Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım bünyesinde davalı vekili olmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2007, 11:41   #1
Av.S.S

Soru Adli yardım bünyesinde davalı vekili olmak

Arkadaşlar merhaba,
Bir meslektaşım adli yardım bürosu tarafından davalı vekili olarak tayin edildiğini öğrenmiştir,adli yardımda görevli olmadığımdan sizlere sormak istediğimiz bazı sorular var,yanıtlarsanız seviniriz.Öncelikle davalı diye tabir ettiğimiz müvekkil oldukça yoksul olup noterden vekalet dahi çıkartamayacağını beyan etmiş,ve meslektaşım noter masrafını karşılamıştır.Ayrıca malasef,konuşma ve anlama zorluğu çektiğinden ve hiç yakını olmadığından ne istediğini de anlamak pek mümkün olamamıştır.bunun yanı sıra eşinin kendisine boşanma davası açtığını ve duruşmanın,4 haziranda olduğunu söylemesine rağmen,meslektaşın tüm araştırmalarına rağmen aile mahkemelerinin hiçbirinde de böyle bir dava bulamamıştır,bu durumda ne yapılabilir,duruşmanın yapılacağı mahkeme bulunursa,hangi evraklar adli yardım bürosuna teslim edilmelidir,mesela noter makbuzu eklenirmi?Teşekkürler,İyi çalışmalar
Old 25-05-2007, 12:43   #2
av.sıla

Adli yardım bürosundan gelen dosyanın bir duruşmasına katıldığınızda avukatlık ücterine hak kazanıyorsunuz. Duruşma zabtı, vekaletname , cevap dilekçesi vermiş isenin mümkünse bir örneği ile adli yardım bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Masraflar konusunda ise genellikle dava masrafları ve vekaletnamenin çıkartılması için gereken noter masraflarının ilgili tarafından karşılanacağına karar verilmektedir. Müvekkilinizin adli yardım talebi karşısında adli yardım bürosu ne yönde bir karar vermiş, sadece avukatlık ücreti mi bu kapsam içinde yoksa tüm masraflarda adli yardım kapsamı içinde onu öğrenmek gerekiyor.
Old 25-05-2007, 13:25   #3
Av. BNK

Noterlik masrafının arkadaşınız tarafından karşılanması adli yardım yönetmeliğine de avukatlık kanununa da aykırı. Eğer iş sahibinin gücü yoksa "Adli Müzaharet" talebinde bulunmalıydı. Ankara'da bu işle ayrı bir büro ilgileniyor. Adana'da nasıl bilmiyorum. Bunu bir araştırın.

Dava açılmamasına gelince adli yardım bürosundakiler iş sahibi aleyhine dava açılıp açılmadığını araştırmadan adli yardım görevlendirmesini nasıl yapmışlar ?

Kişinin Adli Yardım görevlendirmesine hak kazanabilmesi için davasında haklı olduğuna ilişkin güçlü kanaat hakim olmalı. Aleyhine dava açıldıysa adli yardım çalışanı bu davayı ve haklılığını araştırmalıydı.

Eğer açılmış bir dava yoksa yapılacak bir yardımda yoktur.

Arkadaşınız davanın davacı durumunda bulunan diğer eşin bulunduğu ya da bulunabileceği başka yerleride araştırmalı eğer başka bir ilde dava açılmışsa adli yardım görevlendirmesi o il barosunun görevine gireceği için iş sahibini oraya yönlendirmelidir. Eğer dava yoksa o takdirde konuşmasının anlaşılamadığından bahsediyorsunuz. Belki iş sahibi yanlış anlaşılmıştır. Kendisi dava açmak istemektedir. Buna bakılmalı. Eğer bu da yoksa görevlendirme iade edilir.
Old 25-05-2007, 13:33   #4
av.suleyman

merhaba,
Müvekkil olan adli yardım talebinde bulunan şahsa böyle bir davanın açıldığını kim söylemiş, kuşlar mı?. kimden veya ne şekilde öğrendiyse o kanaldan mahkemesine de ulaşılabilir. Arkadaşınız hayırseverliğini gösterip noter masrafını karşılamış, bunu kimseden isteyemez...iyi çalışmalar
Old 25-05-2007, 13:37   #5
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Benzer bir olay benim başıma gelmişti.Benimki ise yaşlı bir teyze idi. Sizin dediğiniz gibi meramını anlatamıyordu.Tapu iptali davası idi.Satış üçüncü kişiye ve prosedüre uygun olarak yapılmıştı.Yani tutunabileceğim dal yoktu.

Maalesef adli yardım büroları iş yoğunluğundan dolayı bu tür dava konusu yapılmayan ya da yapılamayacak konuları gönderebiliyorlar.Yanlış bilmiyorsam Adli Yardım bürolarında öncelikle danışmanlık hizmeti niteliğinde olmak üzere uyuşmazlığa bir bakılması gerekiyor.

O zaman adli yardım zorunlu idi ve görevlendirme yazısı vekalet yerine geçiyordu.Vekalet için yaptığınız masraf konusunda bu nedenle birşey söyleyemeyeceğim.

Gelelim benim somut olaya:Şahısla iki tanık huzurunda bir görüşme tutanağı düzenledim.Kendisine verdiğim hukuki bilgileri de ekledim.Dava açılmaması gerektiği konusunda muvafakatini alarak baroya bir üst yazı ile görüşme tutanağını verdim.Hiçbir problem çıkmadı.

Yalnız ücreti alıp almadığımı hatırlamıyorum.Bu konuda baro size yardımcı olacaktır.

Saygılar.
Old 28-05-2007, 14:47   #6
Av.S.S

Varsayılan Herkese teşekkürler

meslektaşımız,davanın hangi mhk de görüldüğünü öğrenmiş,ancak arkadaşımın noter masrafını karşılamasına gerek kalmamış çünkü,noter vekalet çıkarmayı kabul etmememiş,çünkü şahıs derdini anlatamıyor akıl sağlığı bozuk ve temyiz kudreti yok.vasi atanması gerekir diye düşünmekteyim.Sanırım arkadaşımız görevden çekilmek zorunda.herkese teşekkür ederiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi