Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kanun Yararına bozma

Yanıt
Old 20-03-2019, 13:28   #1
M.ilker

Varsayılan Kanun Yararına bozma

Kanun yararına bozma işlemi "İstinaf ve temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen, ancak hukuka aykırılıklar bulunan karar ve hükümlerin bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurulmasıdır " şeklinde tanımlanmıştır.İdari mahkeme tarından verilen karara itiraz edilerek doya istinafa gönderilmiş ve istinaf tarafından temyiz yolu kapalı olmak üzere dava reddedilmiştir. Burada açık olarak istinaf incelemesinden geçmiş olması nedeniyle Kanun yararına bozmanın uygulanamayacağını düşünüyorum. Ancak başka bir hukukçu arkadaşım olayın Temyiz incelemesine girmemesi nedeniyle bu Kanun yararına bozma işleminin uygulanabileceğini belirtiyor. Sizlerin bu konudaki fikrini öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 22-04-2019, 15:43   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan M.ilker
Burada açık olarak istinaf incelemesinden geçmiş olması nedeniyle Kanun yararına bozmanın uygulanamayacağını düşünüyorum.

Siz haklısınız.

Alıntı:
Ancak başka bir hukukçu arkadaşım olayın Temyiz incelemesine girmemesi nedeniyle bu Kanun yararına bozma işleminin uygulanabileceğini belirtiyor.
Hukukçular da yanılır. O kadar çok ki, her davada kaybeden bir avukat bulunur.

Saygılarımla
Old 23-06-2022, 13:04   #3
drako

Ayrı bir başlık altında sormak istemedim ancak benim sorum zamanaşımı ile alakalı.

Sanık aleyhine zamanaşımı başvuruda aranmadığını biliyorum ancak müşteki için de bu geçerli midir? Bir yerde 1 aylık süre müşteki için duymuş idim ama nerede hatırlamıyorum. Bu sebeple emin de olamadım.Teşekkürler şimdiden.
Old 06-10-2022, 14:40   #4
norrinradd

Alıntı:
Yazan drako
Ayrı bir başlık altında sormak istemedim ancak benim sorum zamanaşımı ile alakalı.

Sanık aleyhine zamanaşımı başvuruda aranmadığını biliyorum ancak müşteki için de bu geçerli midir? Bir yerde 1 aylık süre müşteki için duymuş idim ama nerede hatırlamıyorum. Bu sebeple emin de olamadım.Teşekkürler şimdiden.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının İtiraz (CMK m. 308) ve Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının İtirazı (CMK m. 308/A) bunların ikisinde 30 günlük süre mevcut ancak sanık lehine itirazda süre aranmıyor. Kanun yararına bozmada ise süre sınırlaması zaten yok (CMK m. 309).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi