Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yardım nafakası davasında davacı asil dinlenilmeden de karar verilebilir mi?

Yanıt
Old 03-04-2007, 10:19   #1
üye15184

Varsayılan Yardım nafakası davasında davacı asil dinlenilmeden de karar verilebilir mi?

Aile mahkemesinde, davalı baba aleyhine yardım nafakası talepli dava açtık.
Davacı asil, tüm duruşmalara geldiği halde, hakim ona hiç söz vermedi.
Davacı asilin dinlenilmesi için delil listesinde adı mı yazılı olmalıydı?
Delil listesini de verdim. Ancak davacının ismini o listeye yazmamıştım.
Acaba, davacı asili dinlemeden de hakim karar verebilir mi?
Davacı asilin dinlenebilmesi için ne yapabilirim?
Son olarak da verilecek hüküm karşısında ( davanın yardım nafakası olduğu düşünülerek) başvurulacak kanun yolu var mı? ( Benim aklıma sadece kanun yararına bozma geliyor)
Ayrıca (delil listemde davacının kronik hastalıklarına ilişkin, doktor raporları, sağlık karnesi reçetesinin fotokopilerini ve öğrenci belgesini sunduğum dikkate alınarak) duruşma sırasında, davacı tanıklarına sormak istediğim, "davacının kronik hastalıkları ve eğitim harcamalarına ilişkin olarak yapılan masrafların ortalama ne kadar olduğu ve kimin tarafından karşılandığı" sorusunu hakim;
-Bu soruya ilişkin, ilgili faturalar mahkemeye ibraz edilmedi, bu sorunun önemi yok.
diyerek sorumun sorulmasını reddetti, tutanağa da geçmedi bu talebim.
Her soru talebi hakkında ille de fatura ya da yazılı belge mi sunmak zorundayım?
Karşı taraf tanıkları şu kadar para, giyim eşyası gönderdik diye destan yazarken onlardan ne bir fatura ne de belge istedi.

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 03-04-2007, 10:54   #2
candgn

sayın meslektaşım, Öncelikle yardım Nafakası aile hukukundan doğan ve MK 364. maddede " her kes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan alt soyu ve üst soyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür" ancak burada dikkat edilmesi gereken husus Nafaka yükümlüsünün ekonomik durumu olduğu kadar Nafaka alacaklısının da yoksulluk sınırında olup olmadığı hususudur. Eğer ki nafaka alacaklısı yoksulluk sınırında değilse yada bu husus ispat edilememişse yardım Nafakası talebi reddedilebilir. Ayrıca bizim hukuk sistemimiz yazılı usule tabi olduğundan ve davacı da taleplerini dava dilekçesi ile bildirmiş olduğundan dolayı hakimin davacıyı dinleme zorunluluğu yoktur. Ancak sizin yani davacının söz isteme hakkı mevcuttur. Hukukumuzda dava delil ve tanıkla ispatlanır sadece haklı olmak yeterli olmayabiliyor. Çok sevdiğim bir Azliye hukuk Hakiminin bir sözünü hatırlatmadan geçemeyeceğim " Burası hukuk mahkemesidir. Haklı olan değil delili kuvvetli olan kazanır" derdi. Reddedilen miktar Temyiz sınırının altında değilse Temyize gidilebilir.
Old 03-04-2007, 11:20   #3
denipre

Sayın meslektaşım
Maalesef yaşadığınız türden talihsizlikler uygulamada oldukça sık görülüyor.Davacı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden ve ilgili yargılama uslu de yazılı olduğundan,hakimin davacıya bir diyeceği olup olmadığını sorması yersiz.Ancak bu mutlak suretle söz alamayacağı anlamına gelmez.Zira hak çoğu zaman verilmez alınır.Siz daha ziyade kronik hastalıklara değindiğinizden ilgili uzman raporu ve fatura vs.belgeler davanız açısından faydalı olacaktır.Söz konusu talep maddi tazmin kaynaklı olduğundan ,tanıktan ziyade yazılı belgelere itibar edilecektir.Başarılar dilerim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi