Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Borçlu adına kayıtlı aracın kaydına hacizde kolaylık

Yanıt
Old 25-05-2009, 13:33   #1
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Borçlu adına kayıtlı aracın kaydına hacizde kolaylık

Metne ulaşamadım ama, Adalet Bakanlığı'nın ilgili genel müdürlük ile imzaladığı bir protokole göre 15.05.20009 den geçerli olmak üzere borçlu adına kayıtlı aracın kaydına haciz konulması için Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine yazı gönderme işleminin kaldırıldığını öğrendim. İcra müdürlüğünce (elbette talep üzerine) borçlu adına kayıtlı araç bulunup bulunmadığı UYAP tan (yanlış hatırlamıyorsam POL NET diyorlar) sorgulanıp aracın kaydına o anda haciz işlenebiliyor ve anına döküm alınabiliyor. Bunun için, önce borçluyu taraf olarak TC numarası ile eklemek gerekiyor. Ya da sonradan (haciz talebi sırasında) borçlu bilgilerini dosyaya kazandırmak gerekiyor.
İcra yoğun çalışan meslektaşların bilgisine...
Old 30-05-2009, 23:05   #2
av.ferhat

İcra dairelerindeki personel eksikliği ve iş yoğunluğunun yanında böyle bir işyükünün icra memuruna yüklenmesi hayli sıkıntılı olacak gibi görünüyor.
Old 31-05-2009, 00:09   #3
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan av.ferhat
İcra dairelerindeki personel eksikliği ve iş yoğunluğunun yanında böyle bir işyükünün icra memuruna yüklenmesi hayli sıkıntılı olacak gibi görünüyor.
İşi yoğun olmayan dairelerde Trafik Tescil Md.ne iki suret yazı yazmak yerine ( bu yazıları çoğunlukla alacaklı vekilleri hazırlayıp getiriyorlar da) Pol Net aracılığı ile haciz koymak, daktilo memurunun yazı yazması yerine müdür yardımcısının iki "tık" ı gerçekleşmekte, bir çıktı alıp dosyaya konulmakla yetinilmektedir. Bu durumda, gelen bir yazı yoktur ve "dosyaya işlenme" gibi bir safha da olmayacaktır. Bu nedenle yeni durum, ek bir yük getirmemekte, aksine kırtasiyeciliği azaltmaktadır.
Old 09-06-2009, 14:40   #4
Hasan Bahadır Büyükavcı

Bu uygulama İskenderun İcra dairelerinde şu anda kullanılamamaktadır. Tapu ve trafi müzekkere kabul etmediği için alacaklılar zor durumdadır.
Old 09-06-2009, 17:55   #5
nemesis34

Mutsuz

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
daktilo memurunun yazı yazması yerine müdür yardımcısının iki "tık" ı gerçekleşmekte, bir çıktı alıp dosyaya konulmakla yetinilmektedir

Sayın karaca o tık okadar kolay olmuyor malesef;
1- Bu uyaptan haciz işini sadece Müdür ve Müdür Yardımcıları yapabiliyor ve bu insanların aynı anda taleplerimize de karar vermeleri gerekiyor ve önlerine toplu(banka veya kurum dosyaları) dosya geldiğinde başlarını kaldırıpta uyaptan haciz işleyebileceklerini pek sanmıyorum
2- Ayrıca biz Alacaklı Vekilleri borçluların kimlik veya vergi numaralarını takip açarken girmediğimiz için sistemden tekrar borçlu bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
3- Asıl olayımız ise siz ne zaman UYAP'ın düzgün çalıştığını gördünüz şahsen ben pek görmedim.
4-Şirket hakkında yapılan araç sorgularına güvenmeyin uyap şirket sorgularında ağırlıkla yanlış sorgu yapıyor ve şirketin üstüne araç çıkmıyor.
Bence bu yeni sistemden biran önce dönülmesi gerekiyor.
Saygılarımla,
Old 09-06-2009, 23:39   #6
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan nemesis34
Sayın karaca o tık okadar kolay olmuyor malesef;
1- Bu uyaptan haciz işini sadece Müdür ve Müdür Yardımcıları yapabiliyor ve bu insanların aynı anda taleplerimize de karar vermeleri gerekiyor ve önlerine toplu(banka veya kurum dosyaları) dosya geldiğinde başlarını kaldırıpta uyaptan haciz işleyebileceklerini pek sanmıyorum
2- Ayrıca biz Alacaklı Vekilleri borçluların kimlik veya vergi numaralarını takip açarken girmediğimiz için sistemden tekrar borçlu bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
3- Asıl olayımız ise siz ne zaman UYAP'ın düzgün çalıştığını gördünüz şahsen ben pek görmedim.
4-Şirket hakkında yapılan araç sorgularına güvenmeyin uyap şirket sorgularında ağırlıkla yanlış sorgu yapıyor ve şirketin üstüne araç çıkmıyor.
Bence bu yeni sistemden biran önce dönülmesi gerekiyor.
Saygılarımla,
Sayın Meslektaşım,
Kaygılarınızı sonundan başa doğru irdeleyelim, paylaşalım isterseniz.
Şirketler konusunda haklısınız, şimdilik uygulanamıyor gibi. Bu husus, uygulamadan dönülmeyi mi, ıslahı mı gerektirir, bilemem.
UYAP düzgün çalışmıyor diye UYAP' tan vazgeçme yetkimiz ve lüksümüz yok, en azından avukatlar olarak. Pol Net uygulaması, evet; kimlik bilgilerine ulaşabildiğimiz borçlular bakımından kolaylık sağlıyor.
Borçlusunun kimlik bilgisi olmayan takipler de zaten, sadece Pol Net sorgusundan önce de (müzekkere ile de) kayden haciz yapılamıyordu. Kanaatimce, kaybedilen bir şey yok yani.
İlk sıradaki kaygınıza ise katılmamak mümlkün değil. Talebi açarız, icra yetkilisi de talep üzerine işlem yapmak durumundadır. Haa, yapmaz ve "yaptı gibi" yapar mı (Pol Net sorgusunda borçlu adına araç bulunmadı der mi) ? Bilinmez. Önceki uygulamada, yazıyı alan görevli cevaben "ilgili adına kayıtlı araç olmadığından" diye cevap veriyorsa, icra görevlisi de "yaptı gibi" yapabilir, ya da zamansızlıktan Pol Net sorgusu yapmaz. İşin takibi, doğrulaması veya yalanlaması da bizim görevimiz. Ama, sonuçta size hak vermemek mümkün değil. İşlerin daha hızlı, daha kolay yapılması hepimizin dileği. Saygılarımla
Old 10-06-2009, 10:45   #7
nemesis34

Sayın Karaca,
Umarım kısa zamanda çözüm bulunur ama bu teknik kapasite ile İcra Dairelerinin bu yükü kaldırabileceklerini pek zannetmiyorum. Kağıt üstünde uyap çok iyi bir proje ama sadece proje olarak iyi bir proje. Ben uyaptan vazgeçelim demiyorum sadece eskisi gibi araç hacizlerini sistem oturtuluncaya kadar trafik şubeleri yapsın düşüncesindeyim.
Benim korkum sistemdeki aksaklık yüzünden ciddi hak kayıpları(alacaklılar için) yaşanacak.
Saygılarımla,
Old 23-06-2009, 16:24   #8
Av. Taner BAŞ

Avukatlara Uyap üzerinden borçlunun vatandaşlık numarası girebilme hakkı tanınsa; ayrıca alacaklı olduğumuz dosyalarda; borçlunun üzerine kayıtlı araç sorgulamasını avukat portal üzerinden yapabilsek, bu yaşanan sorunlar büyük ölçüde azalırdı diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi