Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ücretsiz İznin Kötüye Kullanılması

Old 13-05-2002, 10:43   #1
Adem

Varsayılan Ücretsiz İznin Kötüye Kullanılması

Merhaba,
Bir işyerinde maaşlı olarak çalışmaktayım.
Partonumuzun maddi durumu gerçekten kötü ve bu yüzden bizden ücretsiz izne çıkmamızı istediler.
Ücretsiz izni kabul etmeyenlere ise tazminatlarının birkaç ay sonra başlamak üzere 6 taksitte verileceği söylendi.
Şirketin durumu zaten ancak bunu yapabilecek durumda. Yani bir kötü niyet değil, imkansızlık sözkonusu.

Binaenaleyh, bu sırada bazı konuşmalarımız esnasında kötü niyetli bir partonun da aynı şekilde davranarak işçisine tazminat ödemeyebileceği ya da bu şekilde parça parça ödeyebileceği konusu gündeme geldi.
Bir muhasebeci ile,
Bir avukat ile (iş hukuku konusunda tecrübeli)
ve en son olarak da Bölge Çalışma Müdürlüğü ile görüştüm.
Ortak görüş, partonun isterse işçisini tazminat vermeden işten çıkartabileceği yönünde idi. İşçinin bir kusuru olmaksızın, tamamen partonun kötü niyeti ile.

Bir muhasebeci önemli değil, Hadi bir avukat da sonuçta bir serbest meslek erbabı ancak resmi bir kurum olduğunu sandığım (Hukukçu değilim, buna emin değilim) Bölge Çalışma Müdürlüğü personelinden de diğerlerini teyid eder cevap almam beni hayrete düşürdü.

Merak ettiğim konu şudur:
Tazminat ile ilgili olan 17. ve 18. maddelerin hükmü nedir?
Ya da bu eşhas bana neden yüce devletimizin bırakın hukuk devletliğini, kanun devleti bile olmadığı izlenimini verecek açıklamaları yaptı?

Saygılarımla.
Old 16-05-2002, 20:45   #2
aygül

iş kanununda "işverenin işçiyi ücretsiz izne çıkarması" gibi bir hakka rastlamadım.
bu yüzden olmayan bir hakkın, iyi niyetle veya kötü niyetle kullanılıp kullanılmadığı da tartışılamaz.

ayrıca merak ettiğim,
1-işverenin size sunduğu seçeneklerden hangisini, ne şekilde kabul ettiğiniz.
2-üç yıldır çalıştığınızı söylüyorsunuz,iş akdiniz belli bir süreye mi tabi,yoksa belirsiz süreli mi?
3-şuan aynı işyerinde misiniz,yoksa ayrıldınız mı?
4-işveren teklifleri hangi tarihte yaptı?

saygılar...
Old 17-05-2002, 02:13   #3
Adem

Merhaba,
"İşverenin işçiyi ücretsiz izne çıkartması" diye bir hakka rastlamamanızı garipsemedim. Ben de bunu çok aramama rağmen bulamadım çünkü.

Ancak fabrikalarda çalışan tanıdıklarınız varsa, bu uygulamanın özellikle krizden sonra birçok işyerinde yapılan bir uygulama olduğunu söyleyeceklerdir. Olay bir "fiili durum" haline dönüştü. Herkes biliyor, ama "kriz var" diyerek kanunların hiçe sayılması "normal" karşılanıyor.

Tavır şu:
Krizden dolayı işler bozuldu. Bu yüzden sizin (işçilere hitaben) yarınızı işten çıkartmam gerekiyor. Ancak siz iyi elemanlarsınız ve sonra sizi tekrar bulamayabilirim. Üstelik şimdi işten çıkartacaklarım iş de bulamazlar. Bu yüzden dönüşümlü olarak çalışın. Örneğin birer ay. Bir ay gelin, bir ay ücretsiz izin alın (işçinin ücretsiz izin talep etme hakkı var ya...) Geldiğiniz aylar maaşınızı alın, gelmediğiniz aylar almayın. Böylece hem işten çıkartılma riskiniz kalmaz, hem de iyi - kötü bir geliriniz olur.

Benim durumum farklı. Zira bu uygulamadan önce part - time çalışmayı ben teklif edecektim. Böyle bir teklif gelince 1 aylık peryotlarla değil ama, 1 haftalık periyotlarla olmak şartı ile iki arkadaş bunu kabul ettik. Zira her ikimizin de fabrika dışında şirketlerimiz var. Şirketlerimize biraz daha ağırlık verdik. Bu olay bizim lehimize bile oldu.
Bununla birlikte bu işten en çok etkilenen arkadaşımın yerine kendimi koyarak sorularınıza cevap vereyim. Bu arkadaşımız part time da çalışmıyor:

1-Süresi belli olmayan "sürekli" bir ücretsiz izin teklifini kabul ettim. Aksi halde istifa etmem gerekiyordu. İstifa ettiğimde ise tazminatımı (sadece kıdem, ihbar tazminatı yok) faizsiz olarak ya da çok düşük bir faiz ile, istifa tarihinden 3 ay sonra başlamak koşulu ile 6 eşit taksitte alacaktım. Buna itiraz etmem durumunda iki ihtimal vardı: Ya işveren benim kusurlu olduğumu öne sürerek tazminatsız çıkartmak isteyecek, ya da icra v.s. ile yaklaşık birkaç yıl uğraşmam gerekecekti. İşsiz olduğuma göre dava masraflarını da karşılama imkanım yoktu. Zira son 2,5 yıl aynı ücretle çalışıyorduk ve ücretlerimizi çok çok gecikmeli olarak alıyorduk.
Ayrıca ücresiz izin sonucunda işe tekrar dönme ihtimalim olmasına karşılık ayrılmam durumunda bir iş bulmam pek mümkün görünmüyordu.

2-7 yıldır çalışıyorum. Herhangibir "süre" sözleşmesi yok.

3-Halen 16 aydır "ücretsiz izinli" yim. Bir iş bulamadım.

4- 16 ay önce.

Eklemek istediğim bir şey daha var:
Diyelim ki iş buldum. Bu durumda "istifa" etmem gerekiyor ve HİÇ tazminat alamam. Onların teklifi olan "3 ay sonra başlayan 6 taksitli ve ihbar tazminatını içermeyen" teklif ehven-i şer oluyor.

Yani baştan sona kadar kanunlara mugayir. Ancak fiili durum bu.

Yorumları çok merak ediyorum.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi