Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu?

Yanıt
Old 03-07-2015, 13:36   #1
Av.mehmet.av

Varsayılan Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu?

Arkadaşlar sorum şudur?
Meskeniyet şikayeti ile ilgili dava açtım. Açmış olduğum bu davanın satışı durdurup durdurmadığı ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım.
Sizin fikirlerinizi rica ederim. Durdurur mu? Durdurmaz ise ne yapmalıyım?
Old 03-07-2015, 15:14   #2
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Arkadaşlar sorum şudur?
Meskeniyet şikayeti ile ilgili dava açtım. Açmış olduğum bu davanın satışı durdurup durdurmadığı ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım.
Sizin fikirlerinizi rica ederim. Durdurur mu? Durdurmaz ise ne yapmalıyım?

Sevgili Meslektaşım,
Meskeniyet iddiasının kabul edilmesi halinde taşınmazın satışının yapılamayacağı; zira haczin mahkeme kararıyla kaldırılacağı malumdur. Meskeniyet iddiasının reddedilmesi halinde ise satışın yapılmasına yine mahkeme tarafından karar verileceği de ortadadır. Dolayısıyla mahcuz üzerinde meskeniyet iddiasında bulunulması halinde icra müdürünün mühkemenin olumlu veya olumsuz bir kararı olmadan taşınmazı satmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki mahkeme meskeniyet iddiasını reddetse ve kararı temyiz etseniz bu durumda "temyiz satıştan başka icra işlemlerini durdurmaz"kuralı gereğince karar kesinleşene kadar satış yine yapılamayacaktır. Saygılarımla.
Old 05-07-2015, 10:12   #3
Fatih Kabadayı

Meskeniyet şikayeti doğrudan satışı ilgilendirdiğinden dava devam ederken satış yapılmaması gerekir fakat davanın açılması ile satışın duracağına dair karara rastlamadım. İ.İ.K. 22. Madde "Şikayet, icra mahkemesince karar verilmedikçe icrayı durdurmaz" gereği satışın önlenmesine dair karar tedbir kararı alabilirsiniz.
Old 06-07-2015, 09:07   #4
Av.mehmet.av

Ben de şu an şöyle bir ikilem yaşıyorum.
Gayrimenkul haczini haricen öğrenmiştik. Bunun üzerine davayı açmıştık. Geçen hafta da icra dairesinden kıymet takdiri raporu geldi. Bu aşamada kafam karışık. Meskeniyet şikayeti satışı engeller mi, veya bu konuda mahkemeden talepte bulunsam mahkeme hemen karar verir mi. Yoksa meskeniyet şikayeti satışı durdurmuyor ise kıymet takdirine mi itiraz etsem. Bu arada diyelim ki kıymet takdirine itiraz ettim. Somut olay karşısında ben raporda dairenin değeri fazla gösterilmiştir diyeceğim sanki. Yada fazla demeden direk itiraz etsem sebep belirtmeden yine de yeterli mi acaba.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi