Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukat ile doktorun farkı

Yanıt
Old 29-09-2007, 13:36   #61
cilasim

Mezun oldugumda ne kadar zor bir meslege adım atacagımın zaten farkındaydım.Bu kucuk hikayeyi okudugumda bir kez daha anlamış oldum bunu.Paylaşım için tesşekkurler.
Old 29-09-2007, 13:53   #62
Av.Nur

Alıntı:
Yazan obaykan
Ülkenin birinde bir işadamı yaşarmış. Bu işadamının senelerdir hastalandığında hep gittiği bir doktoru ve her türlü hukuki sorununda başvurduğu bir avukatı varmış. Herzaman onlardan ne kadar çok memnun kaldığını defalarca vurgularmış.
Ancak günün birinde doktor, avukatın kendisinin aldığı ücretten çok daha fazlasını aldığını duymuş; bunu işadamına sormadan edememiş, aldığı yanıt ise gayet ilginçmiş:'Benim bir rahatsızlığım olduğunda hernekadar beni iyileştirmek için elinden geleni yapsan da ben iyileşene kadar hastalığımın acısını çekiyorum; halbuki hukuki bir sorunum olduğunda avukatıma yetkiyi veriyorum bütün sıkınıtıları ona yüklüyorum ve hiç bir rahatsızlık duymaksızın işime devam ediyorum, İŞTE ARANIZDAKİ FARK BU!!!

İşte farkında olan bir müvekkil.
Onunla çalışana ne mutlu.
Old 29-09-2007, 14:56   #63
_kübra_

İki mesleği karşılaştırmak çok yanlış bence..İki meslekte de insanlar için birşeyler yapılıyor olabilir ancak doktorların yükü daha ağır diye düşünüyorum.(madem siz karşılaştırdınız ben de karşılaştırayım dedim )ben de geleceğin hukukçu adayı olarak ne kadar zor bir meslek seçtiğimi biliyorum fakat yerimi de biliyorum;her mesleğin kendince zorlukları var..
Bu yaz hastaneye çok gidip geldiğim için doktorların işinin ne kadar zor olduğunu anladım.Tabiki her meslekte olduğu gibi onların da iyisi kötüsü var ancak genelleme yapmak çok yanlış.. Dört tane doktor tanıdım hepsi de birbirinden farklıydı..Bana denk gelen çok iyi bir doktor vardı mesela bazen doktor mu olsaydım diye düşündüğüm olmuştur fakat bu yaz anladım ki;bizim mesleğimiz sevmeden nasıl yapılamıyorsa,doktorlukta herkesin yapacağı iş değil..ben onlar kadar soğukkanlı olamam..ikisi de saygı duyulacak meslek diyelim biz
en telaşlı saygılarımla!
Old 30-09-2007, 00:28   #64
Ali Basyurt

Malatya' avukatlık yapmaktaydım. Bir gün benim babamın bir dostu çalıştığım ofise geldi. Yaşlı, sakallı, doğal davranan, kendisine güvenen bir köylü idi.Okumamış ve bu nedenle okuyan kişilere karşı son derece saygılı bir tavır içinde idi. Kendisini iyi bir biçimde karşıladım ve karşılıklı sohbete giriştik. Bana hınzırca bir tebesüm ile baktıktan sonra ne iş yaptığımı sordu. Ben de avukat olduğumu söyledim. Avukat ne iş yapar dedi. Ben açıkladım. Birilerin davaları olur, Onlar bize gelerek davasını verirler, biz de ücret karşılığında onların davalarını takip ederiz dedim. yaşlı adam başını salladı, ben bunu anlayamadım dedi. Herkes para verir beladan kaçar, siz para ile bela satın alıyorsunuz dedi. İşte avukatlık ile dokturluğun veciz şekli ile farkı budur.
Old 30-09-2007, 00:42   #65
nezahat

yukarıda yazılanlara ek olarak:doktorların muaynehanesine giderken randevu alyorsunuz,gidince 15-30 dakika kadar durup ücreti tıkır tıkır ödüyorsunuz.Avukatlık bürosuna çat kapı gidip iki saat konuşup iyi günler deyip çıkıp gidiyorusunuz.mesleğe yeni başlama aşamasında olan biri olarak gördüğüm farklardan biri bu.
Old 30-09-2007, 11:28   #66
üye18721

Avukatlık ve doktorluk insan hayatını en çok etkileyen mesleklerden ikisi.İki meslek grubu da müvekkilerinin veya hastalarının sorunlarını halledebilmek için cansiperane çalıışırlar. Çalışmalarında genellikle; belirli mesai saatlerinin dışına çııkmak zorunda kalırlar. Avukatsanız müvekkiliniiz gecenin ilerleyen bir saatinde tam da derin bir uykudayken tel. açarak falanca karakolda gözaltına alındığıinı hemen gelmenizi ister. Doktorsanız falanca hastanızın durumunun ağırlaştığı tarafınıza bildirilerek acil olarak gelmeniz istenir.
Old 21-10-2007, 21:25   #67
Envanter

bir doktor ölmüş hastasını geri getiremez
bir avukat kararı alınmış bir davayı temyiz edebilir. davanın sonucu ne olursa olsun bir şans mutlaka vardır.
Old 21-10-2007, 23:35   #68
cemaydın

Bir doktora gider sorununuzu anlatırsınız size çaresini söyler ve 100 ytl bırakır çıkarsınız.

Bir avukata gider sorununuzu anlatırsınız size çaresini söyler ve çıkarsınız.
Old 22-10-2007, 14:17   #70
av.medine

Avukat G.K. 'ya aynen katılıyorum. Avukatlar ile doktorlar kesinlikle kıyaslanamaz. Bunu zamanında 7 yılını sağlık sektöründe çalışan ve 7 yıllık avukatlık mesleğini icra ecden birisi olarak sonuç kanaatim olarak söylüyorum.Küçük bir ilçede yaşadığımdan her iki meslek çalışanlarını rahatlıkla kıyas edebiliyorum. Bziler genelde baro odasında duruşma beklerken hukuki sorunlarını çözme4k için elinde kağıt ile gelen her türlü insana yardımcı oluruz. Olabildiğmiz kadarı ile doktora muayeneye gidiyorsun şayet çalışmış olduğu devlet hastanesine gitmişsen gerekli tetkikleri dahi istemeden iki ilaç yazıp gönderiyor. Çünlü biliyor tekrar ona gideceksin o takdirde özel muayenehanesine seni çağıracak . Ya biz avukatlar ne yaparız. Parası olmayan muhtaç borçlumuza dahi bürodan çıkarken birde para veririz.
Siz hiç bir doktorun muayenesinden çıkarken vizite ücretini vermeden orayı terk eden kişi dıydunuz mu ? Veya indirişm taelp eden veya istediği gibi ücret vereni. Ama avukatların aldığı icra dosyalarındaki ücreteler her zaman pazarlığa açık olup; gayet doğal hak gibi görünür. Yine ilgililer şu cümleyi size devamlı tekrarlar. "kiminin parası kiminin duası " Artık dua almak nerey kadarsa ,
Ama doktorlar hak ettikleri ücreti aldıktan sonra ÜSTÜNE ÜSTLÜK HER TÜRLÜ DUA VE TEŞEKKÜR GÖNÜLDEN YAPILIR KENDİLERİNE.
Geçmiş yıllarda dizimden geçirmiş olduğum bir rahatsızlık sebebiyle devlet hastanesinde poliklininte muayene olmaya gitmiştim de doktor avukat olduğumu öğrenince sanki neden özelime gelmedin der gibiydi. Ve sonunda özeline gitmek zorunda kaldık. Yine görevini layıkı ile yapan her meslek erbabına buran teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Old 22-10-2007, 19:55   #71
şerh

MERHABALAR,OLGULAR ÜZERİNDE İYİ DEĞİNİLMİŞ. BİR AVUKAT OLARAK ENDİŞELİ, STRES DOLU, TEDİRGİN BİR ANI DAHA FAZLA YAŞIYORUZ. HAYATIMIZI 3.KİŞİLERİN HAK VE MENFAATLERİ UĞRUNA ÇOK HARCIYORUZ. Kİ BU BAZEN VÜCT BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN BOZULMASINA KADAR VARABİLİYOR.
BU NEDENLERLE AVUKATLIK MESLEĞİNİNİ DOKTORLUK MESLEĞİNDEN DAHA ZOR BULMAKTAYIM. AYRICA ŞUNUDA HEP İFADE ETMEK İSTERİMKİ, KEŞKE BİR İŞADAMI, TİCARET İLE UĞRAŞAN BİRİ OLSAYDIMDAM DA BİZİM GİBİ AVUKATLARIM VE DANIŞMANLARIM OLSAYDI.
OH NE GÜZEL OLURDU.SEN TİCARETİNİ YAP, AVUKATTA DÜŞÜK BİR ÜCRET KARŞILIĞINDA(hem yasal tarifenini düşüklüğü hemde ahbap, dost ve rekabet çerçevesindeki indirimler ) hukuki işleirin. dava ve takiplerini yaptır.
Old 23-10-2007, 11:23   #72
av.tuğbabal

Varsayılan birazda özelleştirelim

avukatla doktorun farkı:
avukat eve geldiğinde yemek yapar,çocuğa bakar...
doktor yemek yer çocuğu sever,televizyon izler...
avukat evi temizler...
doktor kirletir...
avukat artık çok yorulmuştur...
ama uyuyan doktordur...

bir doktor eşi olarak...
Old 24-10-2007, 16:39   #73
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Bir yıl içinde kaç kez boşanıyoruz, kaç kez para kaybediyoruz, ( kazandığımız ayrı onu biz değil de müvekkil kazanmış oluyor ) kaç kez nezarete girip, kaç kez evimiz ya da iş yerimizde haciz yapılıyor....

Babam " kızım imam olsan, ölmüşle mezara mı girecektin" der.

Eee doğru, bir de değse.....
Old 25-10-2007, 16:35   #74
Envanter

AVUKAT ve DOKTOR
Avukat, doktor arkadaşı ile sohbette iken doktora gelen telefonda hastası hastalığı ile ilgili bir şikayette bulunur.. Doktor da kendisine kullanacağı ilacı ve tavsiyelerde bulunarak telefonu kapattıktan sonra avukat arkadaşına dönerek "- Ben şimdi muayene ücretini hakettim mi?" diye sorar.. avukat ise "- elbette ettin. çünkü senin reçeten ve tavsiyen ile şifa bulacak" der.
Bunun üzerine doktor. muayene ücretini tahsil amacı ile hastasına faturayı gönderir..
Bir müddet sonra kendi masasında ki zarfı açınca şu yazıyı okur..
".Danışma ücretiniz... şu kadardır lütfen ödeyiniz.."
Old 05-12-2007, 20:18   #75
Gülümse

Aaa doktor ve avukatların ortak yönü ikiside insan değildir ikisininde hata yapması söz konusu bile olamaz..

Sadece avukatın mesaisi vardır
Doktorun mesai saati yoktur..
Old 05-12-2007, 20:25   #76
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Gulumse
Aaa doktor ve avukatların ortak yönü ikiside insan değildir ikisininde hata yapması söz konusu bile olamaz..

Sadece avukatın mesaisi vardır
Doktorun mesai saati yoktur..

Ne mutlu mesaisi olan avukatlara!
Eğer varsa
Old 05-12-2007, 23:42   #77
Gülümse

Yapmayın Av. Uygar yoksa müvekkilleriniz sizi gecenin 2 sinde uyadırıyor mu? çok feci bir durum..
Old 06-12-2007, 03:56   #78
Opioid

Varsayılan saat 4 yoksun!!!

çoğunuz çok komiksiniz
çok basit bir örnek:
bu mesajı yazdığım saate bakar mısınız?
hepinize iyi uykular..
Saygılarımla
Old 06-12-2007, 05:41   #79
üye18721

Varsayılan Gecenin bu saatinde kim bilir hangi karakoldayız!

Saat 05.35 müvekkillerim uyandırmadı ama bütün günün yorgunluğuyla 21.00-22.00 saatleri arasında uyuduğumdan sabaha karşı;03.00- 04.00 gibi uyanırım.Çünkü biz; (özellikle avukatlar),gün içinde," o adliye senin bu adliye benim" misali birbirinden uzak mesafeler arasında mekik dokuruz.Sonuçta günün bitiminde yorgunluktan bitap düşüp çoğumuz yatmadan önce bir kaç satır bile okuyamadan,sevdiğimiz diziyi seyredemeden uyuya kalırız.
Ayrıca,gecenin hangi saati olursa olsun,müvekkiliniz gözaltında ise; gitmemeniz gibi bir lüksünüz yoktur.Özellikle CMUK ile ilgili olarak yoğun görev alan avukatlar, tüm geceyi sanığın savunması amacıyla karakolda bir sandalye üzerinde geçirse bile ertesi gün yine işlerinin başında olmak zorundadırlar.
Her iki meslek;avukat-doktor grubunu yakından gözlemleyebiliyorum.Zira meslek grubu olarak çoğunlukla tıbbı seçmiş bir sülalenin içinde büyüdüm.Eniştem de doktor.Aynı apartmanda yaşıyoruz,ailece birlikte boş zamanlarımızı geçiriyoruz.Doktorların işi de çok zor;örneğin,mesaisi bitmiş ve çoluk çocuğunu alarak bulunduğu semtten çok uzak bir semte gezmeye gidiyor.Gideceği yere varmak üzereyken telefonu çalıyor;"Doktor bey,annemizin ağrıları var,hemen gelebilir misiniz?"Eğer hastasının durumunun vahim olmadığını biliyorsa,tel.'da yapılması gerekenleri söylüyor,gerçekten acil bir durum söz konusuysa gezmesini yarım bırakarak hastasının başına gidiyor.Her iki meslek de büyük özverilerle çalışılabilen meslekler.Bu nedenle her iki grub da birbirlerinin yaşam koşullarını kıyaslarken fazla objektif olamayabilirler.
Bu konuyla ilgili şöyle bir örnek vermek istiyorum; Bir duruşma sırasında ara verildi, isteyen avukatlar dışarı çıktı.Duruşma salonunda bir tek hakim hanım ile ben kaldık.Hakim hanım;bizim mesleğimiz çok zor,bütün gün dosyalar arasında aynı mekanda boğulup kalıyoruz,sizler bu bakımdan daha şanslısınız" dedi.Ben de gülerek;" Avukatlık yerine hakimliği seçseydim,haftanın 5 günü adliyeler arasında koşuşturmak zorunda kalmazdım,sabit yerde çalışmak daha az yorucu olarak düşünürüm" deyince ikimiz de güldük ve birbirimizi daha iyi anladık ve hak verdik.
Old 06-12-2007, 20:07   #80
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dr.Tayfun Bektaş
çoğunuz çok komiksiniz
çok basit bir örnek:
bu mesajı yazdığım saate bakar mısınız?
hepinize iyi uykular..
Saygılarımla

Asıl siz komiksiniz. Mesajınızın hemen altındaki mesaja bakar mısınız? Siz uykuya giderken memleketi bekleyen hukukçularımız var. İyi uykular, saygılar.
Old 06-12-2007, 20:30   #81
Opioid

Alıntı:
Asıl siz komiksiniz. Mesajınızın hemen altındaki mesaja bakar mısınız? Siz uykuya giderken memleketi bekleyen hukukçularımız var. İyi uykular, saygılar.

sitedeki doktor sayısı
---------------------- = 0.000000000.....1
sitedeki avukat sayısı

(denklemin tam sonucu için lütfen site yöneticisi birine danışın,oranlayın ve mesajınızı sildirebilmek için tekrar site yöneticisiyle irtibata geçiniz.)
(o saatte uyuduğumu nerden anladınız? 8 nöbetimin bitmesine 5 dakika kala 112 çıktı ve ambulansla 1 saat köye çıkıp boynunda malign melanom denen bir tümörün şırıl şırıl akan kanını durdurmaya çalıştım aç,susuz ve düşük tansiyonla.eve geldiğimde saat 10:30'du)
(tek isteğim dünyada yalnız olmadığınızı anlamanız.kendinizden başkalarına sadece uyuyan ve hiç yorulmayan androidler gibi görmemeniz)
saygılarımla..
Old 06-12-2007, 22:01   #82
üye18721

Son iletilerden çıkarılacak varsayım;"Gecenin saat 03.00'ünde,THS'ye giren doktor veya avukat sayısı oranlanır,her iki meslek grubundan o sırada mesaj yollayarak varlığını en çok sayıda belli eden meslek grubunun,daha zor ve meşakkatli bir görevi ifa etmekte olduğu istatiksel olarak saptanır. Bu arada hatırlatmak gerekirse; herhangi bir karakolda müvekkilini savunmak üzere sabahlayan vekilin; THS'ye girebilme olasılığının % 0 olduğu gerçekliği unutulur...
Old 06-12-2007, 22:05   #83
Mustafa ÖZCAN

Önceki gece uykum kaçtı istanbuldan bi meslektaş sabaha karşı konu açıyo, icrayla ilgili bi konu takılmış kafaya o kadarda güzel yazmışki Mustafa bey diyo uyanıp uyanıp bilgisiyara kilitleniyorum

Bilmem anlatabildimmi ?
Old 06-12-2007, 22:07   #84
Mustafa ÖZCAN

Haciz yapamıyorum-ACİL-
konuda bu

Takılmış kafasına o kadarda hoş yazmışki,

Avukatlar geceleri uykuyu daha çok kaçırıyo sanki
Old 06-12-2007, 22:10   #85
Av. Canan EKE

Arkadaşlardan bazıları güzel özetlemişti yukarıda, fark bariz... avukat konuşur...konuşur....konuşur, çay ikram eder marka gider, gereğinde sigara da verir, verilecek ücrette sınırını zorlayacak indirimi yapar ve nihayetinde bilgisini boşa aktardığını anlar, adam çıkar gider.
Doktor söyle bir bakar, bir kaç soru sorar, ilacını yazar, fazla açıklama yapmaz, ücret için endişe bile etmez. Tarife sabit, kapıda sekreter bekler.
Doktorları çok severim ve saygı duyarım. Demek istediğim şu ki, günümüzde doktor olmak daha cazip. Annem de o kadar ısrar etmişti ama, ideal işte...
Old 06-12-2007, 22:15   #86
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Başka bir perspektif

Doktor avukata demişki:

O kadar uğraştın, ama yanlış konuştun, yanlış savundun bak senin MESLEKİ HATAN sonucunda adam sonunda ASILDI...

Avukatta doktora cevaben demişki:

Ya iyide ben yine uğraştım savundum konuştum, başaramadım, Peki sen naptın, eline aldın adamı, beceremedin ameliyatı, SENİN MESLEKİ HATAN SONUCUNDA İSE sorgusuz sualsiz gitti ZAVALLI
Old 06-12-2007, 22:22   #87
üye18721

Kendi adıma; nedamet getiriyorum!"Aile rituellerinin dışına çıkıp hukuğu seçtiğim için!; Müvekkil gelir;3 saat konuşur,"Marko Paşa "misali dinlersiniz, ve o saatlerin ve emeğin karşılığında,size davasını vermeyeceği olasılığı olsa bile,saygıda kusur etmeksizin dinlersiniz,sizden fikir ve bilgi alır ve uygular! ve siz sitem bile etmezsiniz; geri dönmediği zaman...
Old 06-12-2007, 22:23   #88
Av. Canan EKE

Alakası yok ama, ceza özel hocamız derdi ki:'' Avukata nalbant demek, doktora kasap demek, HAKARETTİR''
Old 16-12-2007, 00:27   #89
Gülümse

Ben Sahte doktor duydum ama hiç sahte avukat duymadım.. Bence bu da büyük bir fark
Old 16-12-2007, 09:11   #90
Mustafa ÖZCAN

Alıntı:
Av. Canan Timur
Alıntı:
Arkadaşlardan bazıları güzel özetlemişti yukarıda, fark bariz... avukat konuşur...konuşur....konuşur, çay ikram eder marka gider, gereğinde sigara da verir, verilecek ücrette sınırını zorlayacak indirimi yapar ve nihayetinde bilgisini boşa aktardığını anlar, adam çıkar gider.
Doktor söyle bir bakar, bir kaç soru sorar, ilacını yazar, fazla açıklama yapmaz, ücret için endişe bile etmez. Tarife sabit, kapıda sekreter bekler.
Doktorları çok severim ve saygı duyarım. Demek istediğim şu ki, günümüzde doktor olmak daha cazip. Annem de o kadar ısrar etmişti ama, ideal işte...

Sayın Timur İzin verirseniz elbette bol miktarda yararlanmak isteyen çıkar... Hemde en beleşinden. Kendiliğinden hakkınızı verecek insan zor çıkar... Bu nedenle hakkınızı vermelerini beklemeyin, hakkınızı almayı deneyin bence...

Avukatın tavrı önemli bence, kendi prensiplerimizi kendimiz oluşturuyoruz. Müvekkile çok bilgi vermek doğru değil. Daha olayın başında kişiyi ön bilgilerle bir miktar aydınlattıktan sonra tavrını alıp ona göre davranmakta yarar var... Sadece danışma ise derdi öz bilgi verip gönderilir. İşi nasıl yapacağını tarif etmeye gerek yok. Avukatı olmanızı isteyip istemediğini sorabilirsiniz açıkça, bu sanki ayıp gibi görünüyor ama hiç te değil. Ben "ne öğrenmek istediğiniz ve ne yapacağımız önemli, biz davaya girecekmiyiz, dava açacakmıyız ona göre yön vereceğim" diyorum örneğin.. Sonra tavrına göre hareket ediyorum. Bedava dilekçe yazdırma derdinde ise ya da ucuza dilekçe yazdırma derdinde ise hemen ben yoğunum şurda genç bir meslektaşım var diyerek oraya yönlendiriyorum. Birde meslektaş adına pazarlığı unutmuyorum. Meslektaşa telefon açıp liste fiyatı 150 ama sen 100 al benim vaktim yok diyorum. Hem para vermek zorunda kalıyor hemde genç bir meslektaşıma küçükte olsa bir iş çıkıyor. Dava ise yine duruma ve tavrına göre ya alıyorum işi ya da yönlendiriyorum bir meslektaşa... Oturup saatlerce dinlemeye gerek yok...

Şunu öğrendim avukatlığımın ilerleyen yıllarında, vakit sınırlı, enerji de sınırlı, bir işe bir enerji harcayacaksam hakkımı almalıyım. İşinde hakkını vermek koşulu ile tabi.. Müşteri ona göre şekilleniyor..

Ayrıca ben doktor olmayı istemezdim şahsen, doktor sürekli aynı muayene aynı ücret, Belki biz bedavadan bir kaç kişi dinliyoruz ama olay işe dönüştüğü yerde acısı iyi ve yüklü çıkabiliyor. Büyük davalarda büyük ücretler çıkabiliyor.. Meslektaşlardan bir olayda bir ev bir araba alacak ücretler aldıklarını duyuyorum. Her zaman büyük iş olmasa bile Standart davaların ücretleri de küçük küçük muayene ücretlerinden yine daha iyi..

Birde doktorun yaptığı işin mahiyeti var.. Hastalıkla uğraşıyorlar. Ben göz doktoru haricindekileri tutmuyorum pek. Gözünde riski çok özellike cerrahisinde ama bir dahiliye, bir hariciye, pskiyatr, diş, uğraştıkları iş hoşuma gitmiyor. Bizde problemle uğraşıyoruz ama insanların patolojik durumları ile uğraşmıyoruz. Kan revan pek iyi de sayılmaz.. Doktorlarda bize imreniyor birde o tarafı var. Keşke avukat olsaydım sizinki bizden iyi diyen çok oldu.. (Ancak burada doktorlarımıza iyiki varsınız demeden edemiyorum, sadece ben olmak istemezdim. Ama iyi doktorların varlığına her zaman ihtiyacımız var )

Hepsinden öte hakkını vermek kaydı ile hukukçu olmak çok güzel...

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi