Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cezaİ Şartin İstenmesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2012, 23:22   #1
ulasht

Varsayılan Cezaİ Şartin İstenmesİ

Müvekkilim bir ana dağıtımcı ürününü dağıttığı firmaya sözleşmeleri esnasında 2008 yılında nakit teminat veriyor. teminatı sözleşmeyi 2010 yılında haklı feshetmesine rağmen teminatını alamıyor bizden önceki vekiller dava açıyor. Buraya kadar bir problem yok ama dava açılan firma 2009 yılında başka kimselere hisseleri devrediliyor devir sırasında bir protokol yapılıyor ve devredenler ile devralanlar arasında bayiler yani bizlerin verdiği nakit teminatlar talep edildiğinde devralanların taahhüdü ve kefaleti altındadır diyor. Bu sebeple açılan teminat davasında bilirkişi bu protokole dayanarak hem asıl şirketten hemde protokol sahibi şahsi kefillerden parayı isteyebileceğimizi belirtiyor... Herşsey buraya kadar normal ancak protokolün devam maddesinde CEZAİ ŞART konmuş ancak cezai şartta ödemelerin yapılmadığı takdirde "devralanlar devredenlere" iki katı kadar cezai şart öder diyor !!!
Şimdi benim sıkıntım şu
1-Teminatı usulsüz olarak içerde tutulan benim ama cezai şart hisse devredenler ve devralanlar arasında yapılmış görünüyor ve cezai şart bu teminatın ödenmemesinden doğuyor ben müvekkillerim adına bu cezai şartı devredenler yerine geçerek talep edebilir miyim ?
2- cezai şartı talep edebilmek için hisse devrini yapan ve devralanlara hep beraber açacağım bir dava ile isteyebilir miyim?
3-Bu ikisi de olmaz derseniz hisse devredenler hissse alanlardan cezai şartı talep edebilir mi ? Talep ederse hep beraber zorunlu dava arkadaşlığı ile mi ayrı ayrı isteyebilirler mi ?
4- Ayrı ayrı cezai şart isteseler hisseleri oranında mı talep edebilirler yoksa cezai şartın tamamını isteyebilirler mi mükerrer ödeme olmamak kaysı ile tamamı gibi ?

ilginize şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-07-2012, 13:25   #2
yeditepelişehir

Anladığım kadarıyla teminatınız bakımından devreden ve devralan birlikte sorumlu tutulmuş ve devralan bunu ödemez de devreden ödemek zorunda kalırsa, devralanın devredene iki kat tutarında ceza ödeyeceği kararlaştırılmış.Bu durumda siz bu protokolün tarafı değilsiniz ve bu nedenle bu cezai şartı isteyemezsiniz.Her ne kadar cezai şart sizin teminatınızın ödenmemesi üzerine kurulmuş olsa da bu protokolde sizin hak talep edeceğiniz bir husus göremedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi