Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyap Sorgulama Harcı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2011, 12:33   #31
lethe

İcra Dairesi girişlerine KGS ve OGS takılsın tam olsun.

Bende ilk defa böyle birşey duydum.
Old 30-06-2011, 16:41   #32
irfan YABANCI

gittikçe zorlaşan avukatlık mesleğine vurulmuş bir yeni darbedir .
Old 06-07-2011, 09:14   #33
avayhan

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Takibin kesinleşmesi üzerine; borçlu adına kayıtlı araçların kayden haczi, malvarlığı sorgulaması yapılarak taşınmaz bilgilerinin, Sgk sorgulaması yapılarak çalışma bilgilerinin tespiti istemimiz İcra Müdürü tarafından “Her Bir sorgulama için 1,20.-TL. suret harcı dosyaya yatırılmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Sorgulama = Suret Harcı; Buda nereden çıktı şimdi, ne sureti? Suret istemiyorum, sorgulama talep ediyorum şeklindeki sözlü itirazlarımız üzerine İcra Müdürü yılların verdiği birikim, engin deneyim ve tecrübelerine! dayanarak şu açıklamada bulunmuştur. Her bir sorgulama sonucunda olumlu ya da olumsuz çıktı alınmakta ve dosyasına takılmaktadır, işte bu çıktılar için suret harcı alınmaktadır. Başka türlü bu sorgulama taleplerinin üstesinden gelinememektedir!

Suret harcı = Çıktı (Yazdırma) parası! Yani Uyap Har(a)cı !!

Bu durum nedendir bilinmez, aklıma Deli Dumrul’ u getirdi. Hani Deli Dumrul’ un bir çayın üzerine köprü yaptırıp, geçenden 30 akçe geçmek istemeyenden döve döve (dayak parasını da ekleyerek) 40 akçe alması hikayesini..

Konuyu şikayetle mahkemeye taşımayı düşünüyorum ama öncesinde meslektaşlarımla paylaşmak, bilgi ve görüşlerinize başvurmak istedim. Benzer bir uygulama ile karşılaşan, konu hakkında karar alan varmıdır?

Ben yaptım oldu. mantığıyla yapılmış ve alınmış bir karar. Ayrıca belli ki iş yükü çok fazla icra dairesinin ve işleri azaltmaya çalışıyorlar. Eğer icra dairesinde iş yükü fazla ise bu da bu kararı alan müdüre yorgunluk veriyorsa, hür iradesini kullanarak devlet memurluğundan istifa edip, daha az çalışıp daha çok para kazanabileceği bir özel sektör işi bulabilir. Yoksa işleri azaltayım, hadi ben bir harç uydurayım diyerek tüm avukat camiasını meşgul etmek ve değerli vakitlerini çalmak, işlerinin önüne taş koymak yapılması gereken değildir. Hür irade diyorum başka da birşey demiyorum.
Old 13-07-2011, 17:09   #34
Av.İzmirli

Harçlar Kanunu çok açık kanuna aykırılık sözkonusu...
Old 27-04-2012, 09:51   #35
SEDAT BAYSAL

İcra Müdürü iş yoğunluğunun önüne geçmek ve avukatları kendi portallarından sorgulama yapmaya zorlamak için kendince bir yol bulmuş, bence hemen şikayet mekanizmasını (mahkeme-savcılık-bakanlık- yetmez AİHM.'de gidin derim ben )çalıştırmak yerine neden barolar birliği kanalı ile sorgulamaların tamamının ücretsiz olarak avukatlara açılmasını talep etmiyorsunuz. Bu sayede icra dairelerinin iş yükü azalacak ve asli işlerini daha süratli ve sağlıklı olarak (neticede bu durum avukatlar açısından da olumlu olacaktır) yürütülmesinin yolu açılacaktır. Bir de bu açıdan bakalım, iğne-çuvaldız hikayesi. Bu sorğulamaların avukatlara açılması için ilgili yerlere dilekçe yazdınız mı? eminim cevabınız hayır, ancak icra müdürünün keyfi olan ve tasvip etmediğim bu uygulaması karşısında her tarafa müracaat edilmesi ilk akla gelen oluyor, traji komik...
Old 27-04-2012, 10:10   #36
irfan YABANCI

Arkadaşlar gerçekten özellikle kurum vekili olan arkadaşlar açısından sorgulama çokluğu nedeniyle durum da ha da vahim mesela her dosya için takbis,araç,sgk sorgusu yapldığında ve her biri için ayrı para ödemek gerekmesi karşısında varın siz düşünün bence biz avukatların vekil oldukları dosyalarda ücretsiz sadece sorgulama yapabilmelerinin önü açılmalı bu bir zorunluluk saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi