Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ikinci evlilik ve resmi nikah için süre

Konuyu Kilitleyin
Old 30-11-2011, 07:54   #1
Konuk

Varsayılan ikinci evlilik ve resmi nikah için süre

Herkese merhaba.Bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Bu siteden faylandığım çok şey oldu hepinizden ayrı ayrı Allah razı olsun inşallah.Benim sorum şu; ben 5 senedir eşimden ayrıyım ve 5 senedir süren bir bşanma davam var.aslında mahkeme 1,5 yılda bizi boşamamayla sonuçlandırdı karşı tarafta bende temyiz ettik.1,5 yıla yakın temyiz sonucunu beledik.yargıtay benim davamda haklı olduğumu ve benim boşanma isteğimin kabul edeilmesi ile sonuçlandırdı ve tekrar mahkeme olduğunda benim davam maddi ve manevi tazminat ve nafaka bağlanmasıyla sonuçlandı.ama karşı taraf gene temyiz etti ve geneyargıtayda dosya bekledi ve dosya geldi yargıtay sonucu aynen kabul etti.ama bu sefer karşı tarafın karar düzeltmeye gideceğini duydum.bu arada benimle evlenmek isteyen bir kişi oldu ama resmen boşanamadığım için cevap veremedim.bende eski eşimi arayarak maddi ve manevi tazminat haklarımdan ve nafakadan vazgeçtiğimi bir an evvel mahkemenin bitmesini istedim ikimizde karşıklı olarak imza attık ve dosya karar düzeltme için tekrar Ankaraya gitti.gideli yaklaşık 5 ay olacak ve halen sonuç gelmedi.şimdi eşim benden ayrılır ayrılmaz başkasıyla imam nikahıyla yaşıyor ve 2 tane çocuğu bile oldu.bense halen boşanıp yeni hayatıma bir türlü başlayamıyorum.benim bu karar düzeltme sonucunun gelmesinden başka bekleyeceğim bir sürec varmıdır.bu cevap gelir gelmez ben kimliğimi değiştirip hemen nikah yapabilirmiyim.yada bu süreç içinde neler yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Old 30-11-2011, 08:42   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Boşanma kesinleştikten sonra kadın için yasaca belirlenen bekleme süresinin(300 gün) kaldırılması için Aile Mahkemesine başvurarak sürenin kaldırılması için dava açabilirsiniz.

Hakim sizi hamile olmadığınızı kanıtlamanız için bir sağlık kuruluşuna gönderecektir.

Hamile olmadığınıza ilişkin raporunuzu dosyaya sunduğunuzda davanız kabul edilerek bekleme süresi kaldırılacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 30-11-2011, 08:53   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.İzniniz olursa birşey daha sormak istiyorum.
-Bu karar yargıtaydan geldikten sonra tekrar beklemem gereken bir süre varmı?
-yoksa bu gelen sonuçla karar kesinleşmi olacak. bu karar kesin karar ise tekrar bir süre beklenecekmi beklenmeden aynı gün aile mahkemesine başvurup 300 günlük sürenin kaldırılması için başvurabilecekmiyim?
- mahkemeye başvurup hamile olmadığımın sonuçlanması ortalama ne kadar zaman alıyor?

bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Old 30-11-2011, 13:16   #4
kezzy

Sayın katılımcı;

Iddet müddeti; boşanmış kadın için belli süreli kanuni evlenme yasağıdır.
Bu nedenle dosyanız Yagıtaydan gelip, boşanma kesinleştikten sonra, yasa gereği 300 gün geçmedikçe yeniden evlenmeniz mümkün değildir.

Karar kesinleştikten sonra kadın 300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği taktirde, kadın için kanuni evlenme yasağı ortadan kalkar.

Sürenin kaldırılması davalarında boşanmış kadının hamile olmadığına dair doktor raporu mahkemeye sunulunca mahkeme tarafından kısa sürede iddet müddetinin kaldırılması kararı verilmektedir. Ve kadın yeni bir evlilik yapabilmektedir.
Old 30-11-2011, 13:54   #5
Konuk

çok teşekkür ederim cevaplarınız için.benim öğrenmek istediğim bu ne kadar zaman alır ona göre evlenmek istediğim kişiye olumlu yada olumsuz cevap vermek istiyorum.çünkü yargıtaydan karar gelip tekrar iddet müddetinn kaldırılması için dava açmak,dava tarihi,hakimin göndereceği hastanenin vereceği rapor tekrar mahkeme olacakmı yani bütün bunlar bayağa bir süreç gibi gözüküyor.yani ortalama bir zaman dilimi varsa söyleyebilirseniz çok sevinirim.teşekkürler.
Old 02-12-2011, 08:48   #6
Konuk

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.ama ben bu işlemi yapmış olan biri varsa karar alındıktan sonra ortalama ne kadar zaman alıyor iddet müddetini kaldırmak bunun bilgisine ihtiyacım var.bu konuda bilgisi olan varsa cevap verebilirse çok sevinirim.Allah razı olsun şimdiden.
Old 02-12-2011, 14:07   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan Konuk
cevaplarınız için çok teşekkür ederim.ama ben bu işlemi yapmış olan biri varsa karar alındıktan sonra ortalama ne kadar zaman alıyor iddet müddetini kaldırmak bunun bilgisine ihtiyacım var.bu konuda bilgisi olan varsa cevap verebilirse çok sevinirim.Allah razı olsun şimdiden.

Sayın katılımcı;
Yukarıda yapılan açıklamada da belirttiğim üzere hamile olmadığınıza dair raporun mahkemeye sunulması durumunda mahkeme sürenin kaldırılması kararını verecektir. Yani uzun zaman duruşma günleri beklemek durumunda kalmayacaksınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi