.Tuğba Göktepe

60 yaşinda iühf de 3,sınıftayım 1,sınıfı 2 ayda bitirdim 2. sınıftan 3 e 3 ders dötürdüm 3.sınıf taşduvar geç geçebilirsen 80 beklerken 20 geliyor baraj 30yada 40 olsa ne yazar galiba bir 60 yıl daha okumam gerekecek,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi