Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Anket Sonucu: Yeni TCK da Bilişim Suçlarının müeyyideleri
Yeterlidir 1 16,67%
Fazlalaştırılmalıdır 2 33,33%
Azaltılmalıdır 0 0%
Tartışmaya açılmalıdır 3 50,00%
Oy Verenler: 6. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 79)

Tck Md.243-245 İn Ruhu Ve Tazminat Talebi

Old 22-03-2005, 22:49   #1
antiope

Soru Tck Md.243-245 İn Ruhu Ve Tazminat Talebi

Öncelikle bu güzel siteye emeği geçen herkesi kutlar,Saygılarımla, başarılarının daim olmasını dilerim...
(Aşağıda anlatacağım nedenden dolayı,mail göndermek isteyen arkadaşların, ilk kayıt esnasında vermiş olduğum m...nt...li(at)reserv..ion-tr.com adresi yerine metinturkeli@gmail.com adresini kullanmalarını önemle belirtirim.Admin'den de bu zorunlu nedenden dolayı bilgi değişikliğinde gmail uzantılı mail adresini vaki tecavüz önleninceye kadar kabulünü rica ederim.)
Geçtiğimiz hafta içinde (14 mart 2005 civarı) gerçek olan ve elektronik ortamda da (internet) kullandığım ismim me..nturk....i, m.tint..li(at)hotmail.com , m..inturk..i2000(at)hotmail, m...nt...li(at)msn.com mail adreslerim, elektronik posta (e-mail) kutum, messenger arkadaş listem ve domain isimlerim kötü niyetli bir kişi (ya da kişiler) tarafından hacklenmiştir. Şu anda Savcılığa suç duyurusunda bulunmak üzere delil toplama aşamasındayım. (Bu arada masraflar ve ücretini davalar sonunda almayı göze alan Bilişim Suçları konusunda ÜN yapmak isteyen avukat arkadaşlar varsa seve seve vekaletname de verebilirim, davalara birlikte de girebiliriz.) Açmak istediğim konu ile bağlantılı olduğu için mesajın biraz uzun olmasını göze alarak 4 bankaya yazmış olduğum dilekçeleri buraya aynen yazıyorum.
Alıntı:
Sn. ............. Bankası Genel Müdürlüğü
Bankanızın xxxx xxxx xxxx xxxx no'lu kredi kartını kullanan müşterisiyim.
Elektronik ortamda (internet) kullandığım ismim m...nt....i, elektronik posta (e-mail) kutum ve domain isimlerim kötü niyetli bir kişi ( ya da kişiler) tarafından hacklenmiş olup, muhtemeldir ki pos makinesi, imza ve kimlik doğrulaması gerektiren fiziki kullanım şartları dışında, sadece numara vererek kullanabileceği elektronik ortamda ( internet siteleri,tele order,telefon vb.) kredi kartı bilgilerimi de kullanacaktır.
Kişiliğime,ticari itibarıma,özel hayatıma yapılan bu saldırıyıöğrendikten heöen sonra, tazminat ve fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydıyla yeni TCK kanununda açık bir şekilde ifade edilenbilişim suçları madedesini ihlalden dolayı TC.Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak üzere girişime başladım.Bu bağlamda bankanıza bağlı olarak kullanmakta olduğum kredi ve banka kartlarımın fiziki kullanım ve imza gerektirmeyen ortamlarda kötü niyertli olarak kullanılmak istenmesi durumlarının "DELİLLERİ KARARTMA OLARAK NİTELENDİRİLEBİLECEK ŞEKİLDE KULLANIMA KAPATILMADAN ve TARAFIMA BORÇ YÜKÜMLÜLÜĞÜ DOĞURMADAN " kötü niyetli kişi veya kişilerin Adalet ve İçişleri Bakanlığı yetkililerine delil tesbiti konusunda yardımcı olacak şekilde kimliğini açığa çıkarabilecek her türlü DELİLLERİN, IP numarası,telefon numarası,kullanım tarihi saati,sipariş teslim adı,adresi vb. bilgilerin tespitini saygılarımla rica ederim.
Adıma,itibarıma,özel hayatıma yapılan tecavüzün çok büyük boyutlara ulaşabileceği düşüncesive bu boyutu mümkün olduğunca mümkün olduğunca tedbir almanın aciliyeti sebebiyle; işbu yazı tarafınıza şubeniz aracılığı ile ulaştırılmış olup,şubenizce tebellüğ edilen bir nüshası TC:Cumhuriyet Başsavcılığına yapılacak suç duyurusuna eklenecektir.
Saygılarımı sunar,çalışmalarınızda başarılar dilerim.16.03.2005
M....n T....li
Adres:....Tel:....

İş bu yazıyı ilgili 4 bankanın şube müdürlerine tebliğ ettim, tebellüğ imzalarını aldım.

En başta Anayasal hakkım olan özel hayatıma tecavüz eden bu kişinin mümkün olan en ağır cezaya çarptırılması ve maddi manevi zararımı karşılayacak derecede tazminat ödemeye mahkum edilmesi ve bundan sonra bu suça tevessül edecek olanlar için caydırıcı, mağdurlar için aydınlatıcı olması şimdiki dileğimdir.
Bu amaçla delil toplamaya başladım. Örneğin; benim adımla arkadaşlarımla yapmış olduğu messenger görüşme geçmişi kayıtları, ki sonunda arkadaşlarımdan kendinin benim adımı kullandığı 3 mail adresimi ve domain isimlerimi geri alabilmem için onu aramasını iletmemi istemesi kayıtlıdır. Adıma faturalanmış olan domain adreslerimi ( reser....on-tr.com ve re....vation-tr.org ) www.dotregister.com sitesinden whois sorgulaması yaparak ulaştığım değiştirmiş olduğu bilgilerde vermiş olduğu mail adresinden yola çıkarak, internet üzerinde yapmış olduğum araştırma sonucu ( % 99 ihtimal ile ) söz konusu tecavüzkarın Adana'da yaşayan ( Adı, adresi, telefonu belli - ancak var olan telefon numarası başka isme kayıtlı ) 27 mart 1986 doğumlu bir öğrenci ( geçen yıl yaz dönemi için Alanya'da bir otele yapmış olduğu iş başvurusunda webmaster ve ingilizce bölümü mezunu olduğunu yazmış ) olduğu anlaşılmaktadır. Amacı saldırısını durdurmak için para talep etmek olacak olan bu kişi ile ilgili asıl delilin savcılığa suç duyurusunda bulunurken aynı zamanda telefonumun dinlenmeye alınması talebimin sonucu dinlenen telefona yapacağı kendi itirafı olacaktır diye düşünmekteyim.
Diğer delillerden örnekler :
Kendi adına tescil ettirdiği sitede kendine yakıştırdığı ünvan; Hiko ailenizin sapığı ( 15 mayıs 2004 )
Bir başka sitede onun için yapılan bir yorum : @hiko : Adanalı , Allah ın adamı tanımlaması yapılabilir , sahte cc kullanması , msnde kız soyması , kız msnleri hack edip o kızın msninden kızlarla yaptığı cinsel muhabetler aklımda kalanlar. Gencrock sitesinde kendi yaptığı phpBB teması ile dikkat çekiyor , fazlasıyla rockçı ve fırlama , başa bela bi tip (w.w.imlech.com/2005/03/02/blogroll-2/ adresinin G o o g l e tarafından 13 Mart 2005 03:10:36 GMT tarihinde kaydedilmiş önbellek görüntüsüdür.)
Msn'de arkadaşımla yaptığı görüşmedeki itirafı aşağıya eklendi..

FORUMA YAZMAK İSTEDİĞİM KONULAR:
Alıntı:
MADDE 245. - (1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.
(2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kart numaralarımı kullanırsa cezası, müeyyidesi var.Bu tarafı tamam.
Ancak kart numaralarımı kullanma ihtimali ya da örtülü tehditi olduğu için söz konusu kredi kartlarımı BEN de kullanamamaktayım. Oysa Bu kartlarla mail order sistemi ile yapılması gereken Acil yardım Sağlık sigortası, Evimin hırsızlık yangın sigortası vb. rutin taksitli prim ödemeleri var. Bu ödemeler; yapılamadığı için itibar kaybından ayrı olarak, bunları nakit ve peşin olarak yapmak zorunda kaldığımdan dolayı uğradığım maddi zararın, bu poliçelerin ödemesi aksamış olduğunda dolayı iptalinin gündeme gelmesi ( ya da en azından risk oluştuğunda sigorta şirketlerinin prim ödemesi aksadığından dolayı tazminat ödemekte zorluk çıkarabileceği ) ve de ben ve ailemin şimdi bu iç huzursuzluğunu yaşadığımızın yaptırımı, müeyyidesi VAR MI?...Varsa bu talebimi hangi maddeye dayandırabilirim ki, bu davanın sonucuna göre açılacak tazminat davasında ilk bakışta anlaşılan maddi ve manevi kayıplarım dan ayrı olarak bu iç huzursuzluğundan doğan manevi ve aksayan ödemelerden doğan maddi kayıplarımın da karşılanmasını talep etmek istiyorum.
Örnek karar ya da davası olan arkadaşlar görüşlerini bildirirse sevinirim.
2- Ben İzmir'de ikamet etmekteyim, Tecavüzkar Adana'da, Suç yeri elektronik ortam, Ülkemizde mahkemelerin iş yoğunluğu malum. Suç duyurusu ve tazminat davalarının açıldığı yer İzmir olacak, Zanlı'nın ifadesi Talimatla Adana'da alınacak... Emniyetin internet üzerinde iz sürmesi durumunda Microsoft (hotmail), ISS, Domain kullanıcı bilgilerinin değiştirimesi ile ilgili domain satan firma ile yazışmalar vb. oldukça zaman alacak. Bunları düşününce ( sebepsiz zenginleşme olarak nitelendirilmeyecek oranda) açmak istediğim tazminat davası için ceza davasının sonucunu beklemek faydalı mıdır, yoksa 2 davada aynı zamanlarda açılsa daha mı doğru olacaktır ?
3-Söz konusu tecavüzkar genç bir öğrenci, dava sonucunda hapis cezası alacak olursa, ve tazminat davası da lehime sonuçlanırsa, tahsilat için icra takibi gerekirse, işyurdunda çalıştırılmasını ve orada hakedeceği ücretin bir kısmının tarafıma ödenmesini talep etme şansım olur mu?
4- Suç tarihi itibari ile eski TCK 525 , Tazminat davası için MK Md. 24-25-26 uygulavacaktır kanısındayım. Saldırı 3 farklı isme (mail,messenger ismi ve adresi ) , 3 farklı domain name 'ye yapıldığına göre, Suç duyurusunda 6 ayrı dilekçe vermek mi uygundur, tek dilekçede 6 kez şikayetçi olmak mı ?
(farklı dilekçeler farklı mahkemelere havale edildiğinde mütecavizin daha fazla cezaya ve tazminata muhatap olabilmesi açısından bu sorum.)
5- Dördüncü sorunun cevabı 6 farklı dava uygun ise, bunları süreç içinde en hızlı ve/veya en lehte devam eden dosyada birleştirilmesini talep etmek daha doğru mu olacaktır, hepsinin ayrı ayrı devamı daha mı uygundur ?

Bu kadar uzun yazıyı okuduğunuz için sabrınıza teşekkür eder, Saygıyla cevaplarınızı beklerim...22.03.2005....Me...n Türk...li

Alıntı:
15.03.2005 20:37:16 onur M.tin T.rkeli nereye 15.03.2005 20:37:22 Me.in Tü.keli onur çıkacam netden
15.03.2005 20:37:34 onur Met.n Tür.eli ok
15.03.2005 20:37:52 Met.n Türk.li onur birşey demiyormusun?
15.03.2005 20:38:23 M..in T..rkeli onur o zaman ben söyleyim.
15.03.2005 20:38:39 Me.in Tü.keli onur Ben M.tin t.rkeli degilim.
3 maili bundan sonra bende.
15.03.2005 20:38:46 M..in T..keli onur ayrıca 3 tane domainde
bende türkticaretrten aldigi.
15.03.2005 20:38:49 Metin Türkeli onur çok hoş bayansın.
15.03.2005 20:38:58 Me.in Tür.eli onur m.tin Tur.keliye soylersen
benimle irtibat kurarsa sevinirim.
15.03.2005 20:39:29 onur Met.n Türk.li nıye
15.03.2005 20:39:41 M.tin T.rkeli onur mailleri ve domainleri
almak için irtibat kursun.
15.03.2005 20:39:53 onur M.tin T.rkeli siz nasıl aldınız peki
15.03.2005 20:40:02 Me.in Tür.eli onur ben şimdi çıkıyorum yarın
netde konuşalım.
15.03.2005 20:40:02 ..tin T..keli onur çok sexi ve hoş bayansınız.
15.03.2005 20:40:02 M..in T..keli onur öpdüm.
15.03.2005 20:40:03 Me.in Tür.eli onur bye
15.03.2005 20:40:08 M.tin Tü.keli onur yarın nete girin konuşuruz.
15.03.2005 20:40:09 M..in T..keli onur öpdüm.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi