Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma talebi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2012, 09:39   #1
Konuk

Varsayılan boşanma talebi

iyi günler;
Ben 1994 yılında evlendim.Temmuz 2010 dan beri ailemle yaşamaktayım.Evi terkeden taraf benim.12 yaşında bir oğlum var.Eşim şu an ailemin benim adıma almış olduğu gayrimenkulde ikamet ediyor.Boşanmak arzusu ile evi terketmiş olmama rağmen eşim boşanmayı kabul etmiyor.Resmi bir başvuruda bulunmadım.Fiili ayrılık ne kadar sürer ise boşanma davası açınca sorun yaşamam bu birinci sorum.Çalışıyor olmam nedeni ile de eşim maddi herhangi bir katkıda bulunmamakta,oğlumun ihtiyaçlarını ben karşılamaktayım.Geçmişte fiziki şiddet de görmüştüm ama bunu ispatlamam mümkün değil.Herhangi bir şekilde rapor almadım şiddet ile ilgili.Boşanma davasını açmam durumunda çekişmeli dava sürecine gireceğini düşünmem nedeni ile yapmış olduğumuz her türlü söz davranış ve mesajların delil niteliği taşıma gibi bir durum söz konusu mudur?konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.
Old 28-04-2012, 10:56   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Bir kadın kocasından ayrı yaşamayı istemesi halinde,evine dönmeye zorlanamaz. Ancak koca kadının evine dönmesini istiyorsa onu mahkeme kanalıyla resmen davet edebilir ve bu davete uymayan kadın aleyhine “terkten” boşanma davası açabilir.

Evlilik birliğini sürdürmek istemiyor iseniz, eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Ancak açacağınız davada diğer eş,boşanmayı kabul etmiyorsa,evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve diğer eşin kusurlu olduğu ispatlamanız beklenecektir.

Açacağınız boşanma davası sürerken,çocukların velayetlerinin tarafınıza verilmesini ve reşit olmayan çocukları için TEDBİR nafakasına hükmedilmesini talep edebilirsiniz.Aynı zamanda reşit olup, eğitimi devam eden çocuklar içinde tedbir nafakası talep edilebilir.Sizin çalışıyor olmanız eşinize, çocuğun giderlerine katılmama hakkı vermemektedir.

Sayın katılımcı;
Sorunuz çerçevesinde cevap verilmiş olup, açacağınız davanın takibi sırasında ve diğer haklarınız nedeni ile hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan yardım almanızda YARAR vardır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 28-04-2012, 12:37   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak...

Alıntı:
Fiili ayrılık ne kadar sürer ise boşanma davası açınca sorun yaşamam bu birinci sorum.

Sayın Katılımcı, fiili ayrılık az veya uzun sürerse çabuk boşanırsınız diye bir şey yoktur.

Önemli olan, eşinizin kusurlu davranışları ile ortak hayatı çekilmez hale getirdiğini ispatlamak ve aynı çatı altında yaşamanın sizden beklenemeyeceğini açılacak boşanma davasında ortaya koymaktır.

Manevi ve fiziki şiddet gördüğünüzü tanık dahil her tür delille ortaya koyabilirsiniz.
Alıntı:
Çalışıyor olmam nedeni ile de eşim maddi herhangi bir katkıda bulunmamakta,oğlumun ihtiyaçlarını ben karşılamaktayım

Çocuğunuz fiilen yanınızda olduğu için açacağınız bir dava ile onun için nafaka talebinde bulunabilir velayetini isteyebilirsiniz. Ayrıca ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu kanıtlayarak, eşinizin evin geçimi için yapması gereken katkıyı da (Nafaka olarak) talep edebilirsiniz. Bu dava boşanma talebi olmadan da açılabilir. Yani sadece, çocuğunuzun velayeti, onun ve kendiniz için nafaka istemi..
Alıntı:
Boşanma davasını açmam durumunda çekişmeli dava sürecine gireceğini düşünmem nedeni ile yapmış olduğumuz her türlü söz davranış ve mesajların delil niteliği taşıma gibi bir durum söz konusu mudur?

Boşanma kararında iseniz, beklemenizi gerektirecek bir sebep yoktur. Ve boşanma davalarında her tür delilden yararlanılabilir. En yakın akrabalarınız gördükleri, bizzat duydukları, bildikleri olaylara şahitlik yapabilirler..

Bir avukatla birlikte yol almak sizi olası hak kayıplarından korur.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi