Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Marka Vekilliği ve Sınavı

Yanıt
Old 15-11-2009, 17:51   #91
Av. Burcu Polat

sınav yapılmıştır..nasıldı sorular sizce arkadaşlar?nasıl geçti sınavınız?
Old 15-11-2009, 23:23   #92
radiokid

özellikle patent sınavım pek iç açıcı geçmedi.Entegre devre topografyaları,matematik ve mühendislik bilgileri sorularında bir hayli zorlandım.Marka sınavında ise coğrafi işaretler sandığımdan fazla soru sayısına sahipti.Genel olarak zorlanıldığını düşüyorum.
Old 17-11-2009, 20:52   #93
Av. Burcu Polat

kesinlikle katılıyorum, ayrıca uluslararası anlaşmalardan da az soru vardı,marka ve patent konularına değil entegre devre topografyası,coğrafi işaret ve endüstriyel tasarım ağırlıktaydı.genel kültür sruları zordu,mühendislik bilgileri zordu..
Old 18-11-2009, 10:39   #94
radiokid

Kanımca hukukçu olanların,mevzuatın tamamını yani hukukla alakalı soruların tamamına yakınını eksiksiz yapması durumunda kazanılabilecek bir sınavdı.Tpe,hiç şans vermemiş nerdeyse.Sözkonusu sınavda bir sistematik olmalı ki,hazırlananlar da ona göre bir çalışma düzeni geliştirsinler.Zaten piyasa da kaynak sıkıntısı var.Soruların geldiği kısımları nereden bulup da çalışacaktık muamma!
Old 18-11-2009, 21:48   #95
Av. Burcu Polat

sınavı tpe değil gazi üniversitesi yapıyor,daha doğrusu soruları gazi üni hazırlıyor.
Old 24-11-2009, 23:15   #96
radiokid

Sanırım bu fazla bir şeyi değiştirmez.Tpe nezdinde yapılan bir sınav bu.
Old 25-11-2009, 00:01   #97
Av.Bülent AKÇADAĞ

Önümüzdeki sınavlara 2 yıl kaldı değil mi
Old 04-12-2009, 18:55   #98
SHODAN

Sınav sonuçları bugün açıklandı.TPE'nin sitesinden sonuçlara ulaşabilirsiniz...
Old 30-03-2011, 09:48   #99
düzzgün

bu sınava giren ve girecek olan arkadaşlar kaynak durumunda son durum nedir acaba bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim. teşkrler.
Old 15-04-2011, 14:19   #101
yyyasemin

Neşeli sorular cevaplar

Arkadaşlar sorular için bana email atıp talep edenlere elimden geldiğince herkese yolladığımı düşünüyorum. Aşşağıdaki linkte sorular ve cevaplar var. Aracı olmadan da ulaşabilir yeni girecek arkadaşlar.
Başarılar diliyorum

Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU (L.L.M-still PHD)

http://www.egitimekrani.com/haber.php?haber_id=6020
Old 19-04-2011, 10:57   #102
av. themis=)

herkese merhabalar, ben stajyer avukatım. Marka vekilli sınavına girmek istiyorum . TPE stesine baktım fakat orda 2011 yılına dair sınav tarihi olarak herhangi bir kayıt göremedim. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkürler
Old 22-04-2011, 12:16   #103
radiokid

Sayın av. themis;

2 yılda bir kasım ayı içerisinde yapılan bu sınava ilişkin duyuru çok önceden TPE'nin sitesinde yer almıyor.Yani, en azından 2009 yılında öyleydi.Kasım ayında, çok büyük ihtimalle yapılacağını bilmen belki bu aşamada yeterli olabilir.Birkaç ay önce ilan ederler diye düşünüyorum.Selamlar.
Old 16-06-2011, 08:39   #104
denizizm

sınav ile ilgili kaynak konusunda sıkıntı yaşıyorum deneyim yayınlarının kitabını izmir de hiç bir yerde bulamadım pem in hazırladığı notlar ile ilgili araştırdığım kadarıyla çok faydalı olmadığını yazan arkadaşlar olmuş sınavı kazanan meslektaşlar hangi yolu izleyerek başarılı oldular? sadece internetten çıkarılacak kanun yönetmelikler başarı getirir mi?
Old 17-06-2011, 13:34   #105
Av.Duygu Işık Behrem

Ben PEM'in notlarını bir iki kez okumuştum. Bir de 556 S. KHK'yı, uygulanmasına ilişkin yönetmeliği okusanız ve Uluslararası sözleşmeleri ismen ve içerik olarak bilseniz yeter diye düşünüyorum.
Old 17-06-2011, 16:25   #106
denizizm

duygu hanım teşekkür ederim.pem in notlarını ankaradan edinmak için ankarayla görüşme yaptım ancak henüz hazır değilmiş.artık beklemedeyim
Old 17-06-2011, 16:33   #107
Av.Duygu Işık Behrem

Bu arada unutmadan, Patent vekilliği sınavına da girmeyi düşünüyorsanız, daha kapsamlı çalışmanız gerekiyor. 551,554 vs.. Bu cevabım sadece marka vekilliği için. Kolay gelsin, şimdiden başarılar dilerim.
Old 17-06-2011, 16:40   #108
denizizm

ben patent vekilliğine de çalışmak iatiyorum.pem in sayfasında khk bölümünde olan linklerde mevzuat var tüm bu mevzuatı ve bunun yanında sözleşmeleri çalışırsam yeterli olur mu patent için ??
Old 17-06-2011, 16:52   #109
Av.Duygu Işık Behrem

Ben bir kaç yıl önce sınava girmiştim. Patent vekilliğinden çok markaya öncelik vermiştim. Bu yüzden o kısmı inanın hatırlayamıyorum. Daha yeni tarihlerde giren varsa onlardan yardım alabilirsiniz. Benim girdiğim dönem, soruların ilk kez Gazi Üniversitesi tarafından hazırlandığı yıldı (daha önce TPE hazırlıyordu yanılmıyorsam) ve belirsizlik çok fazlaydı. Bu nedenle yeni dönemlerde girenler size daha fazla yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Mevzuatı okuyun dememin sebebi, çok açık ve net olması. Orada her şey anlatılıyor esasen. Bunun dışında bir de Uluslararası Sözleşmeleri önemsiyorlar. PEM'in notları, kursun özeti niteliğinde. O nedenle çok kısa kısa ve bazı noktalarda anlaşılmaz, eksik. Bu yönden yetersiz gelebilir. Ama çalışma meselesini öyle abartmaya da gerek yok. Bir KPSS değil yani.

Şunu da söyleyeyim, biz hukukçular yönünden patent vekilliğindense marka vekilliği daha ön planda olmalı diye düşünüyorum. Zira marka doğrudan ticaret hayatı ile ilintili bir konu. Oysa patent ve faydalı model konusuna girdiğinizde işin içine teknik çizimler, istemlerin teknik yönden anlatımı, vs. giriyor. Yapar mıyız, yaparız... Ama işin teknik kısmını müvekkil hazırlamadıkça ve teknik yönünü bize aktarmadıkça eksik ve hatalı olur. Hatta bu nedenle bir zaman önce düzenlemenin değişeceği ve patent vekilliğinin sadece mühendislere verilebileceği yönünde bazı söylentiler çıkmıştı. Bilmiyorum son durum nedir.
Old 18-06-2011, 11:32   #110
denizizm

aydınlatıcı yanıt için teşekkür ederim. kpss gibi olmaması umut verici ve kolay olduğuna inandırıyor insanı
Old 27-06-2011, 16:28   #111
av. themis=)

Alıntı:
Yazan denizizm
aydınlatıcı yanıt için teşekkür ederim. kpss gibi olmaması umut verici ve kolay olduğuna inandırıyor insanı
Sayın denizizm; sınava nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilginiz var sanırım. ben de sınava girmek istiyorum ;ancak henüz siteden herhangi bir bilgi öğrenemedim. bu konuda bilginiz varsa ve yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler
Old 29-06-2011, 13:58   #112
denizizm

bilgi edinme ile öğrendiğim kadarı ile sınav kasım ya da aralık ayı içerisinde yapılacakmış.sınav ücreti ya da izlenecek usul hakkında çok bilgim yok ancak onu da sınav ilanı ile verirler sanırım.onun dışında kaynak konusunda da formdaki meslektaşlarımızın yazdığı kadarını biliyorum. bir de pem in ders notları oluyormuş ankara da n ücret karşılığı yolluyorlarmış. ancak çok gerekli mi o konuda çekincelerim var. mevzuat kısmının yeterli olabileceği kanaatine vardım. umarım aydınlatıcı olmuştur.
Old 02-08-2011, 20:19   #113
denizizm

kaynak konusunda yardıma ihtiyacınız var ise bu gün itibariyle aldığım maili paylaşıyorum.iyi çalışmalarSayın Patent ve Marka Vekili Adayları,
2011 yılı Patent ve Marka Vekilliği Sınavı Kasım ayında yapılacaktır. PEM olarak hazırladığımız “2011 YILI PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ SINAVA HAZIRLIK KİTABI “Ağustos ayı ortasında yayınlanacaktır.
Ayrıntılı bilgiler ekteki dosyalarda yer almaktadır.
Bilgilerinize sunarız.

PEM Yönetim Kurulu
Adres : Tunus Caddesi No: 73/6 Kavaklıdere 06680 Ankara
Tel : 0312 466 02 45
Faks : 0312 466 02 44
Old 28-09-2011, 10:42   #114
radiokid

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞI
PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ YETERLİK SINAVI DUYURUSU

http://www.tpe.gov.tr/dosyalar/haber...sinav_2011.pdf
Old 28-09-2011, 11:49   #115
by dinçer

Arkadaşlar ;

Bu sınava katkı sunacak kaynakları nerden temin edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.Ankara ilinde ikamet etmediğim için kaynak noktasında sıkıntı çekmekteyim.Teşekkürler şimdiden.
Old 28-09-2011, 11:59   #116
by dinçer

Alıntı:
duygu hanım teşekkür ederim.pem in notlarını ankaradan edinmak için ankarayla görüşme yaptım ancak henüz hazır değilmiş.artık beklemedeyim

Sayın denizizm ;

Edineceğiniz ya da edindiğiniz notları bizimle de paylaşabilir misiniz ?
Old 30-09-2011, 15:39   #117
av.sgenc

Marka ve patent vekilliği sınavının 2009 ylından önceki yıllara ait sorularına ulaşma imkanımız var mıdır acaba?

Saygılarımla...
Old 30-09-2011, 19:59   #118
denizizm

by dinçer tpe sayfasında patent marka coğrafi işaretler vs mevzuat bilgileri yer almaktadır.ben ayrıca izmir de ikamet eden meslektaşımdan marka ve patent hukukuna ilişkin kitabını aldım. başka bir kaynak yok elimde.not : söz konusu kitap - deneyim yayınclk marka patent sınava hazırlık -piyasada mevcut değil.
Old 30-09-2011, 20:02   #119
denizizm

bir de tpe nin kitabı satışa sunulmuş ankara ile iletişime geçiniz. kargo ile size teslim ediyorlar ben bu kitabı almadım o yüzden içerikle ilgili bilgi veremiyorum. kitabı alan arkadaşlarımız içindekiler bölümü ile ilgili bilgi verirse bize faydası olur
Old 30-09-2011, 20:06   #120
by dinçer

Alıntı:
bir de tpe nin kitabı satışa sunulmuş ankara ile iletişime geçiniz. kargo ile size teslim ediyorlar ben bu kitabı almadım o yüzden içerikle ilgili bilgi veremiyorum. kitabı alan arkadaşlarımız içindekiler bölümü ile ilgili bilgi verirse bize faydası olur

Sayın denizizim ;
tpe nin kitabı ile pem in kitabı aynı kitaplar mı yoksa aksi mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi