Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kredi Karti Borcu - Merkez Bankasi "black List"

Old 04-03-2002, 21:31   #1
Gokhan

Varsayılan Kredi Karti Borcu - Merkez Bankasi "black List"

Merhaba,
2001 yili Mayis ayi itibari ile, cok uluslu bir Amerikan firmasinin Almanya'daki Avrupa Merkezine Turkiye subesinden transfer oldum ve halen calismaktayim.

Turkiye'de calisirken Citibank'tan kredi karti almistim. Daha sonra yurt disina cikarken de karti iptal ettirmedim. Banka kayitlarindaki tum yazisma adreslerim sirket adresi (Turkiye subesi) olmakla birlikte, sirket e-mail kaydim da kendilerinde var ve ustelik kart alirken maas bordromun kopyasini da almislardi.

Yaklasik 1 ay once internet sitesinden hesabimi kontrol etmek istedigimde, sorun oldugunu ve aramam gerektigi mesaji belirdi. Aradigimda 79mn TL borcum oldugunu, Merkez Bankasina bildirdiklerini ve acilen kapatmam gerektigini bildirdiler. Derhal borcum odendi, tekrar Merkez Bankasina bu bilgiyi de bildirdiler ancak su anda "Black List" te bulunuyorum ve 5 yil da bu listede kalacagim.

Almanyada olmama ragmen hala ayni sirkette calisiyorum, ne Turkiyedeki sirkete, ne de herhangi bir sekilde bana bildiride bulunmadilar. Kolaylikla ulasabilirlerdi.

Benim bu konuda ihmalim olmasina ragmen yaptiklari hukuken dogru mudur? Merkez Bankasi kayitlarindan ismimi sildirmek icin dava acmam mantikli olur mu? Icra islemi baslatmadan bu bildiriyi yapma haklari sanirim yok, ve ne bana ne de adresi kendilerinde kayitli bulunan sirkete icra konusunda bir bildirimleri ulasmadi.

Konu ile ilgili yorumlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

17-02-2002 22:08:50
Old 04-03-2002, 21:32   #2
Huseyin

Maalesef, ihmaliniz neticesinde Banka bu işleminde haklı.

25-02-2002 02:42:41
Old 28-03-2002, 06:58   #3
masum

BORCUNUZU ÖDEDİĞİNİZ İÇİN BU DURUMU BİLDİRİP KAYITLARDAN 3 YILDA ÇIKMANIZ MÜMKÜN DİYE HATIRLIYORUM ...BANKA SİZE BİLDİRMDE BULUNMADAN BÖYLE BİR İŞLEM YAPMIŞSA SORUMLULUĞU OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM HUKUKEN HANGİ PLATFORMDA KARŞILIĞI VAR TAM OLARAK BİLMİYORUM ANCAK OLMALI....TÜKETİCİ İLE İLGİLİ KURULUŞLARLA BİR GÖRÜŞSENİZ DERİM...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi