Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Mesleği Dışında

Yanıt
Old 15-02-2020, 16:28   #1
öznurcınar

Varsayılan Avukatlık Mesleği Dışında

Merhabalar. Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var. Avukatlık dışında yani başka hangi mesleklerde çalışılabilirim ve çalışmam durumunda hangi durumda avukatlıktan istifa etmem gerekir ? Ne yazık ki Sgklı olarak çalışmak istememe rağmen iş bulamıyorum. Elimde ruhsatımla ev hanımı oldum tabiri caizse. Tek isteğim hayatımı idame ettirecek kadar gelire sahip olmak çok büyük kariyer hedeflerim yok ancak ne yazık ki 4 senedir hiçbir yerde tutunamayıp kalıcı olarak bu mesleği yapacak yer bulamadım. Hukuk bürolarının durumları da malum. Bu nedenlerle şuan meslekte tamam ya da devam kararı almak üzereyim ama bilgi sahibi olmak istiyorum. Teşekkürler.
Old 17-02-2020, 10:00   #2
poseidonmavi

Merhaba meslektaşım. Avukatlık Kanunu hükümleri yardımcı olacaktır. Günümüzde gerçekleşmesi imkansız ama umarım sizi geçindirecek maaşı veren, tüm gününüzü esir olarak almaya çalışmayan bir ofis veya şirkette avukat olarak iş bulursunuz.

Avukatlıkla birleşemiyen işler:
Madde 11 – Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen
hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile
bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

Avukatlıkla birleşebilen işler:
Madde 12 – (Değişik: 22/1/1986 - 3256/3 md.)
Aşağıda, sayılan işler 11 inci madde hükmü dışındadır:
a) Milletvekilliği, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği,
b) (Değişik : 2/5/2001 - 4667/9 md.) Hukuk alanında profesör ve doçentlik, (1)
c) Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat
yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık,
d) Hakemlik, arabuluculuk, tasfiye memurluğu, yargı mercilerinin veya adli bir dairenin
verdiği herhangi bir görev veya hizmet, (2)
e) Kamu iktisadi Teşebbüsleri Hakkında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede başka
iş veya hizmetle uğraşmaları yasaklanmamış bulunmak şartıyla; bu Kanun Hükmünde
Kararnamenin kapsamına giren İktisadi Devlet Teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların
müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ve iktisadi Devlet Teşekkülleri ile Kamu İktisadi
kuruluşları dışında kalıp sermayesi Devlete ve diğer kamu tüzelkişilerine ait bulunan kuruluşların
yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği, denetçiliği,
f) Anonim, limited, kooperatif şirketlerin ortaklığı, yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve
denetçiliği ve komandit şirketlerde komanditer ortaklık,
g) Hayri, ilmi ve siyasi kuruluşların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği,
——————————
(1) Bu hüküm, 4667 sayılı Kanunun yayımı tarihi olan 10/5/2001 tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girmiştir.
(2) 7/6/2012 tarihli ve 6325 sayılı Kanunun 35 inci maddesiyle, bu bentte yer alan “Hakemlik” ibaresinden
sonra gelmek üzere “arabuluculuk,” ibaresi eklenmiştir.
4519
h) Gazete ve dergi sahipliği veya bunların yayım müdürlüğü,
Milletvekilleri hakkında, 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile
Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.
(Değişik ikinci fıkra: 2/5/2001 - 4667/9 md.) (e) bendinde gösterilenlerin, Hazinenin,
belediye ve özel idarelerin, il ve belediyelerin yönetimi ve denetimi altında bulunan daire ve
kurumların, köy tüzel kişiliklerinin ve kamunun hissedar olduğu şirket ve kuruluşların aleyhinde;
il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerinin de bağlı bulundukları tüzel kişilerin ve yüksek
öğretimde görevli profesör ve doçentlerin yüksek öğretim kurum ve kuruluşları aleyhindeki dava
ve işleri takip etmeleri yasaktır.
Bu yasak, avukatların ortaklarını ve yanlarında çalıştırdıkları avukatları da kapsar.
Bir kadroya bağlı olarak aylık veya ücreti Devlet, il veya belediye bütçelerinden yahut Devlet,
il veya belediyelerin yönetimi ve denetimi altındaki daire ve müessese yahut şirketlerden verilen
müşavir ve avukatlar, yalnız bu daire, müessese ve şirketlere ait işlerde avukatlık yapabilirler.
Old 17-02-2020, 13:03   #3
öznurcınar

İstanbul Barosu'nun 50 bini geçmiş avukat sayısı söz konusuymuş. Küçük yerlerde avukatlık yapmak için asgari ücret altında maaşa talim etmek gerekmektedir. Dolayısıyla mesleği dondurup bankacı Sekreterlik vs düşünüyorum gerçekten haller içler acısı. Ofis açmak için sabır, para ve çevre lazım o da yok olsa da çok fazla avukat var yine çıkmazdayız kısacası ��
Old 17-02-2020, 14:03   #4
Hope_Smile

Eğer mesleğe olan sevginiz varsa yani gerçekten bu mesleği yapmak istiyorsanız bence ofis açma fikrini düşünmelisiniz. 4 yıl bir mücadele vermişsiniz. Yani olayın ceremesini çekmişsiniz. Radikal bir kararla kendi ofisinizi açabilirsiniz. Ama kendinizi dinleyin. Bu mesleği 'gerçekten' yapmak istiyor musunuz yoksa sadece 'yahu okuduk madem o halde yapalım' mı diyorsunuz. Bu çok önemli. Mesleğe aşık olmasanız da böyle bir yola girip yine başarılı olabilirsiniz elbette. Hani hep söylenir; serbest avukatlık bir piyangodur. Size öyle bir iş gelir ki bir ev bile alabilirsiniz. Bilinmez. Ve bu muallaklık çok sinir bozucu. Ama yine de denemeye değer. Kazanabilirsiniz de hiç kazanamayabilirsiniz de orta halli de olabilirsiniz. Hepsi birer ihtimal. Eğer başka iş yapmak istiyorsanız avukatlıktan soğuduysanız yine kendinizi dinleyin. Sorun; ben ne yapmak istiyorum? Nelerde başarılıyım? Neyi iyi yapıyorum? Becerilerim neler?

Cevaba göre belki başka bir yön çizebilirsiniz kendinize. Yani hukuk okundu diye avukatlığa mahkum hissetmek çok saçma. İnsan olarak çok yönlü varlıklarız aslında. Birçok şeyi yapmaya potansiyelimiz var. İş ki; o potansiyel bulunsun ve farkında olunsun.
Old 24-01-2023, 10:47   #5
duyguuozcann

Alıntı:
Yazan öznurcınar
Merhabalar. Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var. Avukatlık dışında yani başka hangi mesleklerde çalışılabilirim ve çalışmam durumunda hangi durumda avukatlıktan istifa etmem gerekir ? Ne yazık ki Sgklı olarak çalışmak istememe rağmen iş bulamıyorum. Elimde ruhsatımla ev hanımı oldum tabiri caizse. Tek isteğim hayatımı idame ettirecek kadar gelire sahip olmak çok büyük kariyer hedeflerim yok ancak ne yazık ki 4 senedir hiçbir yerde tutunamayıp kalıcı olarak bu mesleği yapacak yer bulamadım. Hukuk bürolarının durumları da malum. Bu nedenlerle şuan meslekte tamam ya da devam kararı almak üzereyim ama bilgi sahibi olmak istiyorum. Teşekkürler.
Meslektaşım ne yaptınız ? Durumunuzu günceller misiniz ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi