Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ikinci eşim tarafından aldatılıyorum.ispatlla ilgili danışmak istiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2009, 13:39   #1
konuk

Varsayılan ikinci eşim tarafından aldatılıyorum.ispatlla ilgili danışmak istiyorum..

Öncelikle böyle bir siteyi kuran ve burada emeği gecen ,katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum sizlere minnettarız...
Benim danışmak istediğim konu şudur;
Bundan 4 yıl önce ikinci eşim olacak kişi ile evlilik yaptım.Kendisi bundan 4 ay önce benden ayrılmak istediğini yalnız yasamak istediğini acıkca dile getirdi.buraya kadar hersey normal.fakat bu olaydan yaklasık 7 gün sonra eşimin cep telefonunda (şuan adını soyadını ve cep numarasını bildiğim)bir bayanla yazışmasını yakaladım..
Mesaj içeriğinde etik değerler taşımayan ve benimle alay edildiğini kanıtlayan cümleler vardı.bu olay üzerine kendisi beni aldattığını itiraf ederek ayrılmamız gerektiğini, bana metelik vermeyeğini ,başımın çaresine bakmam gerektiğini vurguladı.
Ben ev hanımıyım ve hiçbir gelirim yok malım mülküm yok.Eşimin ise mal varlığı oldukca fazla.Boşanma davası acarsa bu aldatma olayını hangi hukuk kuralları dahilinde ispatlayabilirim?hangi haklarım vardır?Hiçbir şey bilmiyorum.Bazen eşimin bir kac gun eve gelmediği oluyor.eve yiyecek içicek hiçbirşey almıyor.ne yapabilirim?Lütfen yardım edin..
Şimdiden sonsuz teŞekkurlerimi iletip saygılar sunuyorum.
Old 15-06-2009, 19:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, eşinizin size karşı bir boşanma davası açtığını düşünelim. Eşiniz bu boşanma davasında, evliliğin yürümemesinde, boşanmaya neden olan olaylarda sizin KUSURLU olduğunuzu ispatlamak durumundadır.

Eğer bunları ispatlayamaz ise, açtığı boşanma davası reddedilecektir.

Siz ise, eşinizin sadakatsızliğini her tür delil ile ispatlayabilirsiniz. Tanık ifadeleri, mektuplar, telefon ayrıntıları (normal olmayan saatlerde, aynı numara ile konuşulduğunu gösteren ayrıntı kayıtları ya da aynı numara ile sebebi açıklanamayan fazla görüşmeler..), otel kayıtları vs..aldatmaya delil olabilir.

Ayrıca eşinizin eve gelmediğini ve iaşenizle ilgilenmediği belirtmişsiniz. Bu durumda, eşinize karşı TEDBİR nafakası davası açabilirsiniz. Eşinizin bu davranışlarını dava içinde kanıtlamanız gerekecektir. Aşağıya ilgili kanun maddesini alıntılamaktayız.

Yani bir boşanma davası açmadan ya da size karşı açılmış bir boşanma davası olmadan da bu davayı açabilirsiniz.

Alıntı:
II. Eşler birlikte yaşarken

Madde 196 - Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Şu anda oturmakta olduğunuz ev eşinizin MÜLKİYETİNDE ise, aile konutu şerhini hemen aldırınız.

Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
Alıntı:
Yazan İSTENEN BELGELER,LÜTFEN OKUYUNUZ
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Ayrıca yine boşanma davası açmadan, eşinizin mülkiyetinde bulunan mallar ile ilgili olarak tasarruf yetkisinin kısıtlanmasını da talep ve dava edebilirsiniz.MK199.MADDE

Eğer boşanmayı siz de istiyor iseniz, siz de dava açabilirsiniz. Aldatmayı ispat edebiliyor iseniz, bu sebeple dava açabilirsiniz.

Ya da açılan davaya karşı dava açabilirsiniz. ve bu hallerde, nafaka (Önce tedbir, sonrasında yoksulluk), maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde, mal rejimi tasfiyesinden doğan tasfiye payı alacağı ve değer artış payı alacakları için dava açılabilir.

Tasfiye payı için, 2002 sonrası karşılığı verilerek edinilmiş malların olması gerekir.

Değer artış payı için de, bir malın edinilmesinde, korunmasında SOMUT maddi katkınız olması gerekir.

Sayın Katılımcı;

Somut durumunuzla ilgili ne kadar çok ihtimal ve hakkınız olduğu ortadadır.

Bizlerin genel çerçevede hukuki haklarınızı hatırlattığımızı unutmayınız. Dava açmak, takip etmek, ispat ve tahsil kesinlikle PROFESYONELLİK gerektirir.

Bu sebeple, bir dava çmaya karar vermeniz ya da aleyhinize bir dava açılması söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden bir avukata gidiniz.

Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Maddi durumunuz iyi değil ise(ispatlayarak), tarafınıza avukat tayin edilmesini barodan isteyebilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi