Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kıdem Tazminatı

Old 21-02-2002, 22:22   #1
Fahri Aslan

Varsayılan Kıdem Tazminatı

İyigünler,
benim sorunum kıdem tazminatına ilişkin.10 yıl önce çalıştığım şirketten emekli oldum.Ancak şirketin durumu kötü olduğu için ve ayrıca işverenlerle de uzun bir süreye dayalı yakın arkadaşlık ilişkisinde bulunduğumdan kıdem tazminatı almadım.Daha doğrusu onların işler düzelince tazminatını alırsın sözüne inandım ve emekli olmama rağmen aynı işyerinde çalışmaya devam ettim.
Şimdi kıdem tazminatını alabilmem için ne yapmam gerekiyor ya da hala böyle bir hakkım var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
25-02-2001 15:14:49
Old 21-02-2002, 22:24   #2
awwwukat

Sayın Fahri Aslan,
Sizin iki tür kıdem tazminatınız var:
1- Emekli olduğunuz için hak ettiğiniz tazminat: Bu tazminatın istenebileceği süre (zamanaşımı süresi) ON YILdır. On yıl (ay ve gün olarak)henüz geçmemişse bu tazminatınızı, emekli olduğunuz tarihteki ücretiniz üzerinden miktarını hesaplayarak, faizi ile birlikte isteyebilirsiniz. Faiz oranı mevduata uygulanan en yüksek faiz oranıdır.

2- Emekli olduktan sonra çalıştığınız süre için kıdem tazminatı:
Bu tazminatı ancak işveren sözleşmenizi haklı nedenler olmaksızın feshettiğinde isteyebilirsiniz. Gelecekteki işverenin fesih tarihindeki ücretiniz üzerinden (emekli olmadan önceki süre de dahil
olmak üzere) tüm çalıştığınız yıllar için hesaplanacak kıdem tazminatı
miktarından, emekli olduğunuz için aldığınız kıdem tazminatı ve faizleri düşülerek bu ikinci dönemdeki kıdem tazminatı alacağınız
hesaplanacaktır. Yargıtay bu hesaplama yönteminin yüksek enflasyon nedeniyle işçinin yararına olduğu görüşündedir.

Görüldüğü gibi konunuz hayli karmaşık. Bu işin altından ancak bir
avukatın yardımı ile kalkabilirsiniz. Dava açmak için değilse de,
işvereniniz/arkadaşınız ile görüşürken haklarınızın neler olduğunu
ve ne kadar olduğunu avukatınızdan öğrenmenizde büyük yarar var.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi