Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Açacağım boşanma davasında babamdan kalan miras evden karşı taraf hak talep edebilirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 13-02-2019, 01:39   #1
Konuk

İnceleme Açacağım boşanma davasında babamdan kalan miras evden karşı taraf hak talep edebilirmi

Merhaba babam yeni vefat etti miras yoluyla anneme ve kardeşlerime annemin halen oturduğu ev ve az bir para intikal etti.
Ben bir yıldan fazladır evliyim ancak eşim ne kirayı ne faturaları hiçbirşeyi ödemediği gibi kendi borçlarından dolayı bana çektirdiği krediyide ben ödüyorum çok mağdur durumdayım.bu sıkıntılı evliliği ailem zarar görmeden sonlandırabilirmiyim haklarım nelerdir lütfen yardımcı olun
Old 14-02-2019, 15:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize açacağınız boşanma davasında, babanızdan kalan miras hakları ile ilgili eşinizin bir talebi olamaz. Miras sonucu gelen haklar edinilmiş mal değildir. Dava açsa da reddedilmesi beklenir.

Siz boşanma niyetinde değilseniz, eşinize karşı sadece nafaka davası açabilirsiniz. Nafaka ödememek suç olduğu için kişi, mahkemenin belirlediği nafakayı ödeyebilecektir. Davada eşinizin evin giderleri ile ilgilenmediğini, katkıda bulunmadığını kanıtlamanız gerekir.

Boşanma kararlılığındaysanız; açacağınız davada boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamalısınız. En yakın akrabalarınızın tanıklığından ve her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Boşanma süresince evden ve ev eşyalarından sizin yararlanmanız yönünde tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Maddi ve Manevi Tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Yine dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına ve boşanma kararı verilip kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek ve bilgi alarak ilerlemenizde yarar var.

Saygılarımla
Old 19-02-2019, 22:49   #3
Konuk

İnceleme Boşanma kararı almadan önce neler delil kabul ediliyor

Sn.Av.Ufuk ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.
Evin kira kontratı tüm faturalar ve eşimin borçları için çektiğim kredi benim üzerimde bunların belgeleri delil anlamında yeterlimidir. Birde eşim her fırsatta eski eşiyle gizlice görüşüyor ancak telinde birkaç mesaj yakaladıktan sonra şimdi hergün eve telini temizleyip geliyor
Bu konuda yaptığımız bir tartışmayı o esnada telime kaydetmiştim bu kayıtta bir delilmidir
Aydınlatırsanız memnun olurum iyi çalışmalar diliyorum
Old 20-02-2019, 12:50   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evin giderleri ve sizin aylık harcamalarınızı belgelemeniz yararınızadır. Takdir edilecek nafaka miktarı için etkili olurlar. Eşinizin gelirini ve mal varlığını ispatlamak da önemlidir. Bu noktada yazılı sözlü tüm delillerden yararlanabilirsiniz.

Eşinizin güven sarsıcı davranışlar içinde olduğunu, cep telefonu kayıtlarıyla ve tanık anlatımları ile kanıtlayabilirsiniz. Eşinizin haberi olmadan gizli ve özel konuşmaları kayda almak suçtur. Aile Mahkemesinde boşanma davalarında kullanılmaları da hukuken tartışmalı bir konudur. Biz önermiyoruz. Böyle bir kaydın olduğu mahkemeye delil listesinde bildirilebilir. Eşinizin başkası ile ilişkisin başkaca hiçbir delille kanıtlayamıyorsanız. Çekince ile sunulabilir. Ancak kayıtlarda bir aile kavgası varsa, açık ikrar, kabul yoksa çok da bir anlamı yok diye düşünüyorum. Bu delil sunulsa; tek başına yeterli olmaz.

Kişinin hakkınızda suç duyurusunda bulunma ihtimali vardır.

Doğrudan bir avukatla görüşüp adım atmanızda yarar vardır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi