Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kanunlar ihtilafı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2011, 18:27   #1
Dikta

Varsayılan Kanunlar ihtilafı

Merhaba sevgili meslektaşlarım.Ben DAÜ'de son sınıf öğrencisiyim.Devletler özel hukuku dersi almaktayım ancak bir sorunum var.

Vasıflandırma ve Bağlantı noktasının yorumu konularını bir türlü ayırt edemiyorum.Örneklerle açıklamalı bir şekilde yardımcı olabilecek bir hukukçu meslektaşım bana yardımcı olabilirmi lütfen....
Old 09-12-2011, 09:31   #2
Cumhur Okyay

"Vasıflandırma ve bağlantı noktası" yerine daha önce, hangi terim veya ibare kullanılıyordu? Biliyormusunuz, acaba? Kolay gelsin...
Old 09-12-2011, 10:34   #3
Cumhur Okyay

Öte yandan baktım; Türk Hukuk Sitesi'nde Sn. Emrah Geleş'in bu konuda bir makalesi bulunmaktadır. Kolaylıklar...

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1005.htm
Old 09-12-2011, 13:30   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Dikta
Merhaba sevgili meslektaşlarım.Ben DAÜ'de son sınıf öğrencisiyim.Devletler özel hukuku dersi almaktayım ancak bir sorunum var.

Vasıflandırma ve Bağlantı noktasının yorumu konularını bir türlü ayırt edemiyorum.Örneklerle açıklamalı bir şekilde yardımcı olabilecek bir hukukçu meslektaşım bana yardımcı olabilirmi lütfen....

Sayın Dikta,

Vasıflandırma, içinde yabancılık unsuru bulunan bir uyuşmazlığın hukuki mahiyetinin ne olduğu konusunda yapılan değerlendirme, meselenin hukuken nitelenmesidir. Mesela bir akdin ne akdi olarak kabul edileceği vasıflandırmaya ilişkindir.

Bağlama noktası, hukuken ne olduğu nitelenen (vasıflanan) uyuşmazlığa ilişkin olarak kanunlar ihtilafı kuralları uygulanarak, hangi hukukun uygulanağına, tabiri caizse ihtilafı hangi ülke hukukunun kazandığının belirlenmesine ilişkin ölçütleri ifade eden kavramdır. Ülke mevzuatları, kanunlar ihtilafının çözülmesi için birtakım bağlama kuralları koyarlar. İkametgah gibi, ehliyet gibi, taşınmazın olduğu yer gibi, şekil unsuru gibi...

İşte, uyuşmazlığın bağlama kurallarının işaret ettiği hukuka göre bağlandığı noktaya (hukuka) bağlama noktası denir.

Örnek: MÖHUK. Madde 9 - (1) Hak ve fiil ehliyeti= (bağlama konusu) ilgilinin millî hukukuna= (bağlama noktası) tâbidir.

Mesela, bu madde bir bağlama kuralı içermektedir. Buna göre, ehliyet bağlama konusu, kişinin milli hukuku da bağlama noktasıdır.

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi