Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Ders Çalışma Yöntemleri Konusunda Paylaşım Alanı

Yanıt
Old 24-01-2007, 14:38   #1
mutlakadalet

Varsayılan Ders Çalışma Yöntemleri Konusunda Paylaşım Alanı

Değerli THS üyeleri, bu konuyu açmaktaki amacım; değişik üniversitelerdeki hocaların soru sorma şekilleri çerçevesinde, nasıl ders çalışacağı konusunda tereddüte sahip olan öğrencilere, ilgili ders hakkında tecrübe sahibi olan öğrencilerin yahut önceden öğrenci olanların yardımcı olmalarını sağlamaktır. İkinci olarak ise, hocalardan bağımsız olarak, bir derse nasıl çalışılacağı konusunda önerileri olanların tecrübelerinden de yararlanabiliriz.

Saygılarımla
Old 24-01-2007, 22:28   #2
mutlakadalet

Madem konuyu açtım. Açılışı da ben yapayım

A.Ü.H.F. Hukuk Başlangıcı ve Hukuk Felsefesi derslerinin hocası olan Gülriz Hoca'ya ilişkin olarak birkaç tüyo vereyim. Konuya tam olarak hakim olduğunuzu düşünüyor, çok iyi de sınav geçirdiğinize inanıyor ama hiç beklemediğiniz bir notu alıyor olabilirsiniz. Bu bakımdan, size önerim şu olacaktır: "Söz konusu dersleri kesinlikle takip edin; hatta takip etmekle kalmayın. Motamot biçimde not tutun derim. Söz konusu sınavlarda, sorulan soruyu kendi cümlelerinizle yazmaya kalkmayın. Derste bizatihi Hoca'dan duyduğunuz cümleleri kullanmaya gayret edin. İkinci olarak ise, size sorulan soruları düşünürlerin sözlerine dayanarak açıklamaya çalışın derim. Kendi tecrübelerimle sabit olan önerilerdir.
Old 15-02-2007, 23:58   #3
gulsen_21

dumlupınar ünv hocaları hakkındada bılgısı olan varsa yardımcı olursa sevınırım
ben bır hukuk fakultesı öğrencısı değilim ama hukuk sever olarak aranızda bulunuyorumm,ama hukuklada alakam var yanı bır çok dersım hukuk,
Old 23-02-2007, 11:18   #4
wunderkınd erdem

ankara hukuk 1-a dayim medeni hukuktan 22 aldım kurtarma sansım nedir????2.sınıflardan yardim istiriyorum
Old 23-02-2007, 11:34   #5
Av. Galip DAĞTEKİN

Merhabalar;ders çalışma konusunda kesinlikle günlük çalışma işe yarıyor...Hergün işlenen dersi akşam kitaptan tekrar yapmak gerekiyor.Böylece sınav haftasına kadar konular birikmemiş oluyor sınav haftasından iki hafta öncesinden konunun geldiği yere kadar tekrar yapmak tam olarak yeterli oluyor...Sınavdan son bi hafta öncesinde
yazarak çalışmak ise daha iyi bir performans sağlıyor...Bu yöntemi 2 yıldır uyguluyorum ve şu ana kadar bi sorun çıkarmadı tabi ki bu kendime uyarladığım bir sistem...Herkesin kendine göre farklı bir çalışma sistemi vardır.Saygılarımla...
Old 24-02-2007, 12:01   #6
berkiten

"ders derste dinlenir,tekrar edilmeyen bilgi unutulur"bu mantıkla ders çalışıldığı taktirde hiç bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum,arkadaşlarıma önerilir....
Old 24-02-2007, 15:10   #7
mutlakadalet

Alıntı:
ankara hukuk 1-a dayim medeni hukuktan 22 aldım kurtarma sansım nedir????2.sınıflardan yardim istiriyorum

2.sınıf değilim. Aynı zamanda A sınıfı mensubu da değilim. Bununla birlikte, bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

Sayın wunderkınd erdem, malumunuz olduğu üzere, ders geçme notu 70'tir. Bununla birlikte, eğer ki; sene sonundaki ortalamanız, 2.00'ın üzerinde olursa, 60 ortalama getirdiğiniz derslerinizi de geçebileceksiniz. Şu halde bir hesaplama yaparsak: 22'nin %30'u 6,6. Ortalamanızın 2.00'ın üzerinde olduğunu varsaydığımızda, bu dersten geçebilmek için ihtiyacınız olan puan, 53,4. Bu puana ulaşabilmek için de finalden 76-77 almanız gerekmektedir. Teorik olarak durum böyle; ancak hemen telaşlanmayınız; çünkü -eğer ki; sınıfın genelinin sınavları düşük ise- finalde, geçme notu olan CC, yahut ortalama ile geçme notu olan DD'nin sınırı aşağılara çekilecektir. (Tecrübe ile sabittir) Tabii sizin de biraz gayret etmeniz gerekecektir. Başarılar dilerim.

Saygılarımla
Old 27-02-2007, 13:28   #8
oguzhand0

Selçuk Üniversitesi için söylüyorum.Dersi derste dinlerseniz iyi oklur ama dinlmezseniz de pek birşey kaybetmezsiniz.Tek yapmanız gereken derste o gün nereyi işlemişsiniz onu bilin ve oraya güzelce çalışın.Yeterki düzenli olun.Yoksa derste ne işlenmiş hoca ne anlatmış, pek fazla sallamaya gerek yok.Benzerse eski notları da alın onlardan çalışın.2.Sınıftayım bugüne kadar tek bir derse bile girmedim..
Old 27-02-2007, 16:20   #9
Av.Görkem TURGUT

Kocaeli Üniversitesi'nde sınav zamanlarında yapılabilecek en güzel çalışma yönteminin geçmiş yılların sınav sorularını çözmek olduğu kanaatindeyim.Özellikle özel kürsüde(şu anda ancak Medeni Hukuk ve Borçlar Genel Hukuku konusunda konuşabilirim,2.sınıf öğrencisiyim)sınav cevaplarında hukuki dil istedikleri için;ve bu dili kullanmazsanız bütün cevaplarınız doğru bile olsa,alacağınız nota çok şaşıracağınıziçin geçmiş yılların cevap anahtarlarını okumak size büyük getiri sağlayacaktır.Ayrıca eğer iyi bir not istiyorsanız Yargıtay kararlarını okumanızı tavsiye ederim,gereken cevabı düzgün ifadelerle verebilmenizde oldukça etkili oluyorlar.Tabi derste ne anlatıldığını bilmek çok önemli.Dersin işleniş tarzı yıldan yıla değişebildiği için hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini çözemeyebilirsinizEğer derslere düzenli girmemişseniz,sınav zamanı ders çalışırken,her 10 dk da bir bütün derslere giren arkadaşlarınızı aramanız gerekebilir.Tecrübeyle sabittir,hiç kolay olmuyorTabi herkesin kendine uygun bir çalışma sistemi geliştirmesi en doğrusudur.Ancak bunlarda naçizane bir kaç tiyodur

Herkese kolay gelsin
Old 27-02-2007, 23:24   #10
eses

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Selçuk Üniversitesi için söylüyorum.Dersi derste dinlerseniz iyi oklur ama dinlmezseniz de pek birşey kaybetmezsiniz.Tek yapmanız gereken derste o gün nereyi işlemişsiniz onu bilin ve oraya güzelce çalışın.Yeterki düzenli olun.Yoksa derste ne işlenmiş hoca ne anlatmış, pek fazla sallamaya gerek yok.Benzerse eski notları da alın onlardan çalışın.2.Sınıftayım bugüne kadar tek bir derse bile girmedim..

En doğrusu bende sınavdan sınava okula gidiyorum ve derslerim günü gününe okula gidenlerin çoğuna göre iyi sayılır.Önemli olan sizin kitaptan ve ders notlarından okuyup çalışabilmeniz ve tabi ki derste öğretmenin hangi konuyu işlediğini takip etmeniz.Son bir iki günkü çalışmalarınızı aksatmamanızı öneririm zaten son 15 gün bir ay kala günde 2 saat çalışın geçerseniz.

Özellikle tavsiyem kendinize özgüveniniz olsun,ben buyum burdam geldim bunlar benim için fasa fiso diyebilin

Saygılarımla...
Old 28-02-2007, 21:20   #11
şaziye

Arkadaşlar kusura bakmayın ama hukuk fakültesi okuyup da dersleri takip etmemek nasıl bir mantıktır anlamıyorum hele 'derslere gitmem ama notlarım giden bi çok kişiden yüksek'nasıl söylenebilir!!
Old 01-03-2007, 12:42   #12
oguzhand0

Vallahi Şaziye gönül rahatlığıyla söylüyorum.Derse girenlerin bir kısmına kıyasla notlarım çok yüksek ve öyle şu derse girdim de şuna girmedim diyemem.2.sınıftayım şu ana kadar tek bir derse bile girmedim.Ve iç huzurla günlerimi devam ettiriyorum.Ama illa tartışmayı, bu konuyu konuşmak istiyorsan;buyur bu linki..

Not: Kimse bu yazıyı tavsiye algılamasın.Güvenip, kendine inan varsa yapsın.Ayrıca yazdıklarım sadece Selçuk Hukuk için geçerlidir..
Old 01-03-2007, 13:53   #13
şaziye

Sayın Oğuzhan Dayar bahsettiğim derse girmeden sınav geçilemeyeceği değil.Sınav nasıl olsa geçilir bahsettiğim sınavdan on beş gün,bir ay önce not toplayıp,hocanın ne anlattığını arkadaşlardan öğrenmekle hukukçu olunmayacağıdır.
Ben de Selçuk'tayım.Gerçi bunun hangi üniversite de olduğunla çok alakası yok sonuçta hukuk okuyoruz prensiplerimizin hemen hemen aynı olmalı.
Ben üst sınıf olarak 'derse girmeden de yapılabilir 'yerine 'sadece derslerde dinlediklerinizle yetinmeyin,araştırmalar yapın,öğrendiklerinizi tartışın vb'demenizi beklerdim.
sayın Oğuzhan dayar soylediklerinize saygı duyuyorum ama bu konu bence ben ve benim gibi 1.sınıfta olan arkadaşlar için önemli.Geçen yılki okul,dershane göz açmadan test çözmenin ardından bu yıl çok farklı şeyler öğreniyoruz.Bu konuda izlememeiz gereken yol konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarımla...
Old 01-03-2007, 17:07   #14
bengi

Alıntı:
Yazan wunderkınd erdem
merhaba.ben ankara hukuk 4.sınıf öğrencisiyim.b şubesinde olmakla birlikte oda arkadaşlarım hep a şubesinde olduğu için medeni hukuk sınavlarının ne denli zor olduğunu biliyorum.fikir ve sanat eserleri hakkında kanundan bile soru çıkmıştı.arkadaşlarım planlı çalışmalarına rağmen vizeleri çok düşüktü.ancak sanırım hoca finalde kurtarıyor öğrencileri.çünkü hiçbirisi bütünlemeye kalmadan verdi dersi.düzenli çalışmanı tavsiye ederim.emeğinin karşılığını alırsın muhakkak..kolay gelsin
Old 01-03-2007, 17:13   #15
bengi

Alıntı:
Yazan şaziye
Arkadaşlar kusura bakmayın ama hukuk fakültesi okuyup da dersleri takip etmemek nasıl bir mantıktır anlamıyorum hele 'derslere gitmem ama notlarım giden bi çok kişiden yüksek'nasıl söylenebilir!!
ben 2 yıl boyunca dersleri takip etmiş bir insan olarak şunu söyleyebilirim:takip ettiğim ve günügününe çalıştığım tüm derslerim hayalkırıklığına uğrattı beni.okula gitmenin tabii ki katkısı sonsuz.sonuçta teorik ve pratik bilgileri en doğru olarak okulda öğrenebiliyoruz.notlarda yanlışlar olabiliyor.ve insan okula gittikçe motive oluyor ders çalışmaya.ancak dersleri vermenin yolunun hergün okula gidip her dersi takip etmekten geçmediğini söylemek isterim.derse gitmeyen arkadaşlarım derse girenlerden yüksek notlar aldığında bunu anladım ben de ne yazık ki.derse girdiğiniz saatleri düzenli çalışarak geçirirseniz aynı sonucu elde edebilirsiniz.
Old 01-03-2007, 18:47   #16
oguzhand0

Sayın Şaziye dediğim gibi yorumlarım sadece kendi fakültem içindir.Görüldüğü üzere Ankara Hukuk Fakültesinde derse girilmediğinde bu şahısa kayıp olarak yansıyor.Ancak bu durum Selçuk Üniversitesinde değil. Ayrıca sınavlara bir ay kala not takibi fdalan da yapmıyorum.Kaldı ki yapamam da zaten çünkü Konya'da kalmıyorum.Senede bir kaç kez o da bir aktivite olduğunda örneğin arkdaşlarımın gösterisi, güzel bir konser vs. durumunda Konya'ya gidiyorum.Sadece sınav zamanları düzenli oalrak Konya'da kalıyorum ve tekrarlıyorum; inşallah bu gidişatımla notlarım yüksek olmaya devam edecek.Ve vicdani muhasebemi de soracak olursan; kendimi Yetkin bir hukukçu adayı olarak görüyorum.
Ayrıca iddiamı da sürdüyorum.Düzenli bir çalışmayla (haftada 4-5 gün günde 45-60 dakika) hukuk fakültesine devam etmeden de okulu bitirebilirsiniz.
Ancak tabi ki tercih sizin; ben sadece tavsiye verebilirim.Okula gitmeyi ve dersleri dinlemeyi seviyorsan neden gitmeyesin ki...
Old 03-03-2007, 23:49   #17
apricotyasin

istanbul üniversitesi hukuk fakültesinde okuyan bir öğrencinin nasıl ders çalışması gerektiğini, nelere dikkat etmesi gerektiğini açıklarsanız çok sevinirim.
Old 09-03-2007, 23:58   #18
mitrha

arkadaşlar derse gitmeden çooook yüksek not alanlara fazla takılmayın bence...haksızlık gibi gelebilir bu durum size ama bu bir tercih meselesidir.ayrıca şöyle bir durumda var yanikula gelmiyorum,sadece sınavdan sınava geliyorum gayettte yüksek notlarım mantığı nereye kadar?üniversite bir kültürdür,insanın unutamayacağı zamanlarını yaşadığı bir dönemdir.bunu evde oturarak nereye kadar anlayabilirsizin o tartışılır..ayrıca hukuk eğitimini sadece notu alırım çalışırım geçerim mantığıyla gördükleri için bu eğitim bu kadar kötü bir hale gelmedimi zaten?eski hukukçularla kendimizi bir karşılaştırdığımız zaman ne kadar nitelikli yetiştiğimiz tartışılır.ben derslere devam etmenin gerekli olduğunu düşünüyorum,ama bu sadece sınavlarım yüksek olsun mantığıyla değil.evet onun da katkısı var ama ben aynı zamanda nitelikli bir hukukcu olarak yetişmek istiyorum..ee ben bunu evde oturarak da yapıyorum diyen varsa buyrun yapın arkadaşlar...
nasıl çalışacağımız konusuna gelince,derslerde mutlaka kendi notunuzu tutmaya çalışın,hiç kimsenin notu kendi notunuzdan iyi değildir.bu notlarınızı kitapla destekleyin ve pratiklere yönelin...yargıtay kararı okumakda özellikle ceza hukuku anlamında size çook sey öğretecektir.herkese başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi