Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yazılı kira sözleşmesinin sözlüye dönmesi ve damga vergisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2019, 06:33   #1
Av.heren

Varsayılan Yazılı kira sözleşmesinin sözlüye dönmesi ve damga vergisi

2007 yılından 2010 yılına kadar süreli yazılı kira sözleşmesi yapılarak işyeri niteliğindeki daire YTL üzerinden kiraya veriliyor. 2010 yılından sonra yazılı olarak tekrar sözleşme yapılmıyor ancak kira ilişkisi sözlü olarak devam ediyor ve güncel olarak kira aylık 1500 TL.
Tahliye talepli örnek 13 takip başlatmak istesek sözleşmeyi sözlü kabul edip takibe dayanak eski yazılı kira sözleşmesini ibraz etmeyerek damga vergisi ödememeli mi? Yoksa kira ilişkisi halen eski yazılı kira sözleşmesinin devamı niteliğinde olduğundan eski yazılı kira akdini takip dayanağı olarak ibraz edip damga vergisi ödememiz mi gerekir?
Old 26-12-2019, 10:13   #2
Admin

BK 347 gereğince son yaptığınız yazılı sözleşmenin halen geçerli olduğunu lütfen dikkate alınız. Bence bu sizin açınızdan sözlü akde dayanmaya göre de daha avantajlı zira sözlü kira akdinde kiracının beyanı ve banka dekontları dışında bir dayanağınız olmayacak. Devam eden yazılı sözleşmede en azından kiranın başlangıç tarihi, artış şartı vs. belli. Bu açıdan bence damga vergisini ödeyerek yolunuza devam edin.
Old 26-12-2019, 12:56   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.heren
2007 yılından 2010 yılına kadar süreli yazılı kira sözleşmesi yapılarak işyeri niteliğindeki daire YTL üzerinden kiraya veriliyor. 2010 yılından sonra yazılı olarak tekrar sözleşme yapılmıyor ancak kira ilişkisi sözlü olarak devam ediyor ve güncel olarak kira aylık 1500 TL.
Tahliye talepli örnek 13 takip başlatmak istesek sözleşmeyi sözlü kabul edip takibe dayanak eski yazılı kira sözleşmesini ibraz etmeyerek damga vergisi ödememeli mi? Yoksa kira ilişkisi halen eski yazılı kira sözleşmesinin devamı niteliğinde olduğundan eski yazılı kira akdini takip dayanağı olarak ibraz edip damga vergisi ödememiz mi gerekir?

Kiracı, "sözlü kira sözleşmesi yapmadık" diye itiraz ederse nasıl kanıtlayacaksınız?
Old 26-12-2019, 14:51   #4
Av.heren

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kiracı, "sözlü kira sözleşmesi yapmadık" diye itiraz ederse nasıl kanıtlayacaksınız?
Banka dekontlarındaki önceki aylık ödemelerle ispatlarım diye düşündüm ama Admin’in dediği yolu izleyeceğim gibi görünüyor.
Old 26-12-2019, 15:38   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.heren
Banka dekontlarındaki önceki aylık ödemelerle ispatlarım diye düşündüm

Kiracı "Ben o ödemeleri henüz ayakta ve geçerli olan yazılı kira sözleşmemize göre yaptım. Ama kiralayanla anlaştığımız-sözlü - 2. bir sözleşmemiz yok" diyebilir.

Alıntı:
ama Admin’in dediği yolu izleyeceğim gibi görünüyor.
Ben olsam ben de öyle yapardım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi