Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

2.Dönem İstanbul Hukuka Özgü Seçimlik Dersler

Yanıt
Old 08-02-2008, 23:20   #1
üye19891

Önemli 2.Dönem İstanbul Hukuka Özgü Seçimlik Dersler

Değerli hukukçu arkadaşlar;
Ben istanbul hukuk ikinci sınıf öğrencisiyim.
Şu ana kadar seçtiğim seçmeli derslerde hüsrana uğradım; hem fayda bakımından hem de not bakımından dördüncü yarıyıl için benim açımdan faydalı ve not bakımından da beni zorlamıyacak bir ders seçmek istiyorum.Seçebileceğimiz seçmeliler şunlar:
Hukuk metodolojisi
Yerel yönetimler hukuku
Doğal kaynaklar hukuku
Siyasi partiler hukuku
Olumlu yönde yardımlarınızı bekliyorum!
Old 09-02-2008, 14:09   #2
hakim insan

Varsayılan gerçekten yardım:))

seçimlik ders gerçekten önemli bir konu .Sırf bu yüzden ertesi gün yapılan sınavdan bütünlemeye kaldım.Çok çalışmıştım da.Hulya arkadaşım seçimlik dersler konusunda hangi hocaların ders verdiğini de araştırmalısın bence.Özellikle oktay hocanın verdiği bir ders varsa mutlaka onu seç.Ama bende ikinci sınıfım senin gibi.Pek fazla bilgim yok açıkcası.7 martta hangi ders kalmışsa onu seçtirtileceğim herzamanki gibi.Ama dediğim gibi senin oktay hoca ile çok iyi bir uyumun var .şimdiden başarılar diliyorum herkese hoşçkalın
Old 09-02-2008, 21:10   #3
Av.Didem Kutlu

hülya bende istanbul hukuk ikinci sınıftayım.Dediklerine göre yerel yönetimler ve doğal kaynaklar dersi kolaymış,aydın hoca hiç zorlamıyormuş.Ayrıca İdare Hukukunda gördüğümüz gibi gerçekten de zorlamıyor o yüzden ben yerel yönetimleri seçeceğim.umarım sana faydalı olabilmişimdir
Old 10-02-2008, 15:22   #4
erkanaga

HUKUK METODOLOJİSİ
Hukuk Metodolojisi dersinde, hukuk öğrencilerine hukuk normunun mantıki analizinin nasıl yapılacağı gösterilmektedir. Mantık yasalarının hukukun uygulanmasında nasıl yol gösterici olduğu, norm türleri, mantık-hukuk ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, genel olarak sosyal bilimlerde metot problemi hakkında bilgi verilmektedir. Başlıca bilgi edinme yöntemleri, bunların hukuka yansımaları açıklanmaktadır. Mantıki delillendirmenin temelleri, bu kuralların hukuki uygulamalardaki kullanımı ve yorum sorunları da ele alınan konular arasındadır
YEREL YÖNETİMLER HUKUKU
Bu derste yerel yönetimlerin Türk İdare Teşkilatı içindeki konumları incelenmekte ve özellikle belediyeler üzerinde durulmaktadır. Dersin yalnızca konuyla ilgili yasal düzenlemelerin ele alınması biçiminde sunulmasının yararlı olmayacağı düşünülmektedir. Bu sebeple , yerel yönetimlerin hukuksal boyutu ile tarih, sosyoloji, iktisat ve siyaset bilimi disiplinleri arasında köprü kuracak biçimde konuların anlatılmasına özen gösterilmektedir.
DOĞAL KAYNAKLAR HUKUKU
Bu derste, doğal kaynakların hukuki rejimi kamu hukuku bakış açısıyla öğretilmektedir. Ders esas olarak iki bölümden oluşmuştur. Birinci Bölümde, doğal kaynakların anayasal ve idari çerçevesini düzenleyen genel teori incelenmektedir. İkinci Bölümde, Birinci Bölümde incelenen hukuki rejimin bir örneği olarak kıyılar üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda, konuyla ilgili yasalar ve idari düzenlemelerle Türk Anayasa Mahkemesi kararları ele alınmaktadır.
SİYASİ PARTİLER HUKUKU
Siyasal Partiler Hukuku, demokrasinin temel kurumlarından olan siyasal partileri odak alan bir hukuk dalıdır. Siyasi partiler, 1961 Anayasasında olduğu gibi, 1982 anayasasında da ayrıntılı olarak düzenlenmişlerdir. Anayasamızın 68. ve 69. maddesi, esas olarak partilerin anayasal boyutunu düzenlemektedir ve buna göre siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu doğrultuda hazırlanan 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu, Siyasal Partiler Hukuku'nun birincil yasal kaynağıdır. Bütün bu hukuksal düzenlemelere rağmen bugün için Siyasal Partiler Hukuku'nun birçok sorunu vardır. Bunların başında siyasal partilerin kapatılması ve siyasal partilerde parti içi demokrasinin olmaması gelmektedir. Her ne kadar 17.10.2001 tarih ve 4709 sayılı Anayasa değişiklikleri ile Siyasal Partiler Hukuku'nda ve parti kapatılmasında kısmi bir iyileştirme yapılmışsa da özellikle parti içi demokrasi konusunda gereken hukuksal düzenlemeler henüz yapılmamıştır. Elbette sorun salt bir yasal düzenleme sorunu değil; aynı zamanda bir zihniyet sorunudur. Bu bağlamda ülkemizde hala çoğulculuk kültürünün yeterince içselleştirilmediğini söyleyebiliriz. İşte Siyasal Partiler Hukuku dersi tüm bu sorunları ve çözüm olanaklarını tartışan bir içeriğe sahiptir.

Yukarıdaki seçmeli dersler hakkındaki açıklamaları okumamış olanlar için İstanbul Hukuk sitesinden alıntı yaptım.

Her ne kadar Aydın Gülan Hoca nın iyi bir öğretici ve not konusunda da eli bol olduğunu bilsem de Hukuk Metodolojisi dersini seçmeye karar verdim çünkü hukuk ve mantık ilişkisi okula başladığım ilk günden beri cevabını aradığım bir soru.
Old 10-02-2008, 22:40   #5
üye19891

seçmeli derslerin hepsinin özel bir yararı olmalı tabiki.Ben ikinci dönem bir tane seçmeli ders seçip birden fazla derse eşlik etmeyi düşünüyorum;seçtiğim derste kontenjan kalırsa büyük olasılıkla yerel önetimler hukuku olacak;cevaplarınız ışığında hukuk metodolojisi dersini büyük ihtimalle takip ederim.Ayrıca ikinci dönem hakim insan arkadaşımızın cevabı yönünde Drğerli Prof.Dr.Oktay UYGUN hocamızın dersi yok.Herkese teşekkürler!
Old 11-02-2008, 23:18   #6
hakim insan

Varsayılan hukuk metodolojisi???

saygıdeğer arkadaşlarım özellikle erkanaga seçmeli dersler hakkındaki verdiğiniz bilgiler için ben de ayrıca teşekkür etmekle birlikte bir hayli endişelendim .hukuk metodolojisi dersinin konusunu açıkça hiç sevmedim.yani ilgimi çekmedi.herkesin tercihlerine saygı duyuyorum ama acaba bu ders hukuk felsefesine mi benziyor .ve hep en sona kalan ders hukuk metodolojisi mi oluyor?ya da bu ders değilse hangisi seçtirilmek zorunda bırakılıyor?yani rağbet görmüyo?her yıl farklı olacağı muhtemeldir fakat bir bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevincem.şimdiden çok teşekür ediyorum.herkese başarılar.hoşçakalın
Old 12-02-2008, 08:40   #7
saffet

ben yerel yönetimler ile demokrasi kuramını seçmiştim..kolay olmasından dolayı değilde kendime birşeyler katabilmek içindi..seçimlik dersin amacı zaten bu.demokrasi kuramı dersi Oktay UYGUN hocanındı ama kaldırıldı.
Old 15-02-2008, 15:52   #8
erkanaga

Alıntı:
Yazan hakim insan
herkesin tercihlerine saygı duyuyorum ama acaba bu ders hukuk felsefesine mi benziyor .ve hep en sona kalan ders hukuk metodolojisi mi oluyor?ya da bu ders değilse hangisi seçtirilmek zorunda bırakılıyor?yani rağbet görmüyo?her yıl farklı olacağı muhtemeldir fakat bir bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevincem.şimdiden çok teşekür ediyorum.herkese başarılar.hoşçakalın

Büyük bir ihtimalle hukuk metodolojisini seçmek zorunda kalacaksınız ya da küçük bir ihtimal siyasi partiler hukukunu da seçme imkanınız olabilir,çevremden edindiğim izlenimler bu yönde.
Old 15-02-2008, 19:58   #9
irem k.

Ders seçimleri ne zaman basliyor ? Ben birinci sinifin ikinci döneminde Siyaset Bilimi almayi düsünüyorum..
Old 16-02-2008, 12:12   #10
Av.Didem Kutlu

Ders seçimleri 18 şubat yani pazartesi başlıyor,sizlere tavsiyem erken kayıt olun yoksa istediğiniz dersi seçemeyebilirsiniz.Ben öyle yapacağım
Old 16-02-2008, 12:28   #11
hukukun-üstünlüğü

İstanbul hukuk 3. sınıf öğrencisi olarak seçmeli ders konusunda Hülya arkadaşımıza tavsiyem: doğal kaynaklar ve ya yerel yönetimler hukukundan birini seç.Hem çok kolaylarmış hem de hocanın notu bol.Aradığın nitelikler bu derslerde mevcuttur.
İrem arkadaşımız siyeset bilimini rahatlıkla seçebilir,içerik olarak iyi bir ders.Yorum yapmayı seviyorsan bu ders tam sana göre olur,Oktay hoca zorlamaz ama basitde sormaz.
saygılar...
Old 17-02-2008, 17:44   #12
irem k.

Inkilap Tarihi'nin bütü açiklandigi zaman kesin kararimi verecegim dersinden kaldigim için tekrar Oktay Hoca'nin dersini seçmek beni düsündürüyor..
Old 06-09-2009, 16:56   #13
acemi hukukçu

Değerli arkadaşlar bu yıl ikinci sınıfa başlayacağım.Uludağ üniversitesi hukuk fakültesinde okuyorum.Ders seçimleri başladı seçimlik derslerden sadece iki seçenek sunuyorlar işletme ve hukuk metodolijisi.uludağ üniversitesi hukuk fakültesinin ilk öğrencilerindenim üst sınıfımız olduğu için hukuk metodolijisi hakkında bi bilgim yok.Sizce hangi ders benim faydama olur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi