Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Dilekcesini Kendimiz Yazabilir Miyiz?

Konuyu Kilitleyin
Old 29-08-2007, 15:40   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Dilekcesini Kendimiz Yazabilir Miyiz?

iyi gunler..anlasmali bosanma davasi acmak istiyorum ancak esim yurtdisinda..kendiside anlasmali bosanmayi kabul ediyor..anlasmali protokolu esimle yazip imzalasak dilekceyi imzalasa ben tek basima basvuramazmiyim..birde dilekceyi ve bosanma protokolunu arzuhalciyemi yazdirmak zorundayiz..kendimiz el yazisi ile yazamaz miyiz?? cevabinizi bekliyorum saygilar....
Old 30-08-2007, 02:04   #2
Jeanne D'arc

Sayın Konuk,

Eşiniz ile boşanma, boşanmanın mali sonuçları ve varsa müşterek küçük çocukların velayeti konusunda anlaştı iseniz; siz veya eşiniz tek başına başvurarak boşanma davasını açabilir.

Protokolü ikiniz de imzalamalısınız elbette ancak dava dilekçesinde davayı kim açıyorsa onun imzasının olması yeterlidir.

Açılacak davada, boşanmanın, anlaşmalı boşanma olduğunun belirtmesi ve düzenlenmiş ise boşanma protokolünün dilekçeye eklemesi önemlidir. Duruşma gününüz buna göre daha kısa bir gün olarak verilecektir.

Duruşma gününü alırken, eşinizin de Türkiye'de bulunabileceği bir tarih olmasına dikkat ediniz. Zira anlaşmalı boşanmada eşlerin hakim önüne çıkarak, boşanma konusundaki iradelerini ve düzenledikleri protokolü teyid etmeleri kanun gereğidir.

Alıntı:
birde dilekceyi ve bosanma protokolunu arzuhalciyemi yazdirmak zorundayiz.

Elbette hayır! Hatta "lütfen" hayır!

Bir hukuk sitesinde ve de avukatları muhatap alarak sorduğunuz bu soruyu ben görmemiş olayım, olur mu?

Alıntı:
kendimiz el yazisi ile yazamaz miyiz??

Yazabilirsiniz, hiç bir sakıncası yok.

Saygılarımla.
Old 30-08-2007, 07:50   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türkiye'de (bazı konular ve kişiler hariç) davanın avukatla yürütülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.Her yurttaş davasını kendisi açabilir veya kendine karşı açılan davaya ,davalı sıfatı ile katılabilir.

Fakat bu uygulama sakıncalı sonuçların oluşmasına ve bazen önemli hak kayıplarına yol açabilmektedir.

Sık sık ve usunmadan belirtildiği gibi davanızı bir avukat aracılığı ile yürütmenizi ve mali durumunun uygun değilse baroların adli yardım servisinden yararlanmanızı şiddetle önermekteyiz.

Arzuhalciler konusunda ise şu benzetmeyi yapmak istiyorum:
Ayağınız kırıldığında ortopedist doktora gitmek yerine ,kırık-çıkıkçıya gidilirse ,daha sonra doktora gitmek beklenen yararı sağlamayacaktır.Verilen zarar geriye dönülmez kayıplara yol açmış olabilir .

Hayatınızla ilgili çok önemli böyle bir karar verirken bir avukata gitmeniz,en doğru seçim olacaktır.
Hak kaybı oluştuktan sonra avukata gitmek,kırık-çıkıkçıdan sonra doktora gitmeye çok benzemektedir.Avukatın yapabilecekleri önceki yanlışlıktan dolayı azalmakta veya imkansızlaşmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi